Guelor Kanga jako jiný hráč

Guelor Kanga v sezoně 17/18 zničil Spartu na stadionu Rajko Mitiće asistencí a krásným gólem, na fanouškovských fórech nastává živá diskuse o tom, jak je možné že je Zvezda schopná sehnat takového skvělého fotbalistu a nám na jeho pozici hraje Martin Frýdek. Když v polovině téhož ročníku kontroverzní Gaboňan podepsal smlouvu se Spartou, zavládlo nadšení. Vztah fanoušků i komentátorů k tomuto hráči však procházel turbulentním vývojem, symbolicky kopírujícím i to, jak se projevuje na hřišti Sparta jako tým. Řada připomínek na jeho adresu má oporu v realitě, ale ještě větší řada nikoliv a kritika k šikovnému hráči byla v mnoha ohledech vyloženě nefér. Pojďme se tedy podívat blíže na Kangův přínos pro tým Sparty a pokusme se odpovědět na otázku, zda by měl subtilní kreativec v týmu pokračovat i v následujících sezonách.

Kreativita, produktivita, emoce

Záložník disponující produktivitou Guelora Kangy ve Spartě nehrál hezkou řádku let. 30 branek a 15 asistencí za 77 zápasů ve všech soutěžích je vynikající bilance. Zároveň je tento hráč schopný skvěle tvořit hru a více než asistencemi zásobuje tým skvělými předfinálními přihrávkami. Přenáší hru, má cit pro to, kdy ji zklidnit a kdy naopak zrychlit, je výborně fyzicky připraven a má velký akční radius. Výborné parametry pro ofenzivního záložníka. Zároveň nelze přehlédnout jeho laxní přístup k návratu pod balon a ztráty míče v nebezpečných prostorech. Nemůžeme taky opomenout, že Sparta s Kangou v sestavě nikdy neproklouzla do evropských pohárů a nikdy neskončila v tabulce lepší, než třetí.

Kanga je nepochybně kontroverzní hráč. Emoce které vzbuzuje na hřišti, v hledišti i v redakcích místních plátků, nepřináší do našeho prostředí nikdo další. Paradoxně je za to často kritizován, přitom emoce jsou přesně to, co na fotbale chceme vidět. Na kontroverzní hráče tu prostě nejsme zvyklí, což nám často nedovoluje vychutnat si jejich skvělou hru.

Kangova role na hřišti

Kaku plnil pod různými trenéry různé role. Obecně se ho většina koučů vždy snažila udržet na pozici ofenzivního záložníka, protože má tento hráč tendenci ztrácet míče a zároveň tam může prodat svoji skvělou střelbu ze střední vzdálenosti. Kritika na jeho adresu, když si sbíhal pro míče od zoufale tápajících obran působila až úsměvně, ve světle jeho současné role dvojnásob. Ztráty míčů v nebezpečných prostorech je nejčastější výtka, která jde na jeho adresu. Skutečně, zejména na podzim Kangova práce s balonem a po jeho ztrátě znamenala několik gólů v naší síti. Kaku je ovšem hráč, který i ve složité situaci hledá nejlepší možné řešení. Když má v nabídce jediného hráče v nevýhodné pozici, snaží se přes soupeře uvolnit a vytvořit lepší situaci. Přestože je výborný driblér, ani on není stoprocentní a míč občas ztratí. Je to ale skutečně hráčova nezodpovědnost, nebo má ztráta míče širší souvislosti?

I Václav Jílek s Kangou pracoval na pozici ofenzivního záložníka. Kaku zde podával stabilní výkony a připsal si 10 ligových branek, díky čemuž se vyhoupl do čela tabulky střelců. Sparta ale i přesto klopýtala. Do ofenzivy byla sice celý podzim velmi zajímavá a hrála atraktivně, chyběla jí ale efektivita ve finální fázi a byla neobyčejně křehká v defenzivě.

Václav Kotal dal Kangovi jinou roli. Staví ho na pozici v hloubi hřiště, kde má pomoci s výstavbou hry. Ve světle názorů, že Kanga na této pozici hrát nemůže se tato volba zdá jako naprosté šílenství a ejhle – 8 výher v řadě. Pro hru Sparty pod Václavem Kotalem je typická skvělá nabídka při výstavbě a velká variabilita při zakládání útoků. Guelor Kanga si často mění pozice s Ladislavem Krejčím a pomáhají stoperům přečíslovat napadajícího soupeře, pro kterého je to velmi nečitelné. Když pak dostane Kanga míč od stopera a zvedne hlavu, může volit ze tří a někdy i pěti spoluhráčů. Ztracené míče z jeho hry najednou mizí.

Den a noc

Na grafice jsme pro vás připravili porovnání Guelora Kangy pod Václavem Jílkem (žlutě) a pod trenérem Kotalem (modře). V mnoha ohledech se díváme na zcela odlišného hráče. Z hlubší pozice má výrazně více akcí i přihrávek a ještě větší rozdíl je v jejich úspěšnosti. V přihrávkách se Gabonec dostal dokonce na skvělých 86% úspěšnosti, v čemž z této pozice v lize nemá konkurenci. Kaku je daleko víc zapojen do výstavby a jako spojka mezi obranou a útokem má velký podíl na tom, že hra Sparty je mnohem účelnější. Můžeme také vidět, že zaznamenal dvakrát více odebraných míčů na zápas a raketově mu stoupla také úspěšnost v soubojích jak do defenzivy, tak i ofenzivy. Výrazně gabonskému kreativci také klesl počet ztracených míčů a na své pozici se v této statistice vyhoupnul do ligového průměru.

