Čitelná Sparta bez plánu „B“

Další díl Taktického okénka s podtitulem Čitelná Sparta bez plánu „B“ z kuchyně Bielsisty je zde! Jak si oba týmy vedly v rozehrávce? Jaký byl pohyb našich hráčů a jak si vedl Zahustel s Hložkem?

Sparta do zápasu vstoupila v rozestavení 4-2-3-1, které se při hře bez míče měnilo na 4-4-2, když se Guélor Kanga vysunul na hrot a napadal rozehrávku Bohemians. Toto napadání bylo ale neúčinné, protože si s ním Bohemka dokázala poradit a Sparta se poté soustředila spíše na bránění na vlastní polovině. S rozehrávkou neměli Bohemians problémy i kvůli tomu, že Kanga se nehodí na tuto pozici a jeho pohyb při napadání není takový, jaký tento post vyžaduje.

 

Bohemka bránila ve formaci 5-3-2, díky čemuž zahustila střed hřiště a navíc měla k dispozici dva hráče, kteří napadali rozehrávku Sparty.

Často se k nim přidávali také střední záložníci a Sparta se s tím způsobem bránění nemohla vypořádat. Když už přešla přes první dvojčlennou řadu, Bohemka se zatáhla na vlastní vápno a Sparta nemohla najít mezeru v jejich postavení, a tak míč pouze přesouvala ze strany na stranu. Vzhledem k nekvalitní rozehrávce stoperů (I když Dominik Plechatý se snaží hrát konstruktivně a má potenciál být v této oblasti užitečný), se musel často pro míč stahovat Kanga a díky tomu získala Bohemka převahu ve středu hřiště, protože se rázem ve středu hřiště nacházel jen Frýdek se Sáčkem.

 

Sparta má s tímto způsobem rozehrávky problémy a dokud nebude mít stopery schopné rozehrát míč a vyvézt ho, bude pro soupeře snadné rozehrávku Sparty komplikovat.

 

 

 

 

V první půli se Spartě dařilo dostat k vápnu soupeře díky rychlému přechodu do útoku, ale do vápna se dostávala těžko a často akce končily jenom obléháním.

Ve druhém poločase ale došlo ještě ke zhoršení hry Sparty, po odchodu Kangy a příchodu Kadlece se hra stala ještě více statickou, útočníci stáli u vápna a mezi obranou a útokem vznikala velká mezera, kterou vyplňovali hráči Bohemians. Když si hráči Sparty seběhli pro míč, byli obsazeni fotbalisty z Vršovic.

Situace, která nejlépe dokresluje zmar Sparty, nastala v 85. minutě. Bohemka dobře bránila, Sparta nemohla proniknout skrz její obranné řady a pouze si míč přihrávala v území daleko od branky hostů. Celá akce skončila protiútokem, i kvůli pokažené přihrávce Štetiny.

Ve druhém poločase začala být Sparta také pasivní, kdy se často stahovala k vlastnímu vápnu ve velkém počtu, ale souboje kvůli malé agresivitě nevyhrávala a odražené míče končily na nohách soupeře.

Sparta také měla problémy s dostupováním hráčů a jejich přebíráním. Na této situaci si Kamil Vacek přiběhne nikým nebráněn pro míč a v klidu rozehrává.

Další situace, kdy byl hráči Bohemky nechán prostor ke zpracování míče a nasledné rozehráce. Hráči Sparty od něj byli daleko.

Nepovedený zápas odehrál Alex Chipciu, který byl v podpoře útoku velmi špatný a při bránění měl také mezery. Na této ukázce dvakrát nepohlídal nabíhajícího hráče a Bohemians se dostali do šance.

Na konci zápasu na něj byla odpískána penalta.

Dalším hráčem, který odehrál velice nepovedné utkání, byl Ondřej Zahustel. Špatný první dotyk, centr, pozdní reakce na přihrávku, pokažená přihrávka na 2 metry, to vše můžete vidět ve videu shrnující jeho nedělní výkon. Nabízí se otázka, zda-li má tento hráč na to, aby hrál v základní sestavě Sparty.

Výborný výkon naopak předvedl Adam Hložek – debutant v základní sestavě, ročník 2002. Odvedl skvělou práci pro tým, vybojoval hodně míčů, ukázal, že si s míčem rozumí. Nechybělo mnoho a mohl I skórovat. Spartě roste fantastický fotbalista.

Zápas s Bohemians opět ukázal nedostatky Sparty, která je příliš závislá na tvůrci hry. Když je ale pohlídán nebo z formy, je bezradná. Pomůže tomuto příchod Bořka Dočkala? Další slabinou je rozehrávka celkově. Soupeř napadá a stopeři se s tím nedokáží vypořádat. Hráči se nenabízí, jsou snadno bránitelní a Sparta kazí nebo si přihrává na půlce a pro soupeře je neškodná. Jak má ale prorazit obranu a dostat se do zakončení, je to obrovský problém a chybí moment překvapení, nebo naučená akce, pomocí které by Sparta obranný val překonala. Stažení Kangy, byť špatně hrajícího, také hře Sparty nepomohlo, spíše naopak. Útočníci byli odříznutí a pohybovali se ve vápně. Míč se přesto přesouval po zemi, do vápna centry téměř nelítaly a když, tak nepřesné. Sparta má do dalších zápasů hodně co zlepšovat.

Zdroj: O2TV, materiály nejsou k určeny ke komerčnímu užití

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments