Uhrinčať: Krok k záchraně béčka?

Uhrinčať

Sparta nám před pár dny připravila další překvapení v podobě relativně utajené posily, nejkrásnější dres si obleče 22letý slovenský stoper Jakub Uhrinčať, dosud hájící barvy Banské Bystrice. V tomto článku najdete malé zamyšlení nad tím, co může Uhrinčať pro Spartu být, a jestli má šanci být hráčem Letenských i v následující sezoně.

Představení a hodnocení

Začněme krátkým představením hráče. Mladý slovenský stoper svůj fotbalový růst rozdělil mezi dva celky, MFK Ružomberok a MFK Dukla Banská Bystrica. V druhém klubu se pak začal prosazovat do dospělého fotbalu, v sezoně 2020/21 poprvé nastoupil do tamní druhé ligy.

Uhrinčaťovy první kroky není potřeba výrazněji komentovat, trenéři ho nechali kolovat téměř po všech pozicích v obraně a záloze, nikde se dlouhodobě neusazoval. To se změnilo až s příchodem Michala Ščasného, synem pana trenéra Zdeňka Ščasného. Zde už to pro sparťanského fanouška začíná být zajímavé, Ščasný začal Jakuba Uhrinčaťa nasazovat jako pravého stopera v tříobráncovém systému, momentálně hojně využívaného napříč sparťanskými týmy. Ščasného nástupce Auxt pak jako jeho dlouhodobý asistent v nastoleném trendu pokračoval, navíc občasně Uhrinčaťa využíval na pozici pravého wingbacka.

Co se týče výkonnosti, ve slovenské lize patřil Uhrinčať mezi nejlepší v počtu vyhraných defenzivních soubojů a v počtu zachycených přihrávek. Denník Šport ho pak vybral do nejlepší jedenáctky podzimní části ligy, Futbalportal ho zapsal jako jednoho z 8 nejnadějnějších hráčů. Nutno tedy dodat, reference nejsou úplně špatné.

„Kdo chce vidět nedostatky, najde je. Možná by mohl být v soubojích agresivnější a určitě by vzhledem ke svým parametrům měl lépe hrát hlavou, v defenzivě i při ofenzivních standardních situacích. Jenže krásy, které ho zdobí, nemá leckdo. Skvěle čte hru, akce zastavuje rozumným vystoupením v zárodcích a pak nemusí hrát agresivně v nebezpečných prostorech. Spartu zaujal tím, že se během podzimu zařadil mezi nejlepší hráče ve vyhraných defenzivních soubojích a počtu zachycených přihrávek. Ve druhém zmíněném atributu byl dokonce druhý nejlepší v soutěži. Je vidět, že na Letné dnes pracují velmi rozumně. Nevytáhli zajíce z klobouku, hráče si proklepli fotbalově, datově i lidsky.“ – Vladimír Pančík, Denník Šport

Chválihodné je i Uhrinčaťovo přemýšlení o životě. S kariérou fotbalisty je i vysokoškolským studentem, věnuje se studiu Informatiky, která je, jeho vlastních slov, mezi klíčovými obory současnosti. V Dukle BB se navíc dobrovolně věnoval trénování mládeže.

Zamyšlení nad soupiskou

Vzhledem k velmi nabitému podzimu A-týmu, který k 19 ligovým kolům přidal i dvě utkání pohárová a 10 evropských, Brian Priske neuvolňoval příliš „svých“ hráčů do B-týmu. Lehkou výjimkou byl Michal Ševčík, pro kterého není v momentální sestavě příliš místa, ten odehrál v druhé lize 541 minut (7 zápasů). Další hráči z prvního týmu sbírali minuty pouze sporadicky, Jan Mejdr naskočil do tří zápasů, James Gomez dokonce pouze do dvou. Po jednom startu si připsali Jakub Pešek a Matěj Ryneš, do jediného poločasu naskočili David Pavelka a Casper Højer.

Oproti minulé sezoně, kdy během podzimu dostal ve FNL 4 zápasy i takový Filip Panák, se jedná o relativně velký propad. Béčko se tak v podstatě musí spolehnout samo na sebe a nedoufat v pomoc shora. To je ovšem velmi složité, sparťanský B-tým je s věkovým průměrem 19,7 let suverénně nejmladším kádrem ve druhé lize. Druhý nejmladší tým, B-tým Sigmy Olomouc, se pyšní průměrem 21,5 roku; třetí Vlašim, která je technicky vzato farmou strašnického klubu, pak 21,7. A to se Spartě započítává Ondřej Novotný, který je ve svých 25 letech týmovou anomálií…

Uhrinčaťova pozice ve Spartě

Jak vyplývá z předchozí části, Uhrinčať je výrazně nad věkovým průměrem sparťanského béčka, po Novotném je oficiálně druhým nejstarším hráčem. A právě jeho – na poměry B-týmu – vyšší věk je věcí, která na nové posile fanoušky nejvíce zaujala. Varianta půlročního hostování je tak velmi logickou variantou, na rozdíl od Adama Goljana, který do béčka přicházel jako dvacetiletý, zde už není příliš prostoru pro nějaké dlouhodobé zkoušení, 22 je věk, ve kterém by se mělo vytřídit, jestli hráč na Spartu skutečně má; nemá smysl tady hráče dlouhodobě držet, zvlášť, když se každý rok z U19 povýší desítka nových jmen.

Uhrinčať
Zdroj: acsparta

Ve věku 22 let se může Uhrinčať chlubit více než 40 starty v nejvyšší lize. Samozřejmě, v porovnání s Vitíky a spol. to číslo vypadá slabě, oproti novým spoluhráčům, pro které je béčko mnohdy prvním setkáním s dospělým fotbalem, se ale jedná o zkušenosti k nezaplacení. Přeci jenom má na kontě starty i proti Slovanu Bratislava, který letos prošel do playoff Konferenční ligy, a dokonce se mu podařilo proti Belasým skórovat. Jsou to zkušenosti a čísla pro A-tým Sparty Praha, každoročního adepta na titul a úspěch v Evropě? Pravděpodobně ne, ale pro B-tým může znamenat převážení pomyslných vah na jeho stranu a pomoci týmu k záchraně v opět vyrovnané druhé lize.

Vzhledem k výše vypsanému si nemyslím, že by se Jakub Uhrinčať probojoval do A-týmu Sparty. Nechme se však překvapit, nechci Uhrinčaťovy schopnosti podceňovat. I takový Dima Kamenović na konci sezony zvedl nad hlavu trofej pro mistra ligy, když zalepil díru po zraněném Zeleném v rozhodujícím utkání na Slovácku…

Samotného Uhrinčaťa ale nelze brát jako spasitele, jeden hráč nic neřeší. S příchodem Markuse Solbakkena do áčka očekávám téměř úplné vypadnutí Davida Pavelky z rotace. Pokud nezvolí nějaké poslední prvoligové angažmá mimo Spartu, rád bych ho viděl jako velezkušenou postavu v B-týmu. Ten to potřebuje.

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments