Tři zápasy hrůzy pražské Sparty

1:5, 0:4 a 1:6, 15 obdržených gólů v posledních 3 zápasech, pouhé 2 vstřelené branky. Pražská Sparta si v posledních týdnech neprochází jednoduchým obdobím. Ostuda, blamáž, nezvládnuté zápasy. Kritická slova se adresu družiny Briana Priskeho hrnou ze všech stran.

Ještě na konci února se všechno v táboře úřadujícího mistra Fortuna ligy zdálo být růžové a zalité sluncem. Sparta vyřadila v Evropské lize po vynikajícím výkonu Galatasaray, porazila Liberec a Slovácko a v Edenu, při pohárovém derby předvedla famózní obrat v semifinále MOL Cupu proti Slavii.

Sedmibodový náskok v lize? Zatím ne!

Do ligového derby hraného v epet ARENĚ vstupovala Sparta jako favorit, vidina sedmi bodového náskoku měla hnát hráče za vítězstvím. Fanoušci, kteří opět vytvořili skvělou atmosféru však viděli pouhou jednu střelu na bránu z kopaček fotbalistů Sparty. Zápas skončil 0:0.

Hráči cítili, že tenhle zápas měl znamenat 3 body. „Obecně u nás převládá pocit nespokojenost, jsme trochu zklamaní“, konstatoval dánský stoper Asger Sørensen.

Ale na lítost neměl nikdo v táboře největšího českého klubu po nedělním zápase čas. Již ve čtvrtek čekal Spartu zápas roku, do Prahy se chystal toho času vedoucí tým Premier League, Liverpool.

Sparta jako osmifinálový outsider.

Tým vedený legendárním Jürgenem Kloppem zažívá fantastickou sezonu. Kabinet trofejí získaných v téhle sezoně zdobí pohár pro vítěze EFL Cupu. Na dalších 2 frontách boje liverpoolské armády o trofej stále trvají.

V Premier League válčí o prestižní trofej s Arsenal a Manchesterem City. Ve osmifinále Evropské ligy, tedy poslední z výčtu soutěží, ve kterých ještě Liverpool bojuje o titul, byl los k týmu z města Beatles na oko poměrně vstřícný.

Sparta, spolu se Slávií a ázerbajdžánským Karabachem byli považováni za největší outsidery z finálové šestnáctky druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže. Vzhledem k nabitému programu, a spoustě zápasů ve více různých soutěžích, kterých měl Liverpool v posledních měsících víc, než dost se český mistr bezpochyby jevil jako schůdnější soupeř. Třeba v porovnání s téměř bezchybným Leverkusenem, ve formě hrajícím AS Římem, nebo vedoucím týmem portugalské ligy, Sportingem byla Sparta, se vší úctou, papírově slabší a „hratelnější“ soupeř.

Na první pohled, či v očích anglických fanoušků Sparta zřejmě působila jako vstupenka do čtvrtfinále bez práce.

Mnozí očekávali velkou rotaci hráčů, nasazení mladíků a třeba i podcenění ze strany Liverpoolu.

Zkušený Klopp se svým realizačním týmem ale nic nenechal náhodě. Výsledky českých mistrů byly v posledním roce působivé, ať už v lize, tak v Evropě. „Důležité je zmínit, že v této fázi evropských soutěží musíme očekávat pořádný test. Česká liga nám napovídá, jak dobrou sezonu Sparta má, prohráli jen jednou, musíme být připraveni“, vyjádřil se Klopp s respektem k osmifinálovému soupeři.

Trenérský tým Liverpoolu jistě zaznamenal i výhry Sparty proti Záhřebu, Betisu a samozřejmě i skvělý výkon a postup proti Galatasaray.

V Praze se po losu slavilo, Liverpool, jakožto nejzvučnější jméno ze všech nasazených týmů, vzbudil mezi hráči Sparty velké nadšení. „Liverpool je samozřejmě obrovský klub, jehož styl máme nasledovaný a zároveň si jej spoustu lidí i hráčů přálo. Čeká nás velká výzva, na kterou se těšíme“ neskrýval nadšení po losu mladý sparťanský stoper Vitík v rozhovoru pro klubovou televizi.

Liverpool s absencemi, ale rozhodně ne k poražení.

