Prohra, co Spartu (ne)rozhodí?

Vítězná série Sparty skončila a jediným neporaženým týmem jara tak zůstal sobotní soupeř Sparty Mladá Boleslav. Vítězství týmu z města aut se svým způsobem dá označit za šťastné. Po prvním poločase totiž mohlo být rozhodnuto o vítězství Sparty. Podle trenéra Ščasného ale tahle prohra sparťany nerozhodí, na rozdíl od podzimní části ligy, kde po taktéž výborném startu přišel dlouhotrvající průšvih. Nejvíc rozhození jsou tak po sobotě asi fanoušci největšího českého klubu.

Sparta na soupeře vlétla

Prvních dvacet minut zápasu se výkon sparťanů jevil velmi dobře. Hráči nenechávali soupeřům prostor, vysoko je napadali a po zisku míče okamžitě otáčeli hru do útoku. Chtělo by se říct, že Sparta předváděla moderní, rychlý a přímočarý fotbal. Hlavně Guélor Kanga nacházel spoluhráče v nábězích výbornými průnikovými přihrávkami z jednoho doteku. Sparta měla i několik takřka stoprocentních šancí. Třeba Martin Hašek, který nastoupil poprvé od první minuty a nezvykle na pozici pravého křídla, spálil opravdovou tutovku. Po chybě v rozehrávce od mladoboleslavského brankáře Šedy mohl míč uklízet do prázdné brány. Jenže volil razanci namísto přesnosti a prostor mezi třemi tyčemi těsně minul. Ale už to, že sparťané nebyli líní na krok a aktivitou se dokázali do šancí dostávat, bylo příjemné sledovat.

Ve druhé části prvního poločasu dokázali fotbalisté Mladé Boleslavi obrázek hry vyrovnat, ale gólovou šanci si nevytvořili. Od Sparty se jarní produktivita, která byla jedním z důvodů dosavadní vítězné série, bohužel odvrátila. A tak namísto vedení sparťanů 3:0 odcházely oba týmy na poločasovou přestávku za nerozhodného stavu 0:0.

Série školáckých chyb a Sparta prohrávala

Druhý poločas už byl od Sparty výrazně slabší. A když v 53. minutě po sérii chyb sparťanů udeřil do té doby spící nejlepší střelec Mladé Boleslavi i celé Fortuna:ligy Nikolay Komličenko, bylo zle. 1:0 pro domácí a sparťané zůstali jako opaření.

U toho gólu je dobré se zastavit. Celá akce začala ztrátou míče na levé straně Sparty. Bývalý kapitán letenských Marek Matějovský potom perfektní kolmicí vysunul spoluhráče Fulneka, který pláchl Zahustelovi a ve vápně zakončoval Komličenko pohodlně do prakticky prázdné branky. Stopeři se, namísto těsného bránění zakončujícího útočníka, rozestoupili. Costa nakonec až na brankové čáře dokonce suploval chybně vyběhnuvšího Nitu. Chyba za chybou, bohužel. Vypuštění běžeckého souboje Ondřeje Zahustela s Jakubem Fulnekem ale není chybou, nýbrž neodpustitelnou laxností pravého obránce, který se vrátil do sestavy na úkor spolehlivějšího Alexe Chipcia. Ve výchozí pozici měl Zahustel na Fulneka snad i náskok, jenže při návratu do obrany vyklusával a sprintovat začal, až když viděl, že mu Fulnek utíká i s míčem u kopačky. Až když bylo zle a hlavně pozdě. Ostatně posuďte sami.

Cestu za obratem zhatila další zbytečná chyba

Sparta po inkasovaném gólu boleslavské zatlačila, ale převaha k větším šancím nevedla. Přišlo tak vysvobození v podobě další penalty nařízené po dlouhé konzultaci hlavního rozhodčího Nenadála s video rozhodčím. Inkriminovaná situace mi připomněla ruku Martina Frýdka ve vápně ze zápasu proti Bohemce. Tehdy se pokutový kop nepískal, v sobotu ano. A podle mě správně, pískal bych totiž i tenkrát. Guélor Kanga penaltu, jako už tradičně, bezpečně proměnil a zdálo se, že Sparta vykročila za dalším jarním obratem!

Sobotní zápas se ale ukázal být se vším všudy zápas blbec. Florin Nita po nevyužitém rohovém kopu mladoboleslavských odkopával v 81. minutě od vlastní branky. Zvolil riskantní řešení a balon neomylně uzmul soupeř. Po rychlé narážečce si míč na střelu nachystal Marek Matějovský a tenhle, na svou pozici poměrně sváteční střelec, se tentokrát nemýlil. Nita se natahoval marně a poté jen schoval na zemi hlavu v dlaních. Stejně jako Zdeněk Ščasný na lavičce Sparty. Marek Matějovský tak měl výrazně prsty v obou gólech svého týmu.

V úplném závěru zápasu už se Sparta nezmohla vůbec na nic a před finišem sezóny má o čem přemýšlet…

Zaváhání nebo trend?

Sparta teď pojede na zápas v rámci poháru Mol Cup do Teplic a nečeká ji podle mě nic jednoduchého. Trenér Ščasný podle všeho věří, že prohraný sobotní zápas bude pouhým jednotlivým zaváháním. Vzhledem k tomu, že dosavadní výsledky na jaře byly lepší než předváděné výkony, mám pochybnosti o trochu větší. Sparta například nedala dva zápasy gól ze hry. Na jaře z celkem 15 vstřelených gólů dosáhla navíc ze hry pouze šesti. Tudíž ani poloviny. Pět dala po penaltách a čtyři ze standardních situací.

Letenský klub v rámci letošního roku změnil dost věcí a nastoupil na cestu, která by ho měla dovést zpátky na vrchol. Jednu ale nezměnil. A nekončící debata o tom, zda trenér Ščasný má pokračovat i do dalšího období, pomalu dostává další náboj.

Nadcházející trojboj zakončený pražským derby může přinést dílčí odpovědi.