Z hlubší pozice se naopak nedostává do tak dobrých střeleckých pozic. O střelbu se sice stále pokouší, ale logicky mu se změnou jeho pozice na hřišti výrazně kleslo xG. Znamená to, že pokud by Kanga pokračoval ve Spartě v této roli – která z týmového hlediska Spartě svědčí – vytrácí se argument vysoké produktivity, protože Kanga prostě z této pozice nemá šanci atakovat svoje nejlepší gólové příspěvky. Důkazem budiž, že pod Václavem Kotalem vstřelil pouhé dvě branky a na jednu přihrál. Což je proti podzimu skutečně dramatický rozdíl.

Guelor Kanga ano

Argumentů proč by měl Kanga zůstat je celá řada. Hráč zastane dvě pozice ve středu pole a na obou umí podat skvělé výkony. Pod Václavem Kotalem funguje mnohem lépe jako součást celku, pomyslné kolečko v namazaném stroji. Střed zálohy Sparty si navíc vytvořil, podobně jako defenziva, dobrou chemii. Kakuovi se viditelně dobře hraje s Ladislavem Krejčím. Důkazem budiž přiložený moment ze zápasu s Teplicemi, když Kanga ví, že Krejčí dostane žlutou kartu a bude chybět.Guelor Kanga

Pro výstavbu hry současné Sparty je Gabonec velmi důležitým hráčem. Dokáže fungovat s Bořkem Dočkalem i Ladislavem Krejčím, v současném systému výrazně vylepšil defenzivní parametry a hraje jednoduše velmi dobře. Sparta je navíc úspěšná i výsledkově, na což má kreativita šikovného záložníka výrazný podíl. Dalším zásadním argumentem je, že Kanga je odolný vůči zraněním, pro Spartu je to klíčové, hráč v sezoně nebude chybět a sestava je tak stabilnější.

Václav Kotal tým velmi dobře poskládal a ten na všech postech funguje velmi kompaktně. Pokud má klub ambici podržet si systém, který hraje v současnosti, jeví se prodloužení smlouvy s Kangou jako rozumná volba.

Guelor Kanga ne

Pokud je na hřišti Guelor Kanga i Bořek Dočkal, trenér jim musí ušít sestavu na míru. Václav Kotal to umí, pochopil, že potřebuje mít na stranách obrany dva rychlé hráče, kteří jsou neprostupní jeden na jednoho a dokáží tak zastavit protiútoky po ztrátách. Zároveň pochopil, že hráči ze stran, lhostejno zda beci nebo křídla musí Dočkalovi s Kangou pomoci přečíslovat střed pole. Také stopeři v současném složení výrazně lépe zkracují hřiště a Milan Heča hraje více na balonu. Co to ale znamená do budoucna?

Sparta se může stát čitelnou, protože si pěstuje závislost na těchto dvou hráčích. Stačí navíc, aby vypadl jeden bek, nebo defenzivní záložník, který kreativcům kryje záda a hra se může velmi snadno rozpadnout směrem do defenzivy. Trhá se navíc návaznost na týmy z akademie a B tým. Hráči, které Sparta vychovává hrají zcela odlišnou hru a ikdyž je jim vlastní mnoho principů, které Václav Kotal požaduje a jsou velmi adaptabilní, nemá příliš logiku, aby se A tým odchyloval od klubových principů.

Důležitým argumentem je také to, že Spartě dorůstá velmi silná generace hráčů do středu pole, nejen Adam Karabec, ale třeba i Jan Fortelný, Filip Havelka nebo Petr Pudhorocký jsou velmi talentovaní hráči a jsem si jistý, že u některých z nich nastává pravá chvíle, je začít stavět. Má tedy logiku přidržet si hráče, který chce velmi vysoký plat, aby se například částečně točil s mladšími fotbalisty? A co Michal Trávník, který podobně jako v Jablonci sice potřebuje čas na adaptaci, ale je to v naší lize naprosto nadstandardní, komplexní hráč? Může navíc dorazit další komplexní záložník – David Pavelka, nemohla by sestava s těmito hráči být týmově úspěšnější?

Nabízí se také otázka, jestli za pracovitými a poctivými výkony z poslední doby není také snaha říci si o smlouvu. Je potom možné, že se v následující sezoně některá pozitiva z Kangovy hry mohou vytratit. Prodloužení smlouvy s Kangou se tak z mnoha pohledů může jevit jako krátkodobé, skoro krátkozraké řešení. Tomáše Rosického čeká nelehké rozhodnutí a nám nezbývá než věřit, že se rozhodne správně.

4.8 33 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda Š.
Jarda Š.
3 let před

Uvidíme, jestli se Rosický a Denolle nějak rozumně domluví. Pro L. Denolleho je nyní Kaku nejlepším koněm z jeho stáje, tak se snaží vytřískat maximum z jeho nové smlouvy.