K prvním ze dvou zápasů přijel Liverpool do Prahy bez zraněných: Alexandera – Arnolda, Alissona, Gravenbercha, Joty, Jonese, Matipa a Thiaga. Na střídačce zůstal Salah, van Dijk i Szoboszlai.

Přes všechny absence ale stále sestava Liverpoolu působila velice silně a rozhodně nenaznačovala podcenění.

Příběh prvního poločasu se nesl v duchu gólů Liverpoolu a zahozených šancí Sparty. Priske svým svěřencům naordinoval otevřený fotbal.

Zahodil Priske tímto rozhodnutím jakékoliv šance Sparty na úspěch v tomto dvojzápase?

Liverpool šel do vedení v 6. minutě, po faulu Sørensena proměnil pokutový kop Argentinec Mac Allister.

Sparta se od úvodu zápasu pokoušela o rozehrávku od obránců. Při absenci Filipa Panáka převzal roli prostředního stopera ve stoperské trojici právě Sørensen. Není pochyb o tom, že dánský dlouhán je výborný obránce, ale nahradit Filipa Panáka v takto specifické roli by byl obtížný úkol pro všechny obránce, které na soupisce Sparty najdeme.

Ladislav Krejčí si v rozehrávce věří, riskuje, Sparta z jeho manévrů často profituje, ale často si neodpustí chyby pod tlakem.

Sparta ale po obdrženém gólu ukazovala, že nechce „zaparkovat autobus“ a čekat na další šance Liverpoolu. Šanci Haraslína likvidoval Kelleher.

Priskeho špatná rozhodnutí?

Média po zápase vyčítala letenským až moc otevřenou hru, příliš velké množství šancí, které Liverpoolu nabídli.  Vyplatilo by se ale Spartě opravdu jen důsledněji bránit?

Odpovědí by mohl být gól na 2:0, kterým se po povedeném herním úseku Sparty blýskl Darwin Núňez.

I přesto, že byla obrana Sparty postavená téměř ideálně, střed zálohy nezvládl pokrýt uruguayského snipera a ten z poza šestnáctky náramnou střelou, letící doprostřed brány, zaskočil Vindahla.

Priske byl pravděpodobně naivní a svoje rozhodnutí by zpětně změnil a nenechal by svoje svěřence hrát takto ofenzivní fotbal s rozehrávkou odzadu. Možná by se pak pražská Sparta vyhnula označením jako „nejhorší tým, který kdy v této fázi Evropské ligy nastoupil“. Ale opravdu je potřeba řešit články bulvárního tisku v Anglii?

Do kabin oba týmy odcházely za stavu 3:0 pro Liverpool. Po pauze sice vykřesal naději na schůdnější výsledek Birmančevič, ale když v 54. minutě zvyšoval Diaz na 4:1 a „búra“ pak stvrdil Maďar Szoboszlai, bylo jasné, že předpovědi, zejména českých novinářů a expertů, na dílčí úspěch alespoň po prvním zápase byly fuč.

Priskeho špatná rozhodnutí.

Sparta objektivně mohla do zápasu vstoupit s jinou taktikou a nedostat 5 gólů, pro Priskeho a jeho tým je to dobrá zkušenost, to, co se však dělo v dalších dnech je pro mě poměrně nepochopitelné.

Střet s jedním z nejlepších klubů v Anglii, který se nevydaří je věc jedna, ale to, co se ještě tentýž víkend odehrálo v Plzni považuji za jedno z nejhorších rozhodnutí trenéra Priskeho v jeho sparťanské éře.

Hodně pozměněnou sestavu na nejdůležitější jarní venkovní zápas bych dokázal omluvit únavou hráčů po čtvrtečním zápase. Ale nevěřím tomu, že hráči, kteří do zápasu nenastoupili nebyli připraveni. V sestavě se objevili Sadílek, Karabec a Olatunji. Trest za červenou kartu z derby si odpykával Preciado a nahradil ho Wiesner.

Nešlo však jen o volbu sestavy, Sparta od začátku zápasu působila unaveně, hra postrádala kreativní myšlenky při výstavbě hry, Olatunji se špatně zapojoval do kombinace a jeho sbíhání pro míče bylo absolutně neúčelné.

Blamáž v Plzni.

Poločasový výsledek 1:0 pro Plzeň, která šla do vedení těsně před přestávkou zásluhou Chorého, však nebyl pro Spartu neřešitelný.

