Rozmohl se nám tady takový nešvar…

Je mi úplně jasné, že si tímhle článkem poštvu proti sobě hodně lidí, ale nemůžu se k tomu neustále se opakujícímu nešvaru nevyjádřit.

Vlastně ani nevím, kdo s tímhle pojmenováním přišel, nedokázal jsem to dohledat. Indicie však vedou ke kdysi výbornému fotbalistovi a dnes mudrlantovi od piva Láďovi Vízkovi. První otázka, kterou byste si tak měli položit je – chcete se vyjadřovat jako Vízek? Řeč je samozřejmě o pojmenování některých hráčů „žoldáci“.

Zdroj: Aha
Zdroj: Aha

Abychom si rozuměli, to co se ve Spartě strhlo s příchodem A. Stramaccioniho byla šílenost a finanční i sportovní sebevražda v přímém přenose a nijak ji neobhajuji. Na druhou stranu možná naivně doufám, že právě tahle situace dala prozřít panu Křetinskému a od teď se budou pořizovat hráči na základě nějakých racionálních úvah. Ale zpět k tématu.

Říkám si proč vlastně někteří mají tendence nazývat některé hráče žoldáky. Všimněte si, že se jedná jen o některé hráče. V čem jsou hráči jako Stanciu, Kaya nebo Tal Ben Chaim jiní, než Costa, Vatajelu, Tetteh a další? Nikdo z vyjmenovaných není odchovancem Sparty. Než do našeho klubu přišli, neměli k němu žádnou vazbu. Dost možná Spartu ani pořádně neznali. Dělá to z nich žoldáky?

Když podobné názory čtu, říkám si, že tito lidé zamrzli v období před revolucí. Sport je bohužel především business a o peníze jde v první řadě. Klubismus už se zkrátka nenosí a hráč půjde do klubu, kde mu dají, co požaduje. Samozřejmě, že si každý chce vydělat co nejvíc peněz, vy snad ve vašem zaměstnání ne? Když přijde konkurence a nabídne vám vyšší plat a lepší místo odmítnete, protože byste se stal žoldákem? Asi ne, že? Proto se zamyslete, než něco podobného pronesete.

Hřebík ven!

Chápu, že na někoho se neúspěch hodit musí. Nejdřív za všechno mohl Hřebík, teď Stramaccioni. Nepopírám, že obrovská finanční ztráta a sportovní neúspěch jde hlavně za ním, ale v momentálním kádru už není nikdo, koho AS přivedl a nebyl u toho už i Zdeněk Ščasný. Na podzim už to byl vlastně jen Kaya, který mimochodem podával nejvyrovnanější výkony z týmu a byl odstaven. Nezapomínám samozřejmě na Plavšiče, který však z nějakého důvodu žoldák není a na Ben Chaima, který je dlouhodobě zraněný.

Zdroj: idnes.cz
Zdroj: idnes.cz

Za AS přišli také Kanga, Stanciu a Nita, kdy už na místě sportovního ředitele seděl Zdeněk Ščasný. Stanciu už je teď podle některých také žoldák, protože odešel za lepším platem. Opět je nasnadě otázka, jestli sledujete dnešní fotbal? Hráči jdou prostě tam, kde jim nabídnou lepší podmínky. Klubismus se nenosí. Ostatně jsou třeba Češi v zahraničí také žoldáci? Jsou Petr Čech, Patrik Schick, Pavel Kadeřábek a mnoho dalších žoldáci, protože odešli za lepším platem?

A teď trošku statistiky. Aktuálně má Sparta podle webu TM v kádru přesně 50% cizinců. Slavia 37% a Plzeň 30%. V prvním týmu Sparty momentálně působí 9 odchovanců (Bičík, Wiesner, Frýdek, Sáček, Hašek, Kadlec, Pulkrab, Drchal a Hložek), když připočítáme přípravu a například Plechatého jsme na čísle 10. Slavia 3 (Souček, Zmrhal a Král) a Plzeň 3 (Hrošovský, Štursa a Krmenčík). Všichni ostatní jsou tedy také žoldáci? Nebo to tak neplatí, přestože šli za lepším, pro vyšší výplatu a do klubu, který jim do té doby byl ukradený.

Co tímhle celým článkem chci říct: nebuďte ovce! Nepapouškujte, čím se nám vysmívají z konkurence, i když mají sami máslo na hlavě. Ve Spartě je problém, ale je dlouhodobý a není způsoben cizinci. A propo před AS jsme byli od roku 2010 mistři jednou jedinkrát. Za šest sezon jeden mistrovský titul, ačkoliv za nás hrál abnormálně silný ročník 92 a k tomu hráči jako Lafata, Matějovský nebo Dočkal.

Sdílejte, lajkujte, šiřte dále, ať tímto zamyšlením oslovíme co nejvyšší počet fanoušků. I kdyby to mělo změnit názor jednoho z deseti, nebo ho přimělo se o tomhle tématu alespoň zamyslet, budu spokojen.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Pilko
Petr Pilko
5 let před

Dobře ty.

o
o
5 let před

Sirte, lajkujte, nebudte ovce 🙂 🙂 🙂