Kterak Sparta ke třem bodům přišla

Oba týmy měly před zápasem shodný počet 38 bodů, dala se tak čekat vyrovnaná bitva. Sparta do utkání vstupovala posílena o Bořka Dočkala, který přivedl letenský tým na hřiště s kapitánskou páskou. Jak zápas probíhal a jak Sparta ke třem bodům přišla? 

Baník bez míče

Na začátku utkání se snažil Baník uzavírat Spartu a dostupovat její hráče, z čehož pramenily sparťanské chyby a Baník získával míče. Lukáš Štetina rozehrává na Ondřeje Zahustela, kterého napadá Daniel Holzer.

Pravý bek Sparty posouvá míč dále po lajně, ale Adama Hložka předskočil Jiří Fleišman a získal míč.

Podobná situace o pár minut později. Štetina opět rozehrává, tentokrát však volí riskantní přihrávku přímo na Hložka. Přihrávku ale vystihuje Holzer a Baník přechází do protiútoku. Martin Frýdek i Bořek Dočkal byli dobře obsazeni ve středu hřiště.

Po úvodních minutách se ale Baník více stáhl a čekal v bloku a snažil se přecházet do protiútoků. Sparta využívala toho, že hrál Baník v rozestavení 4-4-2 a úzko, takže se sparťanští křídelníci snažili držet co nejvíce u lajny.

Vysoké napadání rozehrávky spustil Baník zase po přestávce, kdy jeho hráči napadali hlavně Martina Frýdka.

Ten si s tím ale v tomto případě poradil dobře a Sparta mohla přejít do rychlého útoku, protože byli vyřazeni 4 hráči Baníku.

Na této ukázce napadal Frýdka Robert Hrubý a donutil sparťanského záložníka k odkopnutí do autu.

Stejně jako v úvodu zápasu, tak i v úvodu druhé půle se Baník snažil Spartu uzavírat a obsazovat hráče. Opět se mu to dařilo.

Zahustel pod tlakem špatně přihrává a míč získává Patrizio Stronati.

Frýdek při rozehrávce obsazen Hrubým.

Nita tak rozehrává na Costu, Baník se stahuje hlouběji a přechází do bloku.

Postupem času ale opět Baník přestal napadat a dokonce i obsazovat hráče. Tady můžeme vidět Frýdka s míčem a okolo něj pouze stojící hráče Baníku, kteří jsou od něj daleko. Frýdek volí přihrávku do křídla na volného Hanouska. Sparta hrála v této době již bez vyloučeného Štetiny, Baník byl přesto méně aktivní a pasivní.

Bořek Dočkal a meziprostor

Bořek Dočkal se hlavně v prvním poločase často pohyboval v meziprostoru, anglicky half-space, německy Halbraum, což je oblast mezi křídelním a centrálním prostorem. Na tomto konkrétním příkladě využívá toho, že musí levý obránce Baníku Fleišman vystoupit proti Hložkovi, a zabíhá si za obranu.

Zde se opět nachází Dočkal v tomto prostoru, neobsazen. Baník měl s jeho pohybem velké problémy. Štetina Dočkalovi přihrává a ten může předat míč do křídla.

Dočkal se pohyboval hlavně na pravé straně, zde ho ale můžete vidět i na straně levé, jak si nabíhá nehlídán do vápna. Využívá vzniklého prostoru mezi pravým obráncem a stoperem soupeře.

Přímočará Sparta

Sparta byla, oproti minulým zápasům, více pohyblivější a přímočařejší. Pokud to okolnosti dovolily, snažili se její hráči překonat řady Baníku pomocí vertikálních přihrávek.

Nejrychlejší variantou překonání obranných řad je právě pomocí vertikálních přihrávek a Sparta na tomto příkladu demonstruje snahu o co nejrychlejší přechod. Michal Sáček nalézá kolmou přihrávkou Dočkala.

Ten opět míč posunuje vpřed na nabíhajícího Hložka. Sparta se dostala z vlastní poloviny během tří sekund přes obě obranné řady pomocí dvou přihrávek.

Hra po křídlech

Sparta, stejně jako v minulých zápasech, rozehrávala hlavně přes křídelní prostory. Buď šel míč hned od stopera,

nebo ještě přes jednoho z dvojice středních záložníků. Sparta také využila toho, že hrál Baník, jak již bylo výše zmíněno, v rozestavení 4-4-2 a odkrýval kraje hřiště.