Fanouškovská obec ale očekávala razantní zásah trenéra v kabině, změny v sestavě, taktické úpravy.

Do druhého poločasu ale vyběhla stejná jedenáctka, jako při zahájení zápasu a hned po 4 minutách už Plzeň vedla o 2 branky. aby toho nebylo málo, v 52. minutě obdržel kapitán Sparty Krejčí druhou žlutou kartu po (ne) faulu na Chorého a Sparta šla do 10. Na začátku 2. půle jsme dostali nešťastný gól, bylo ale stále ještě mnoho času na to, abychom s výsledkem něco udělali.“ Na začátku 2. půle jsme dostali nešťastný gól, bylo ale stále ještě mnoho času na to, abychom s výsledkem něco udělali. Po červené kartě se však soupeř dostal na koně a už to bylo těžké“, komentoval Adam Karabec hrozivý vstup Sparty do druhé půle. Brian Priske označil konec prvního poločasu a začátek toho druhého jako úsek, kdy se utkání definitivně zlomilo na stranu Viktorie: Vůbec jsme nezvládli klíčové momenty zápasu, nebyli jsme v nich dostatečně dobří. Mám na mysli především situace při prvním a druhém gólu. Právě druhá branka utkání definitivně zlomila.“

Až v tuhle chvíli se Priske rozhodl ke změnám na hřiště poslal hned čtveřici nových hráčů, včetně Mejdra, který měl do té chvíle na kontě pouhé 3 ligové starty v této sezóně.

Právě přes pravou Mejdrovu se o chvíli později řítil další plzeňský útok, sparťanský obránce, nezvládl reagovat a Viktorka vedla o 3 branky. V 70 minutě pak Chorý uzavřel skóre zápasu na konečných 4:0 pro Viktorii Plzeň.

Jakožto dlouholetý fanoušek Sparty jsem ochoten tolerovat domácí výprask proti Liverpoolu, jak již bylo zmíněno Sparta pravděpodobně přecenila svoje možnosti, ale to, co se následně dělo v Plzni je pro mě nepřípustné. Trenérský štáb svou bohorovností výrazně ovlivnil cestu za obhajobou titulu.

Bylo v Liverpoolu ještě o co hrát?

Pokud bychom chtěli fabulovat a tvořit neexistující scénáře, dokázal bych pochopit rotaci v Plzni v případě hratelného výsledku proti Liverpoolu, trenér by cítil šanci v Anglii ještě zabojovat o postup.

Po zápase v Plzni Sparta odjela do Liverpoolu k odvetě osmifinálového utkání. Po 14 minutách prohrávala 4:0 a nakonec byli všichni rádi, že utkání skončilo „jen“ 6:1. Opravdu kvůli tomuhle zápasu, kde bylo již předem jasné, že vzhledem k předchozímu utkání, bude boj o postup spíše sci-fi, trenér rotoval sestavu, podcenil zápas proti silné Plzni a zkomplikoval tak Spartě cestu za titulem?

Priske je spasitel, ale…

Brian Priske změnil Spartu k nepoznání, po 9 letech vrátil titul na Letnou. On, Tomáš Rosický a lidé, kteří v tuhle chvíli ve Spartě působí jsou to nejlepší, co Spartu v posledních letech potkalo, avšak i během úspěšné éry se občas nemohu ubránit pocitu, že je Priske chvílemi tvrdohlavý, nechce ustoupit od své hry a často to může stát letenský tým body, energii a kumulují se tím zbytečné problémy.

Spartě zápas s Liverpoolem nic nevzal, ačkoliv výsledky působí děsivě, s myšlenkou postupu si pohrával málokdo, zápas v Plzni naopak ostudný byl, ale vedení Sparty může otevřít oči, hlavně při ohlížení se po nových hráčích a zkvalitňování kádru v létě.

Otázkou také zůstává, jak se celý tým postaví k výsledkům z minulých týdnů a zda si hráči neodnesou duševní šrámy, které se budou těžko hojit. Dostat 15 gólů za 3 zápasy je pro psychiku hráčů náročné a určitě přijde k chuti reprezentační přestávka. Sparta se před ní vrátila na vítěznou vlnu domácím zápasem proti Hradci Králové a fanoušci mohou jen doufat, že Priske a spol dokáží Spartu ideálně připravit na zbývající zápasy sezóny.