Jak je důležité míti Sáčka

Jelikož se poslední týdny objevuje čím dál častější kritika Michala Sáčka, rozhodl jsem se napsat článek, kde popisuji jeho herní styl a roli v týmu.

Herní styl Michala Sáčka je velice specifický a na české poměry jedinečný. Zdobí jej výborné vedení míče, pohyb a snaha hrát neustále dopředu. K jeho dalším přednostem, kterými by se dal charakterizovat, patří dobré čtení hry a hra s hlavou neustále nahoře, díky čemuž může kontrolovat postavení hráčů a při převzetí míče tak ihned vědět, jaké řešení zvolit. Na konkrétních situacích si jeho hru ukážeme.

Míč míří na hráče Dynama, Michal Sáček však vycítil šanci míč získat a napadá přijímajícího hráče.

Zatímco protihráč stál na místě a na přihrávku čekal, Sáček jej předběhl a míč mu odebral. Všimněte si, že celá situace se odehrála v rozmezí jedné vteřiny, během které Sparta přešla ze situace, která mohla vyústit v protiútok, do opětovného držení míče.

Michal Sáček celou akci završuje tím, že odevzdává míč Benjaminu Tettehovi. Na tomto příkladu můžete vidět jeho dobré čtení hry, pohyb a umění čistě získat míč.

Tento moment ukazuje opět skvělé čtení hry, když vystihuje přihrávku soupeře, čistě získává míč a využívá volného prostoru, který se před ním otevřel.

Díky dobrému vedení míče utíká protihráčům, dostává se během tří sekund ze středového kruhu k vápnu Dynama a adresuje přihrávku na nabíhajícího Alexe Chipcia.

Zde dostává Michal Sáček přihrávku od Matěje Hanouska. Má hlavu nahoře a vidí, že se před ním otevřel obrovský prostor. Prvním dotykem si dává míč do běhu a ihned sprintuje dopředu.

Za pět sekund od převzetí míče se dostává z vlastní poloviny na hranici vápna. Má možnost přihrát Tettehovi, nebo jít sám.

Volí druhou možnost a obránce Dynama ho zastavuje pouze za cenu faulu kousek před pokutovým územím. Z následujícího přímého kopu vsítil Nico Stanciu druhý gól Sparty.

Ve stejném zápase měl obrovský podíl i na první brance Sparty. Opět se nachází poblíž středového kruhu. Očekává, že na něj přijde přihrávka a rozhlíží se, kde se nachází protihráč.

Přihrávka skutečně přichází a Michal Sáček ví, kde se napadající protihráč nachází, výborným pohybem se ho zbavuje a opět hraje směrem k soupeřově brance.

Jediným pohybem těla vyřadil protihráče, který nestihl reagovat, a zrychlil tempo hry.

Poté přihrává na osamoceného Stancia, míč se odrazem dostává k Tettehovi a ten posílá Spartu do vedení.

Fotbal ovšem nehraje vždy jen hráč, co drží míč, ale potřebuje k tomu i inteligentní spoluhráče, kteří mu budou nabíhat nebo svým pohybem odtahovat protihráče a vytvářet prostor mezi řadami soupeře. V této disciplíně je Michal Sáček díky své herní inteligenci a pohybu taktéž kvalitní. Vadym Chervak přebírá přihrávku a Sáček si nabíhá na levý kraj hřiště. Jednak dává Chervakovi šanci, aby mu přihrál, a taktéž svým pohybem poutá protihráče.

Protihráč ho následuje a kvůli tomu vzniká mezi napadajícími hráči Dynama velký rozestup. Toho využívá Chervak a přihrává Srdjanu Plavšićovi, který se výborně naběhl a je zcela osamocen.

CSKA Sofia vysoko napadala, Martin Frýdek rychle rozehrál na Michala Sáčka, který si míč zpracovává na prsa a obhazuje si protihráče.

Díky dobré práci s míčem se přes protihráče dostává a směřuje co nejrychleji s míčem na polovinu soupeře.

Hráči CSKA se jej snaží zastavit, ale neúspěšně. Nakonec se dostává k finální přihrávce, kterou vybízí nabíhajícího Matěje Pulkraba.

Svým herním stylem mi ze světových hráčů nejvíce připomíná Frenkieho de Jonga, který taktéž hraje spíše z hloubi pole. V každé situaci se snaží hrát dopředu a zdobí ho skvělý dribling.

Stejně jako Michal Sáček také skvěle čte hru, umí získat čistě míč a následně se s ním vydat do otevřeného prostoru. Frenkie de Jong je ale produktivnější, což je ale i způsobeno tím, za koho hraje a proti komu hraje. Sparta vstřelila v letošní sezoně ve 22 zápasech 37 branek, Ajax odehrál zápasů 23 a má na kontě 82 branek.

Shrnutí

Na rozdíl od něj má ale český záložník horší rozehrávku a není schopen tak dobře diktovat tempo, což se po něm ale ve Spartě ani nevyžaduje.

Další věcí, která je mu vyčítána, je nekonzistentnost výkonů a pasáže v zápasech, ve kterých je neviditelný. Občas ho je plné hřiště, a pak se vám může zdát, jako by na hřišti ani nebyl. Potřebuje ještě nabrat zkušenosti a herní praxi a věřím, že poté půjde ze Sparty ještě výš.

Kvalitativně je porovnávat nemůžeme, ale herním stylem jsou si podobní. Proto je mi záhadou, proč v Holandsku a po celém světě de Jonga fanoušci obdivují a zbožňují, kdežto v Česku se na Michala Sáčka snáší kritika. Uvádět jako argument to, že není produktivní? Primárním úkolem hráče v této roli není góly střílet nebo provádět finální přihrávky, i když by to bylo samozřejmě výborné, kdyby se dostával častěji do zakončení a měl více asistencí. Hlavním úkolem je hru zrychlit a dostat míč k podhrotovému hráči, který pak musí být produktivní. Mimochodem právě na Sáčka byl faul, po kterém DMK z přímého kopu krásně zvýšil na 2:1.


Michal Sáček v utkání s Baníkem Ostrava

Nenajdeme v Česku moc hráčů, kteří by hráli podobným stylem jako rodák z Hustopečí. Jasně, má své nedostatky, ale svými přednostmi dokáže nabídnout Spartě v zápase moment překvapení a umí překonat několik protihráčů. Bez něj by hra záložní řady byla mnohem statičtější. Má velký potenciál a musí se s ním pracovat, aby se dokázal zlepšovat. Když zapracuje na svých nedostatcích, bude o to zajímavější pro zahraniční kluby.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments