Nedůstojný konec „démona“ Kangy

Asi již tento týden se oficiálně dozvíme z kanálů ACS, že Kangu už v našem dresu neuvidíme. Ten pravděpodobně zakotví v Turecku, kde mu nabídli o cca 150 tisíc Eur ročně víc a hlavně kontrakt na tři roky. 

Detailně Kangovu proměnu rozebral v našem článku Standa Holý, do toho se tedy pouštět už nebudu. S jeho obsahem souhlasím, stejně tak souhlasím s tvrzením, že s Kangou a Dočkalem titul prostě nevyhrajeme. Konkrétní důvody byly rozebrány v podcastu. Přesto při konci Gaboňana mám pachuť v ústech.

Prodloužit? Nebo neprodloužit?

Kanga tu s námi byl dva a půl roku. To je za mě dost dlouhá doba na to, abychom si byli jisti, jestli ho v týmu chceme a nebo ne. Proto je za mě jeho konec ve Spartě nedůstojný a poslední dny/týdny spekulací byly naprosto zbytečné. Rovnice by přeci měla být naprosto jednoduchá. Potřebuje ho mužstvo = nabídnout adekvátní smlouvu a pokud je tak rozdílovým hráčem, klidně nasypat něco navrch. Dovedeme si představit naši hru bez něj = vůbec smlouvu nenabízet a v klidu se rozloučit. Místo toho jsme několik dní řešili, jestli je roční smlouva s opcí adekvátní a jestli je finanční odměna adekvátní. Detaily nabídky nikdo z nás nezná. Nemůžeme odsoudit Kangu za to, že nepřistoupil na 1+1, když nevíme, co by musel splnit, aby dostal další prodloužení. Stejně tak o výši platu můžeme jen spekulovat.

A pak vyvstává další otázka. Souhlasím, že hráči by si o další smlouvu měli říct především svými výkony na hřišti. Kanga v lize v poslední sezóně za 31 zápasů vstřelil 12 branek a přidal 5 asistencí. Celkově jeho bilance ve Spartě v počtu průměru branek na zápas je 0,4, což je nejvyšší průměr ze všech záložníků Sparty v historii české ligy. David Lafata 0,6, Horst Siegl 0,5; čistě pro srovnání. Ubyly žluté karty, zlepšila se defenzivní práce a celkově práce pro tým (byť pořád s otazníkem). Kdyby bylo Kangovi 35 a víc, ani nepozvednu obočí. Ale rozdílový hráč v 29 letech si prostě zaslouží víc. A nebo ne, ale pak si musí vedení Sparty stát za svým názorem a vůbec smlouvu nenabízet a nelicitovat.

Kdo Kangu nahradí?

Na jednu stranu se mi líbí, že (snad) jdeme cestou, kdy budeme pilovat systém, týmový výkon a nebudeme spoléhat na jednotlivce. Nebude to hned, ale podle mě je to ta správná cesta. Jestli si ještě pamatujete přípravný zápas s Bodø/Glimt, tak ti nás jasně přehráli na hřišti a neměli v sestavě ani Kangu nebo Dočkala. Přejeli nás výborně zvládnutým systémem. Teď je ale otázka, jestli do něj máme správné hráče. Absolutně nepochybuji o trenérovi Kotalovi, že by na tuto situaci nebyl připraven, otázka ale je, jestli k tomu bude mít vhodný kádr. Naše záloha musí zrychlit, takové parametry může dodat Fortelný nebo například hodně podceňovaný Havelka. Fortelný je hráč s obrovským akčním rádiusem, kterého jsme v áčku chtěli už před sezónou, nebo v zimě. Je to hráč, který svým naturelem raději na hřišti zdechne, než aby vypustil souboj. Na druhou stranu je otázka, zda na to má kvalitativně. Konec sezóny ho v dobré formě nezastihl. Havelka zase dokáže podržet míč, nepanikaří pod tlakem, zalepí každou přihrávku a k tomu má výbornou střelu ze střední a větší vzdálenosti. Opět je tam ale otazník, jestli to bude stačit. Další možností je příchod Davida Pavelky, který není nereálný. Pavelka zahraje jak pozici šest, tak i pozici osm. Tenhle příchod by dal Kotalovi další množství variability, jak zálohu poskládat a přidal dalšího kvalitního středopolaře. Navíc bezproblémového do kabiny.

A co Trávník, Karabec?

Asi se divíte, proč jsem tohle duo ještě nezmínil. Tak nejdříve Trávník. Rozumím kritice na něj, také mám určité výhrady a v některých zápasech byl opravdu špatný. Původně tu měl být článek od Standy a porovnání právě Trávníka s Kangou. Jenže je tam tolik aspektů, které z čísel prostě nevyčtete. Když to vezmeme čistě v rámci kanadského bodování, tak Kanga na osmičce 2+1 (branky z penalt) a Trávník (možná pro někoho překvapivě) 0+2 a to hrál některé zápasy na šestce, nebo jen druhý poločas. Navíc u obou je spousta důležitých aspektů, které jednoduše z čísel nevyčtete. Trávník dokáže udělat třiceti metrový sprint dopředu, aby byl během několika vteřin zpět na své pozici a dobrým postavením může pomoct získat míč zpět. Celkově poziční hra a čísla v defenzívě má Trávník výrazně lepší než Kanga, což asi nikoho nepřekvapí. Kanga má zase spoustu kladů při tvoření hry, přechodu do útoku, které v číslech nevyčtete. Respektive kanadské body má jaké má, ale spoustu brankových akcí začalo u něj, nebo se na nich nějak podílel. A nesmíme zapomenout ani na jeho silnou mentální stránku. Velmi často měli naši hráči hlavy dole a jediný, kdo si pro míče chodil a chtěl něco vymyslet, byl Kanga. Trávníka bych nezatracoval, ale už musí hrát na jedné pozici. Sžít se s ní i se systémem a pořád věřím, že může být naším žolíkem.

Adam Karabec je poměrně často v diskuzích i v článcích považován za nástupce Kangy. On sice tuhle hlubší pozici hrál občas i v mládeži, ale v áčku takhle nastoupil na Slovácku a rozhodně mu tahle pozice nevoněla. Je to jeden zápas, nechci z toho dělat závěry, ale už jednoho mladého hráče v základu máme, kterého teď (snad) budeme vracet na jeho oblíbenou pozici a nechci u Karabce vidět podobný kolotoč pozic. Karabec je primárně desítka a pokud by měl s někým alternovat, je to Bořek Dočkal.

4 4 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments