Názor čtenáře – Naděje: SŘ Tomáš Rosický

Přišel nám zajímavý text od našeho čtenáře jako reakce na včerejší ne zrovna optimistické čtení. Rozhodli jsme se ho uveřejnit. 

Frustrace. Zklamání. Beznaděj. Hněv. Emoce, které rezonují v srdcích fanoušků Sparty nejen v posledních dnech. Vysoká očekávání zásadních změn a volání po odpovědnosti. S touto vyhlídkou se značná část fanoušků upínala k pondělnímu dlouho očekávanému oznámení klubu, který však nakonec změnu na trenérské židli neučinil.

Udála se však změna jiná. Změna, která by v konečném důsledku mohla a měla být mnohem důležitější než nový trenér. Tomáš Rosický sportovním ředitelem.

Propad a ztráta identity

Vzpomeňme na poslední sezóny, kdy se trenéři na lavičce Sparty střídali skoro stejně často jako roční období. Výsledek? Občasné výkyvy k lepšímu, ale dlouhodobě stagnace nebo spíše propad a ztráta identity. Vše bylo totiž prováděno bez rozpoznatelné vize a koncepce. Případný úspěch by tedy byl dílem spíše náhody než čehokoliv jiného. Bez jakéhokoliv překvapení úspěch nepřišel. Troufnu si tvrdit, že další změna trenéra by měla obdobný průběh.

Spartě chyběla vize, kam by klub měl směřovat. Nákupy v posledních letech připomínaly až na výjimky kobercové bombardování trhu s vírou, že se snad nějaká posila ujme. Nezaměřovali jsme se na typově vhodné hráče, ale spíše na individuality, které prokazovaly v kratším či delším období zajímavou výkonnost. Výsledkem byla především vysoká fluktuace hráčů.

Konečně dlouhodobá koncepce?

Dlouhodobou koncepci, které se klub drží i při neúspěších, jsem postrádal. Z pohledu fanouška bylo nad míru složité se s klubem ztotožnit, když mu nerozumím. A já nerozumím rozhodnutím, které nejsou navázány na dlouhodobý plán, ve kterém by klub měl být úspěšný. V této věci vnímám změnu. Věřím, že Tomáš Rosický bude nositelem dlouhodobé vize a jednotlivé kroky budou směřovat k jejímu naplnění. Snad vstupujeme do nové éry klubu, kde se rozhodnutí budou dělat jinak, s dlouhodobým výhledem a ne podle aktuální situace.

Na tomto místě by stála za zmínku i dvě rozhodnutí generálního ředitele Františka Čupra. Nastavení jasné linie kompetencí a odpovědností (generální ředitel – sportovní ředitel – trenér) a explicitně vyjádřena silná podpora novému sportovnímu řediteli. Změny jednoznačně pozitivní, byť by ještě určitě stály za doplnění o informaci ohledně úloh dalších členů vedení sportovního úseku. Každopádně, v tuto chvíli máme osobu, která je za sportovní úsek plně odpovědná a má i odpovídající pravomoc. Konečně.

Dlouho jsem přemýšlel, ale nenapadá mě nikdo lepší, kdo by měl být schopen nést sportovní vizi klubu lépe než Tomáš Rosický. Nikdo nám samozřejmě garanci úspěchu dopředu nedá, ale nevidím důvod se oddávat obavám hned na začátku jeho působení. Věřím, že Tomáš Rosický bude silnou osobností, která ponese vizi navzdory silným tlakům z okolí, což demonstroval i prvním (u fanoušků nepopulárním) rozhodnutím podržet Zdeňka Ščasného jako trenéra A týmu.

Síla týmu se pozná při opakovaném neúspěchu

Jedním z včerejších prohlášení Tomáše Rosického bylo, že síla týmu se pozná při opakovaném neúspěchu. Vypůjčíme-li si toto tvrzení a vztáhneme-li jej k fanouškům, dojdeme k závěru, že máme silné fanoušky. I přes dlouhotrvající krizi (ano, ta již byla oficiálně potvrzena), stále Spartu v hojném počtu podporujeme nejen u televize ale především v hledišti. Fanoušek by si měl však v sobě držet naději. Naději, že se Sparta vrátí na místa, kam patří. Nositelem naší naděje je Tomáš Rosický. Dejme mu šanci a podpořme jeho i náš milovaný klub.

 

Zdroj úvodní fotky: AC Sparta Praha

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments