Jílek sáhl vedle

Sparta v derby prohrála 0:3 a z tribun se po zápase ozýval pískot. Letenští tak Slavii neporazili již déle než tři roky. V článku se pokusím popsat několik důvodů, které podle mě výrazně ovlivnily chod utkání. Některé jsou dlouhodobé, některé se váží čistě k éře Václava Jílka. 

 

Martin Frýdek

Martin Frýdek se do sestavy vrátil po dlouhé pauze zaviněné zraněním minulý víkend ve Zlíně, kdy podal na levém beku dobrý výkon. V derby však nastoupil na své tradičnější pozici uprostřed zálohy a opět ukázal, proč tam hrát nemůže. Zvlášť v rozestavení 4-2-3-1, kdy je vedle něj další podobně „konstruktivní“ záložník. Svůj špatný výkon, hlavně v prvním poločase, protože ve druhém hrál již opět na levém kraji obrany, podtrhl naprosto nesmyslným zákrokem, kterým daroval Slavii penaltu. Ukážeme si ale hlavně jeho chování při rozehrávce, kterým se výrazně odlišuje od Ladislava Krejčího, který hrál na jeho pozici v začátku sezóny, ale ve Zlíně se bohužel zranil. Zároveň to neznamená, že za prohru může Frýdek, to vůbec ne. Penalta byla nesmyslná, ale spíše mi jde o to ukázat, že jeho přínos ofenzivě je dlouhodobě nízký a že buď vedle něj (bavíme se o rozestavení 4-2-3-1) musí hrát někdo mnohem kreativnější, nebo to nebude fungovat. V obranné fázi si odvedl svoje, vybojoval několik míčů. V tomto systému a rozestavení pro mě ale převažují jeho negativa.

Aut na Frýdka, který bez rozmyslu míč napaluje co nejdále od vlastní branky. Snaha o konstruktivní rozehrávku či přenesení hry? Nulová. Sparta tím rezignuje na postupnou kombinaci a míč většinou odevzdává soupeři. Tato akce není ojedinělá a je pro Frýdka typická. Naopak Ladislav Krejčí se v takových situacích většinou snaží míž zpracovat a rozehrát, většinou přenáší hru na druhou stranu hřiště.

V tomto momentě má Frýdek dvě možnosti: přihrát Sáčkovi do lajny, nebo Hložkovi. Oba jsou volní a přihrávku by mohli přijmout.

Frýdek však nevyužije ani jednoho z nich a směřuje dlouhou přihrávku za obranu na Tetteha.

Ta je ovšem nepřesná a Sparta ztrácí míč.

V této situaci se ukázal jeho špatný první dotyk, když na něj přichází přihrávka, on si všímá hráče, který k němu míří.

Jenže špatné zpracování ho dostává do nevýhodné pozice.

A míč končí na kopačkách hostů.

Olayinka si na poslední chvíli odskočil od Frýdka, který ale zůstal stát za ním, místo aby se uvolnil do lepší pozice, čímž by byl k dispozici pro přihrávku od Lischky. Červená tečka znamená místo, na kterém by měl Frýdek ideálně být.

Jak píšu v úvodu, překazil i několik slávistických přihrávek.

A zároveň ukázal, že na lajně mu to sedí, když si takhle narážel s Haškem. Stejně tak to prokázal i po přesunutí na levý kraj obrany, kde nahradil Hanouska.

Penaltový zákrok asi ani nemá smysl komentovat. Obrovská chyba, která dostala Slavii do výhodné pozice a určila ráz zápasu.

Pokud chce Sparta hrát fotbal, což předpokládám na wishlistu má, tak se zařazení Frýdka do středu zálohy jeví jako chybný krok. Chybí mu k tomu většina atributů, které jsou zapotřebí, aby mohl v kombinačním fotbale uprostřed zálohy uspět. Navíc to není nic nového, upozorňovali jsme na to již na jaře. Jediná šance, jak by mohl být platný, je na levém kraji obrany, kde většina jeho nedostatků není tolik vidět, naopak tam může uplatnit i některé své přednosti.

Nedostupování, nedůraz, špatná komunikace

Slavia hází aut, Sparta je v daném prostoru v převaze, přesto má hráče špatně rozebrané a sešívání využívají toho, co již použili například v Českých Budějovicích.

Vhazujícící hráč přehodí hráče u lajny, najde volného spoluhráče uprostřed hřiště a ten může hru zrychlit a přenést na druhé křídlo. Protiútok vzniklý kvůli špatné komunikaci při rozebírání hráčů.

Na této akci můžete vidět špatné dostupování, kdy jsou sparťané daleko od hráče s míčem a zároveň ani neobsazují hráče čekajícího na přihrávku. Tři hráči tak jdou po míči, ale nevidí potenciální nebezpečí.

Slavia opět zrychluje hru a nachází zmiňovaného volného hráče.

Situace typická pro Spartu. Zahrává přímý kop, ten je však rozehrán špatně a k míči se dostává Slavia. Sparta však nedokáže přerušit hru, ani za cenu faulu.

Nepovedlo se to Sáčkovi, ani Hložkovi. Slavia tak vyráží do brejku a šedě můžete vidět označené neobsazené hráče, které Sparta nestíhá.

Celá akce pokračuje až do této fáze. Michal Sáček si navíc nevšímá Olayinky, který zůstává osamocen na zadní tyči.

Další špatné dostupování a nedůraz. Martin Frýdek se dostal ke střele, poté napadal soupeře a chybí uprostřed zálohy. Slavia opět jednoduše zrychluje hru na volného hráče ve středu hřiště.

