Tři body před skvělou diváckou kulisou

Sparta v úvodních třech zápasech získala čtyři body, což obvzláště při pohledu na los bylo výrazně za očekáváním. V domácím utkání s Příbramí si po těžce vybojované remíze 2:2 v Českých Budějovících sparťané nemohli dovolit další ztrátu. Nastoupili navíc před skvělou diváckou kulisou.

Není úplně terno, když Sparta do souboje s Příbramí vstupuje v tabulkové pozici zcela shodné se soupeřem. Po třech kolech oba týmy uhrály čtyři body při stejném skóre 4:4.

Trenér Jílek oproti zmíněnému utkání na jihu Čech udělal jedinou změnu v sestavě, Martina Haška ve středové formaci nahradil Michal Trávník. Čerstvá posila Dávid Hancko ještě zůstal mimo hru, na lavičku se naopak dostal Lukáš Juliš. Ten byl naposledy v zápasové nominaci na ligu při hostování v Bohemians loni na začátku října.

Hosté z Příbrami v záloze vsadili i na Pavla Hájka, osmnáctiletého sparťanského odchovance, který k Litavce zamířil během léta.

Opět směrem k pláni

Sparťané i potřetí letos rozehráli zápas v prvním poločase směrem na branku k Letenské pláni, což dříve nebývalo zvykem. Rozehráli jej ale velmi aktivně, Srdjan Plavšić už po půlminutě hry dostal přihrávku za příbramskou obranu a faulující Jaroslav Tregler, jenž byl před rokem na Letné vyloučen už v prvním poločase, mohl být tentokrát rád za žlutou kartu už během úvodní minuty hry. Následný volný kop Guélor Kanga nasměroval do horního rohu hostující branky, kde jeho ránu dokázal vyrazit brankář Boháč.

První dvacetiminutovka nabídla nevýraznou podívanou, v níž zaujala jen souhra bývalých sparťanů v dresu Příbrami, Zeman centroval z rohu až za pokutového území, kde z voleje pálil Jan Rezek, ovšem Florin Nita si při hezkém fotbalovém momentu připsal jistý zákrok.

Sparta střídala hráče rozehrávající rohové kopy, ty Trávníka či Plavšiće moc nebezpečí pro Příbram nepřinesly. Až v závěru první půlhodiny další roh rozehrál Guélor Kanga a jeho přesný centr našel hlavu Costy, sparťanský kapitán nezadržitelně nasměroval míč pod břevno a rozjásal ochozy letenské arény.

Tři penalty v zápase

O deset minut později Trávníka v pokutovém území bez míče atakoval hostující stoper Šimek a byť rozhodčí Pechanec nechal ve hře pokračovat, tak při nejbližším přerušení si šel prohlédnout videozáznam, po němž nařídil penaltu pro Spartu, té se ujal Guélor Kanga a přesnou ránou k tyči zaznamenal svoji třetí branku sezóny.

Jen o tři minuty později ale vybojovala penaltu i Příbram. Po rohovém kopu Ladislav Krejčí nešikovně podkopl Treglera a sudí Pechanec si byl tentokrát hned jist, penaltu ale Martinu Zemanovi Florin Nita lapil!

V úvodu druhého poločasu inkasoval nepříjemný úder Libor Kozák a Sparta se bez něj musela obejít pět minut, kdy byl ošetřován. Během té doby Příbram získala rohový kop, při jehož bránění vytáhlý útočník výrazně chyběl a málem hosté skórovali, zcela volný Marko Alvir ale v obrovské šanci branku hlavou netrefil.

Sparta vedla o dvě branky, ale hra nebyla ideální a šancí bylo dlouho jen velmi málo. Rodily se zejména po rohových kopech Guélora Kangy. Ten po hodině hry Kanga šikovně rozehrál po zemi do pokutového území a Michal Trávník pak svoji pohotovou ránu otřel o tyč příbramské branky.

Třetí úder Sparta přidala jedenáct minut před koncem. Benjamin Tetteh výborně přečetl malou domů Cmiljanoviće, byl u míče dříve než brankář Pechanec, jenž ghanského útočníka smetl k zemi a Sparta mohla zahrávat druhou penaltu. Tu si opět vzal na starost Guélor Kanga a s velkou jistotou pokutový kop proměnil. Po čtyřech kolech už má čtyři branky a dvě asistence.

Výhra před skvělou diváckou kulisou

V závěru zápasu už tribuny rozbouřil jen hostující Radek Voltr, kterému se udělalo černo před očima a naprosto nesmyslným skluzem zezadu zajel do Michala Sáčka, za což byl okamžitě vyloučen. V posledních sekundách zápasu měla Příbram i v oslabení možnost vstřelit čestnou branku, Florin Nita ale bravurně vychytal Antwiho a orazítkoval své druhé čisté konto sezóny.

Výkon Sparty určitě nebyl ideální, výsledek ale tentokrát byl fajn, Sparta porazila Příbram 3:0 a získala pohodu před náročným pohárovým utkáním s Trabzonsporem.

Za včerejšek nutno vyzdvihnout především nás, fanoušky. Atmosféra po celý zápas byla skvělá, na Letnou přišlo hezkých jedenáct tisíc diváků a lze jen litovat, že utkání s Trabzonsporem se odehraje za zavřenými dveřmi. Hráči ale i bez podpory fanoušků přímo na stadiónu určitě udělají maximum k úspěchu.

Branky: 39. a 80. (obě z pen.) Kanga, 28. Costa

ŽK: Tregler, Cmiljanović, Šimek

ČK: 84. Voltr

Počet diváků: 11 007

AC Sparta Praha: Nita – Sáček, Štetina, Costa, Hanousek – Krejčí – Hložek (88. Graiciar), Trávník (74. Hašek), Kanga, Plavšić – Kozák (67. Tetteh).

1.FK Příbram: Boháč – Tregler, Kodr, Šimek, Cmiljanović – Alvir (67. Michal Škoda), Jan Rezek (C), Soldát, Hájek (63. Voltr), Ma. Zeman (78. Antwi) – Polidar.