Sparta se také snažila přečíslovat soupeře na malém prostoru. Přihrávka míří od Costy na Matěje Hanouska, kterému nabíhá David Moberg Karlsson a ze středu hřiště mu přibíhají na pomoc Dočkal i Sáček.

Další situace, kdy je na malém prostoru pět neobsazených hráčů Sparty, kteří si odskočili od protihráčů. Sparta tak může snadno kontrolovat míč. Zároveň se na druhé straně drží izolován Hložek, na kterého pak může přijít přihrávka. Této variantě napomáhalo i to, že se stopeři snažili být více konstruktivní a vyvážet míč, čímž docházelo k přečíslení. Baník si s pohybem hráčů Sparty nevěděl rady.

Oba krajní obránci Sparty se drželi po celý zápas na kraji hřiště, většinu času byli neobsazeni a byli tak k dispozici pro přenesení hry. Karlsson přenáší hru na pravou stranu, Benjamin Tetteh na sebe váže oba stopery a Hložek levého obránce. Holzer je uprostřed hřiště a odkrývá tak prostor pro Zahustela.

Další situace, kdy si Zahustel žádá míč. Ten drží na levé straně Hanousek, kterému nabíhá Hašek. Proti Hanouskovi vystupuje pravý obránce Baníku a Haškův náběh jistí pravý stoper hostů. Václava Drchala poté brání levý stoper Stronati a levý bek Fleišman, Daniel Holzer je opět sám uprostřed hřiště, což znamená, že je Zahustel opět volný.

Sparta po vyloučení Štetiny

Poté, co byl vyloučen Štetina, hrála Sparta za míčem nejčastěji ve formaci 5-3-1, protože vedla 2:1 a nemusela se nikam hnát. Vyhovovalo jí, že Baník se musí snažit hrát a skórovat. Slezský celek ale odehrál špatný zápas a nedokázal kontrolovat hru, čehož Sparta využívala a vyrážela ihned po zisku míče do protiútoku.

Z protiútoku také Sparta vstřelila svůj třetí gól.

Rozbor první branky Baníku

Štetina nakopl míč na Dočkala, který byl ale odzbrojen. Sparta byla zalezlá a uprostřed hřiště byl otevřený prostor pro hráče Baníku.

Ten toho využil a nasměroval přihrávku na Diopa, kterého neuhlídal Štetina. Od Diopa se míč dostal k Milanu Barošovi, od kterého byl daleko Hanousek. Baroš pak poslal míč před bránu, kde opět Štetina neuhlídal Diopa a ten skóroval. Nutno podotknout, že na přední tyči by měl být levý stoper Costa, který v tuto situaci zaspal.

Rozbor první branky Sparty

Sparta vyrovnala po rohovém kopu. Na přední tyči byl bráněn dvěma protihráči Zahustel. Ten se k míči nedostal, ale právě jeden z bránících hráčů míč tečoval míč i přes zónově bránícího Stronatiho k volnému Štetinovi.

Ten měl jednoduchou práci a vyrovnal. Ve vápně byl pak volný i Costa a Hanousek, obrovská chyba Baníku.

Rozbor vítězné branky

V tuto dobu byl již na hřišti Václav Drchal, který vystřídal nevýrazného Tetteha. Právě Drchal přinesl do hry Sparty obrovské osvěžení a byl ideálním typem útočníka, kterému velice vyhovovala nastalá situace, do které se po vyloučení Štetiny dostala Sparta. Obrana Baníku si s jeho rychlostí nevěděla rady.

Matěj Hanousek vybojoval míč, který se dostal k Drchalovi, který si pro něj sběhl a přihrál Dočkalovi.

Ten počkal na Drchalův náběh a skvělou přihrávkou ho vybídl k brejku, který mladý útočník Sparty mazácky zakončil.

Závěr:

Sparta předvedla nejlepší výkon v jarní části sezóny. Bylo to způsobeno v prvním poločase lepším pohybem a bojovností v poločase druhém. Nutno ovšem dodat, že Baník naopak předvedl velice špatný výkon. Hra proti deseti mu paradoxně nevyhovovala, protože nebyl na tuto variantu připraven. Sparta ukázala lepší kombinaci na soupeřově polovině a velkou aktivitu, hlavně v úvodu utkání. Výborný výkon předvedl střídající Drchal, který si řekl o místo v základní sestavě místo na jaře se trápícího Tetteha. Následující utkání v Liberci a doma s Plzní ukáží, jak na tom Sparta doopravdy je.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments