Spousta šancí, málo gólů. Sparta bere po čtyřech ztrátách 3 body

Sparta

Po sérii nepříznivých výsledků se Sparta nutně potřebovala dostat zpět na vítěznou vlnu. Další ztráta by jí ještě výrazněji zkomplikovala cestu za obhajobou titulu. Vzhledem k odpolední výhře Slavie potřebovala družina trenéra Briana Priskeho zvítězit v domácím utkání proti Hradci Králové, aby se před reprezentační přestávkou dostali zpátky do čela Fortuna Ligy. Těsnou výhru obstaral ve velké pohodě hrající ofenzivní trojzubec.

V posledních 3 zápasech si úřadující mistr české lig prošel peklem. Dva debakly v Evropské lize proti Liverpoolu a výprask v Plzni, po kterém Sparta přišla o čtyř bodový náskok v lize. Úkol na neděli byl jasný. Výhra a návrat do čela.

Solidní Hradec a Váchův návrat.

Na Spartě věděli, že i Hradec bude těžký soupeř, v posledních zápasech dokázal letenské vždy potrápit. Papírově se ale jevil jako schůdnější soupeř v porovnání s předchozí sérií zápasů, která čítala týmy jako Slovácko, Slavie, Liverpool a Plzeň

Ačkoliv se Hradci letos v lize příliš nedaří, na jaře, před utkáním se Spartou, ještě neprohráli. Na pět remíz v řadě navázal Hradec vítězstvím v derby, proti Pardubicím. Poslední 2 zápasy již vedl Hradec nový realizační tým. Trenér David Horejš a sparťanským příznivzcům a hráčům dobře známý Lukáš Vácha. „Před každým zápasem se koncentrujeme na sebe, na Vašona se ale těším. Předtím, než podepsal v Hradci, tak jsme se párkrát viděli na Strahově a popovídali si“ zavzpomínal na působení Váchy ve Spartě před zápasem Panák.

Nic než vítězství.

Na hráčích i celém týmu bylo jasně vidět, že tenhle zápas chtějí zvládnout a před reprezentační přestávkou vyhrát a mít větší klid na práci a přípravu na zbytek ligové soutěže. I samotní hráči před zápasem cítili, že po náročném programu všichni potřebují restart a klid na to, se dostat zpět do herní pohody: „Pauza nám, myslím, prospěje. Poslední týden se nám vůbec nepovedl a řekl bych, že nám proto reprezentační přestávka přijde vhod.“

I trenér Priske se těšil na zasloužený odpočinek: „Nemůžu se dočkat až uvidím rodinu, stejně jako někteří moji kolegové. I hlava si musí odpočinout od fotbalu.“

Před utkáním již bylo jasné, že se trenérský tým nebude moc spolehnout na trio vykartovaných hráčů. Chyběli Kairinen, Krejčí a Preciado. Absence doplnil ještě zraněný Sørensen a Pavelka.

Problémová absence Kairinena?

Do utkání, které opět sledovala vyprodaná epet ARENA vyběhla Sparta v nejsilnější možné sestavě. Je otázkou, zda Lukáš Sadílek v hierarchii záložníků stále pomyslně vede nad Marcusem Solbakkenem. Právě Sadílkovo nasazení vzbuzovalo obavy z nedostatečné kreativity ve středu pole, jelikož on i Laci jsou spíše běhavými záložníky, kteří k sobě potřebují kreativního hráče v podobě Kairinena, nebo právě Solbakkena.

Profesorská první půle.

Hradec v úvodu utkání neroztočil ofenzivní kolotoč, ale nedělal chyby, Sparta kontrolovala hru a snažila se postupnými útoky rozbíjet dobře postavené obranné uskupení fotbalistů Hradce.

Stačilo ale malé zaváhání Votroků a domácí tým byl připravený trestat. Špatně vyřešenou situaci před bránou hostí v 16. minutě výborně dohrál Laci, našel krásným centrem do vápna Wiesnera, který přiťukl míč Birmančovičovi před prázdnou bránu a ten jen doklepl balón do odkryté brány. Pro srbského rychlíka to byl již 8. gól v sezóně a kritizovaný Wiesner k dosavadním třem gólům přidal i druhou asistenci.

Sparta i po gólu kontrolovala hru, pokračovala v tlaku a obléhala hradeckou bránu, žádná ze šancí ale neskončila gólem. Postupem času začal hrozit i Hradec, jejich snažení však nevedlo k vážnějšímu ohrožení brány střežené Vindahlem.

Celý první poločas hrál velice dobře Laci, který nedokázal úplně nahradit práci finského dirigenta hry Kairinena, ale dobře sbíral míče, vyhrával souboje a z dvojice střední záložníků vypadal lépe rozhodně on. Na hřišti působil neúnavně, po zápase se ke svému fyzickému rozpoložení vyjádřil: „V utkání jsem necítil únavu z posledních zápasů, potřebovali jsme vyhrát, proto jsme do toho museli dát na hřišti všechno.“

Poločasový výsledek 1:0 odpovídal průběhu hry, Sparta mohla v závěru zahrozit po zakončení Vitíka, ale jeho pokus si cestu do sítě nenašel.

Šancí hodně, gólů poskromnu.

Do druhé půle Sparta vstoupila o poznání živější Sparta, trenér Priske musel mít v kabině proslov k předvedené hře, sám jistě cítil, že by Sparta měla pro svůj vlastní klid přidat více gólů. Ať byl jeho apel jakýkoliv, očividně zafungoval.

Po dobrém napadání u vápna Hradce se míče zmocnil Haraslín, připravil míč pro Kuchtu a ten mazácky uklidil míč do brány.

Domácí pokračovali v tlaku, Haraslín, který připravil předchozí branku tentokrát sám skóroval, ale po přezkoumání u videa byl jeho gól odvolán, příčinnou bylo offsidové postavení nahrávajícího Sadílka.

O chvíli později si Kuchta pohlídal své postavení, naběhl si za obranu Votroků a hezkou přihrávkou našel opět Haraslína, ten ale tentokrát pálil jen do tyče. „Možná jsem měl střílet, ale pak bych si vyčítal, že jsem nenahrával. Šulo to sice nedal, ale nestálo nás to body. V kabině si z toho uděláme srandu“, komentoval s úsměvem po zápase Kuchta neproměněnou šanci Haraslína.

Sparta měla v utkání problém s proměňováním šancí, v tomto duchu se nesl celý druhý poločas. Ojedinělé šance Hradce, převážně ze standardních situací.

Sparta závěr zápasu dohrávala, čisté konto by si po posledních zápasech zasloužil Vindahl, ale v poslední minutě, z poslední šance využil Koubek nepozornosti sparťanské obrany a snížil na konečných 2:1.

Úleva po vítězství.

Nejednalo se o největší zápas sezóny, přesto bylo cítit, jak moc je výhra všem sparťanům pomohla. Fanoušci si opět mohli vychutnat vítěznou děkovačku, na kterou se těšili i hráči: „Bylo důležité abychom získali 3 body a pak si užili děkovačku. Fanoušci za námi jezdili, podporovali nás a to bych chtěl poděkovat. Dnes opět vytvořili fantastickou atmosféru a ty tři body jsou jejich“, smeknul po zápase Jan Kuchta před neúnavným sparťanským publikem.

Po reprezentační přestávce čeká Spartu venkovní utkání v Českých Budějovicích, hráče za výhrou požene plný hostující sektor, který se fanouškům povedlo vyprodat během pár minut.