V tomto prostoru pak samozřejmě chybí Frýdek, Hašek jej nestihl zastoupit, Hanousek prohrál souboj, Mandjeck je příliš hluboko.

Když se k tomu přidá Kayova chyba, výsledkem je další slávistická šance, která měla zárodek ve sparťanském nedůrazu a špatném dostupování.

 

Chování po ztrátě míče je problém, který je s Jílkovou Spartou hluboce spjat. Sparta se v těchto situacích chová naivně, nedokáže soupeře zastavit, špatně si přebírá hráče a výsledkem je vysoký počet inkasovaných branek z protiútoku. Jednou z příčin je i časté rotování sestavou a neschopnost hráčů plnit taktické pokyny, nebo jsou špatné pokyny samy o sobě.

 

Adam Hložek na pravém křídle

Adam Hložek, jeden z největších ofenzivních talentů, které Česko v tomto století mělo, se v situaci, kdy je Sparta za míčem, pohybuje v dosti zvláštní pozici. Mezi jeho hlavní zbraně patří skvělý driblink, rychlost a výběr místa. Vlastnosti typické pro útočníka.

Znáte anglické knížečky s názvem Where´s Waldo, česky Kde je Valda, ve kterých hledáte na obrázku kluka Valdu? Na následujících obrázcích nechám na vás, abyste našli Adama Hložka. Není to těžké. Kdo si na to netroufá, může přeskočit na osmý obrázek a podle následného klíče vyřešit zbytek.

Pokud jste našli bez nápovědy, tak vám gratuluji. Nebylo to zas tak těžké. Teď už ale vážněji. Mít takového hráče a využívat ho na křídle, kde nejenom nedokáže plně využít své přednosti, ale ještě vyniknou jeho slabé stránky, je něco, co už dlouho nechápu a nikdy nepochopím. Tato skutečnost je obrovským mínusem, za který nese odpovědnost hlavní trenér. Doufám, že nastane doba, kdy uvidíme Hložka na hrotu, nebo alespoň na levém křídle, kde by měl volnější roli a taktéž kvalitního obránce, který ho bude zajišťovat a umožní mu, aby ukázal své ofenzivní kvality. Protože tento způsob využívání Hložka zdá se mi poněkud nešťastným.

 

Závěr

Když Václav Jílek na tiskové konferenci říkal, že zápas byl docela vyrovnaný, nebyl zas tak daleko od pravdy. Opticky byl. Držení míče 44:56 pro Slavii (což ale samo o sobě nic neznamená), střely na branku 4:6, na rohy 3:3, xG 0,39:1,80, ale 0,80 tvoří penalta, takže v podstatě 0,39:1, což opět neukazuje, že by Slavia Spartu přejela natolik, aby vyhrála o tři branky. Sparta si dvě branky vstřelila v podstatě sama. Jenže rozdíl byl v tom, že Slavia byla sehranější, zkušenější, kompaktnější, hrála jako tým. Působila na mě tak, že hrála na půl plynu, přesto to na Spartu stačilo a Slavia ani nemusela přepnout na vyšší stupeň. Sparta naopak kompaktně nevypadala, souhra vázla. Ale není se čemu divit. Milan Heča v letošní sezoně debutoval v minulém kole, stejně tak David Lischka. Semih Kaya hrál taktéž v minulém kole, jenže po dvouměsíční pauze. Martin Frýdek nastoupil ve Zlíně po podobně dlouhé přestávce, navíc na jiné pozici, než v derby. Martin Hašek byl přesunut na křídlo a to přesto, že na začátku sezóny předváděl zajímavé výkony uprostřed. Aktivní Plavšić byl posazen na lavičku, k Hložkovi jsem se již vyjádřil. Nasazování Libora Kozáka je pro mě taktéž nepochopitelné. V úvodu sezóny se dostával do šancí, ale neproměňoval je, nyní se do nich většinou ani nedostane. Kvůli pohybu, který ho velice limituje, je nepoužitelný do brejků, stejně tak často ani nepodstoupí souboj, protože v něm nestihne být včas. Jeho sestřihy z utkání většinou obsahují špatné zpracování, ofsajdy a fauly. Nevidím v něm útočníka, na kterém by měla Sparta stavět. Václav Jílek tak de facto zničil to málo, co fungovalo. Výsledek jsme viděli na hřišti.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
looki
looki
4 let před

výborný!

Martin
Martin
4 let před

Skvělý rozbor. Díky!

host
host
4 let před

blbost a co předcházelo penaltě,kdo ztratil míč a nevrátil se z hráčem ,Hanousek ,Mandjeck.
Chce to trochu objektivity , Frýdek za všechno nemůže.

Ondra
Ondra
4 let před

Více se mi líbil prvotí název: Jílek posral co mohl, ale co se týče obsahu špička! Díky

Jary
4 let před

Jílek sáhl po několikáté vedle.Proto Sparta zápasy prohrává.

Panta
Panta
4 let před

Zásadní je jestli to bude číst Jílek anebo spíš- Jak to, že když tohle všichni víme od jara on to neví ani na podzim?Konkrétní, doložitelný skutečnosti. Na druhou stranu: sláva- stoperská dvojice odehrála už druhý zápas ve stejném složení! Radujme se z maličkostí. Aspoň do dnešního večera….

CZmarekMB
CZmarekMB
4 let před

Super rozbor! A přitom jednoduchý, chyby jsou vidět z tribuny. Tak kde je chyba v klubu našem milovaném?