Věková struktura kádru Sparty

ilustrační foto

Tomáš Rosický často mluví o zapojování mladých hráčů, ideálně ze Strahova. Jaká je ale aktuální věková struktura a vytíženost hráčů podle věku? V dnešním článku se podíváme na odehranou podzimní část trošku jinou optikou než běžně a přidáme porovnání, kdy na Letné byl Václav Jílek; případně na dobu před nástupem Tomáše Rosického do pozice Sportovního ředitele. 

Připravili jsme pro vás grafické zpracování odehraných minut jednotlivých hráčů (osa Y) v zařazení dle jejich věku (osa X). Věková struktura kádru za podzim 2020 obsahuje data ze 13 zápasů Fornuta Ligy a 6 zápasů Evropské ligy.

2020 - věková struktura
Věková struktura kádru dle odehraných minut – podzim 2020 (trenér Václav Kotal).
Co lze z grafu vyčíst?
  • Tomáši Rosickému v současném kádru s největší pravděpodobností chyběla zkušenost, což reflektoval příchody Davida Pavelky, Ondřeje Čelůstky a Ladislava Krejčího (st.). Jejich zapojení do týmu proběhlo téměř okamžitě a všichni jsou mezi 10 nejvytíženějšími hráči podzimu.
  • Nejvíce startů za podzim připsal Bořek Dočkal. (Na toto téma se můžete těšit v následujícím dílu podcastu s Janem Vackem, který vyjde tento týden.)
  • Martina Mincheva se do kádru zapojit na podzim moc nepodařilo. Vzhledem k jeho věku však není žádný extra mimořádný jev. Doufejme, že tomu v příštím roce bude jinak. (I toto téma řešíme ve zmiňovaném podcastu).
  • V rámci věkové struktury (pracovně jsme rozdělili na kategorie „mládí“, „vrchol“ a „zkušenost“) můžeme vidět rovnoměrné zastoupení všech kategorií. Můžeme tedy říci, že věkově je kádr složený dobře.
  • Všimněte si i většího počtu velmi mladých hráčů (pod 20 let), kteří dostávají šanci. Jejich minutáž je však až na výjimky malá.
  • Na podzim 2020 dostala prostor velká řada odchovanců. Ani jejich zastoupení nechybí v rámci nejvytěženějších hráčů.

Podzim 2019

Pojďme se ještě podívat na to, jak vypadal podzim 2019, tedy sezona, do které jsme vstupovali s trenérem Václavem Jílkem.

2019 - věková struktura
Věková struktura kádru dle odehraných minut – podzim 2019 (trenér Václav Jílek).
Jak vypadala situace v tomto půlroce?
  • Před touto sezonou přišlo velké množství nových hráčů (žlutě vyznačené). Jak je vidět, tak velkou část z nich (Dávid Hancko, Andreas Vindheim, Martin Graiciar) se během podzimu plnohodnotně zapracovat nepodařilo, jelikož jejich minutáž je podprůměrná.
  • V týmu, porovnáváme-li s rokem 2020, chyběli zkušení hráči, o které by se mohl tým opřít. Tuto roli proto de facto musel okamžitě po svém příchodu částečně přebírat Libor Kozák. Možná i z toho důvodu byl trenéry vybrán do kapitánské skupiny. Costa příliš prostoru na hřišti nedostával.
  • Vzhledem k většímu počtu mladších hráčů a velkému množství změn lze asi částečně pochopit, že tým musely potkat výkonnostní výkyvy. (Tím však nechceme omlouvat ani ospravedlňovat, jak podzim 2019 herně a výsledkově dopadl. Pouze chceme na grafu ilustrovat, jaké byly podmínky.)
  • Adam Hložek i při svém věku byl klíčovým hráčem týmu. V sezoně 2020/2021 je jeho vytížení nižší, ale lze asi s velkou jistotou říci, že nebýt zranění, byl by na předních místech minutáže, stejně jako to můžeme vidět v sezoně 2019/2020.

Podzim 2018

Pokud byste chtěli zavzpomínat, s jakým kádrem jsme hráli před 2 lety, tj. posledním půlroce, než nastoupil Tomáš Rosický do funkce sportovního ředitele, pak i tento graf pro vás máme připravený. Podíváte-li se na deset nejvíce vytížených jmen, pak v současném kádru zbyl už jen Srdjan Plavšič.

2018 - věková struktura
Věková struktura kádru dle odehraných minut – podzim 2018 (trenér Zdeněk Ščasný).

 

Často se mezi fanoušky řeší otázka, jak rychle se dá přebudovat kádr tak, aby dokázal hrát o titul (a ideálně titul vyhrál). Na tuto otázku odpovědět neumíme. Umíme vám však ukázat, že změny za 2 roky, kdy je sportovním ředitelem Tomáš Rosický, byly zásadní a v podstatě došlo ke kompletní obměně celého kádru.

V tuto chvíli jsme v situaci, kdy by kádr měl již z drtivé většiny být dle sportovního vedení a měl by být schopen se výrazně posouvat vzhůru na společně postavených základech. Lze asi očekávat, že takto razantní změny, jaké jsme viděli v posledních dvou letech, již neuvidíme. Jak bude vypadat kádr na jaře a v další sezoně a nakolik bude úspěšný, když bude mít možnost hrát delší dobu v ne tak dramaticky měnícím se prostředí?

Design grafů: Stanislav Holý

Zdroj dat: InStat

 

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments