Karviná si odváží „čtyřku“

Když v dubnu přijela Karviná na Letnou, dotkla se Sparta fotbalového dna po šokující prohře s outsiderem 1:3. V o moc lepším rozpoložení nevstupovala ani do dalšího vzájemného zápasu se Slezany, když v posledních dvou kolech nejdříve ostudně prohrála derby 0:3 a před týdnem následovala prohra 0:1 v Plzni, která zapříčinila, že na první místo sparťané ztrácejí propastných 15 bodů.

Disciplinární komise navíc pro utkání s Karvinou zavřela Spartě kotel a klubové vedení rozhodlo, že fanoušci z dotčených sektorů si ani nebudou moci vyměnit svoji permanentku za vstupenky na jiná místa. Po zápase v Plzni hráči dali fanouškům dresy, které dnes sparťanští příznivci pověsili na ochoz společně s transparentem „Za tenhle dres musíte položit život“.

Ve velmi chladném počasí se na Letné sešla jen sedmitisícová návštěva, která viděla v obraně tři leváky – Hancka, Lischku a Frýdka. Mimo hru zůstal nemocný Kaya a možná až na dva měsíce je vyřazen Mandjeck. Tettehovi vypršel trest, přesto na hrotu dostal další příležitost Libor Kozák a poprvé se v základní sestavě objevil Martin Graiciar.

Ve čtrnácté minutě Libor Kozák protrhl sparťanské střelecké trápení. Výraznou měrou k tomu přispěl Adam Hložek, jenž parádně sklepl balón Kozákovi do běhu a zkušený útočník ve skluzu překonal brankáře Hrdličku. Naneštěstí to byla jediná zajímavá situace prvního poločasu, který vyjma krásné gólové akce nepřinesl žádnou fotbalovou zábavu.

Pořádná show začala až po změně stran. Liboru Kozákovi během prvního poločasu nebyla ještě jedna branka uznána kvůli ofsajdu a zdálo se, že do druhého poločasu odstartuje podobně. Michal Trávník jej uvolnil v pokutovém území, Kozák překonal brankáře Hrdličku, ovšem praporek pomezního rozhodčího vyletěl do vzduchu. Nesprávný verdikt ale opravilo video a Libor Kozák se přeci jen mohl radovat z druhé branky.

Na sklonku úvodní hry se Adam Hložek neohroženě probil mezi dvěma protihráči do pokutového území a přihrál Liboru Kozákovi před prázdnou branku, Kozák pochopitelně neodmítl nabídnutou příležitost a díky skvělé práci svého sedmnáctiletého spoluhráče snadno uzavřel svůj hattrick. Jen dvě minuty poté byl vyloučen hostující Petráň a Karviná kromě třígólového manka ještě musela do deseti.

Proti oslabenému soupeři se Sparta začala výrazněji prosazovat až při vyrovnaném počtu hráčů na trávníku. V době, kdy zůstal za postranní čárou ošetřovaný Graiciar, totiž nejdříve střídající Tetteh ztroskotal na brankáři Hrdličkovi, krátce poté Trávník technickou střelou orazítkoval břevno a za další minutu Tetteh připravil tutovku pro Hložka, kterého zázračným zákrokem do protipohybu vychytal brankář Hrdlička.

Pak už hry neschopného Graiciara vystřídal Plavšić a Sparta mohla zase pokračovat v početní převaze. Rudí ale na plynu neubrali a měli další šance. O tři minuty později se po Kangově centru objevil v pokutovém území osamocený Adam Hložek, ten ale hlavičkoval do břevna. Pak po karvinském rohu Sparta sehrála brejk, na jehož konci Tetteh postupoval na brankáře Hrdličku, toho ale neprostřelil. Skóre se tak zase měnilo v 85. minutě, kdy Benjamin Tetteh obral o míč hostujícího stopera Rundiće, Kanga pak se svým africkým spoluhráčem postupoval ve dvou proti jednomu obránci a byť se zdálo, že Kanga akci při individuálním řešení výrazně zbrzdil, tak střelu přes tři protihráče vtěsnal k tyči a zvýšil na 4:0.

Oslabená Karviná v závěru nestíhala, sparťané už se ale spokojili se čtyřbrankovým přídělem a sedmi tisícům přítomných fanoušků zase po čase udělali radost.

Ligu teď čeká reprezentační přestávka, po níž Sparta vyrazí v neděli 20. října do Teplic a doma přivítá v sobotu 26. října Bohemians 1905.

Branky: 14., 51. a 59. Kozák, 85. Kanga

ŽK:   Hancko, Kanga, Sáček, Hašek – Rundić, Petráň, Marek Hanousek

ČK:   61. Petráň

Rozhodčí:   Franěk – Vlasjuk, Koval

Diváci:   7 181

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Hancko, Lischka, M. Frýdek – Graiciar (74. Plavšić), Trávník, Kanga, Hašek, Hložek (80. Vindheim) – Kozák (69. Tetteh).

MFK Karviná: Hrdlička – Ndefe (46. Putyera), Kouřil, Rundić, Čonka – Lingr (88. Moravec), Smrž, Marek Hanousek, Ba Loua – Petkov (80. Bukata), Petráň.