Kde je jim konec – 6. část

V dnešním ohlédnutí za bývalými hráči Sparty se opět zaměříme na cizince. Kde dnes hrají Fafá, Paixao nebo Hainault?

Fabrice Picault (Fafá)

Americký rychlík Fabrice Picault (Fafá) přišel do Sparty v roce 2015. Přicházel jako posila do ofenzívy z druhé nejvyšší soutěže v Americe. Fabrice to táhlo do Evropy již dříve a v patnácti letech zaujal v mládežnické akademii Cagliari. V Itálii vydržel pět let, potom zvolil návrat domů. S týmem TB Rowdies nejdříve vyhrál druhou nejvyšší soutěž a poté přestoupil do dnes již zaniklého klubu Fort Lauderdale. Právě z tohoto celku se pak stěhoval do Prahy.

Ve Spartě však nedostal pořádnou šanci a naskočil jen na pár minut ve čtvrtfinále MOL Cupu v Jablonci. Po půl roce se tak dohodl na ukončení spolupráce a přesunul se do St. Pauli, tehdy pátého celku 2. německé Bundesligy. Hned první sezóna byla velmi úspěšná a Fafá zaznamenal v šestnácti zápasech čtyři branky a dvě asistence.V druhé sezóně už si tolik startů nepřipsal a v polovině ročníku se vrátil zpět do USA. Momentálně patří mezi základní stavební kameny Philadelphie Union, kde se potkal třeba s Bořkem Dočkalem. V loňském roce si z 29 utkání připsal deset branek a čtyři asistence. Fafá je dvacet sedm let a určitě ještě neřekl poslední slovo.

Zdroj: Sport Aktuálně
Zdroj: Sport Aktuálně
Marca Paixão

I druhé dnešní jméno je zahraniční. O příchodu Marca Paixãa se toho traduje dost. Web fanoušků Sparta Forever udělal takový experiment. Začal sdílet na sociální sítě zprávu, že Sparta skautuje a vybrala si mladého Portugalce. Jako zdroj byly brány polské noviny s fiktivní citací, které o zájmu z Prahy informovaly. Pár měsíců nato Sparta představila novou posilu v podobě Marca Paixãa. Jak to bylo doopravdy, ví asi jen skauti na Spartě a pan Kotalík. Rodilý Portugalec se dlouho potuloval po nižších soutěžích v Portugalsku a Španělsku, až se přes Írán, Kypr a Skotsko dostal do Polska, kde se mu začalo dařit. Právě z polského Slask Wroclaw potom přišel do Sparty, a to s úctyhodnou vizitkou. Za polský klub v 66 zápasech nastřílel 34 branek a přidal šest asistencí. V kvalifikaci do Evropské ligy nastřílel ve čtyřech zápasech čtyři branky, takže do Prahy přicházel s nálepkou „snajpra“.

Ve Spartě však nedostal šanci se aklimatizovat a po půl roce, kdy si připsal jen šest startů (203 minut) se pakoval zpět do Polska. Konec sezóny mu nevyšel, když díky zranění odehrál jen pár zápasů. Nová sezóna ho však v Polsku zastihla v ohromné formě a v 35 zápasech se mezi střelce zapsal hned osmnáctkrát. I v dalším roce pokračoval v kvalitních výkonech (28 zápasů a 16 branek). Před tímto ročníkem přestoupil do druhé nejvyšší turecké ligy, kde opět potvrzuje svou vizitku snajpra (17 zápasů a 11 branek).

Zdroj: sparta.cz
Zdroj: sparta.cz
Andre Hainault

Pokud nyní Sparta hledá stopera a hledá i v zahraničí, vězte, že to není poprvé. Už v roce 2008 přišel rodák z Kanady Andre Hainault. Nepřišel však rovnou z Kanady, ale z Mostu, který v té době hrál první ligu. Dlouho se spekulovalo, že jednadvacetiletý Kanaďan zamíří do Slavie, ale nakonec skončil na půlročním hostování s opcí ve Spartě. Reprezentant Kanady se objevil na soustředění vedené Michalem Bílkem v Krkonoších s tím, že se popere o základní sestavu. Spartě však defenzíva vedená Tomášem Řepkou šlapala, a Hainault tak naskočil jen do dvou zápasů na konci jarní části, kdy Sparta prohrála s Brnem (Řepka ČK), následně také v Ostravě a tím přenechala titul Slavii. Dále se s Hinaultem už nepočítalo, byť naskočil ve velmi těžkých zápasech za vypjaté situace. Vrátil se tak zpět do Mostu a chvíli nato se stěhoval do amerického Houstonu (MLS).

Návrat do Evropy na sebe však nenechal dlouho čekat a přes druhou skotskou ligu (Ross Country) se dostal do Německa. Zde oblékal dres Aalenu a Magdeburgu a před touto sezonou zamířil do 1.FC Kaiserslautern. Do klubu, který momentálně působí až ve třetí nejvyšší soutěži, se mu daří. Nastupuje v každém zápase. V německém poháru se mimochodem utkal s Pavlem Kadeřábkem (Hoffenheim), když musel spolknout hořkost vysoké porážky 6:1, pod kterou se jednou brankou podepsal právě Pavel Kadeřábek.

zdroj: iSport.cz
zdroj: iSport.cz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments