Případ „Kája“

Je často osočován za nejvíce přepláceného hráče v momentální Spartě. Kdo to vlastně je Semih Kaya a víte o něm trošku něco víc, než jeho domnělý plat?

Turek s makedonskými předky se poprvé objevil v Galatasaray už v patnácti letech. Právě od tohoto věku se začal objevovat ve všech národních dorosteneckých týmech až do seniorské reprezentace. Právě v těchto výběrech, ale vlastně i v ligových, hrál vždy proti starším spoluhráčům a vyrovnal se jim. Svůj debut v seniorské reprezentaci zažil v jednadvaceti letech (2012). Právě v této sezóně se možná trošku nečekaně stal pevnou součástí základní sestavy a společně s Tomášem Ujfalušim vytvořili velmi kompaktní obranou dvojici.

Na stoperu s Tomášem Ujfalušim

Byl to právě ročník 2011-12, která byla zlomová. Kaya původně nebyl vybrán do prvního týmu a opět se spekulovalo o hostování, ale díky četným zraněním ho tehdejší kouč Fatih Terim nechal hrát a Kaya se mu odvděčil kvalitními a vyrovnanými výkony. Obstál i v Evropských pohárech proti hvězdnému Manchesteru United. Vlastně až do svého konce v Galatasarayi byl neustále v základní sestavě, ale třeba pozvánky do národního týmu už ho míjejí od roku 2015.

Přichází rok 2017 a Kayova cena podle transfermarketu je 3M Euro. Sparta ho kupuje o jeden milion EUR levněji, což vždy působí trošku podezřele. Tehdy se dokonce na tureckých forech fanoušci radovali, že Kaya konečně odchází. To fanouškům Sparty určitě nepřidalo. Kaya však začal dobře a nebýt zranění, určitě by odehrál víc zápasů. V letošní sezóně nastupuje v obranné dvojici s Radakovičem a zatím funguje spolehlivě. Přesto se neustále hemží spekulace o jeho návratu (byť formou hostování) do Istanbulu. Důvodů je hned několik.

Důvody pro spekulace o odchodu
  • Spartu stejně jako loni čeká jen domácí soutěž a pohár. Tedy daleko méně zápasů, než se počítalo. A ačkoliv má v sestavě momentálně jen 3 klasické stopery (asi lze počítat i Mario Holka, který nenašel zatím nové angažmá), Sparta by prý byla k odchodu nebo k hostování svolná.
  • Druhý a zároveň poslední bod tohoto výčtu je asi také ten nejdůležitější. Problém je totiž Kayův plat, který se odhaduje na 3 miliony korun měsíčně. Jestli je to pravda, nebo se ta částka tomu alespoň trošku blíží, je to asi zbytečný luxus. Tedy luxus v porovnání se zbytkem středních obránců, protože zase není pravda, že by byl Kaya xkrát lepší než ostatní. Takže z tohoto pohledu by jeho odchod smysl dával.

Asi se ptáte, proč tedy Kaya nyní nastupuje, když se jedná o jeho odchodu. A proč by nebylo lepší zvykat na sebe stoperskou dvojici, která zůstane pohromadě. Navíc na lavičce sedí Štetina (nejlepší hráč loňské sezóny podle kabiny), který letos zatím nedostal šanci. Osobně se domnívám, že Kaya nastupuje, aby ho Sparta ukázala. Loni toho tolik neodehrál, a tak hopřed případným odchodem Sparta ukazuje jako ve výkladní skříni.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments