Změny zatím body nepřinesly

Nástup hráčů v Olomouci

Hned po úvodním kole jarní části Fortuna ligy, kdy Sparta podlehla po špatném výkonu Liberci, vedení klubu odvolalo z funkce trenéra Václava Jílka, jehož nahradil dosavadní trenér sparťanské rezervy Václav Kotal. A přišly změny.

K prvnímu zápasu pod novým trenérem Sparta cestovala na Hanou, kde v posledních dvou sezónách shodně prohrála 0:1 a všichni věřili, že tentokrát už se zpět do metropole poveze tříbodový zisk.

S první sestavou Václava Kotala přišly změny, přičemž další byly vynucené (karetní trest Martina Frýdka nebo zranění Michala Trávníka). Oproti zápasu s Libercem se v základní jedenáctce objevili Georges Mandjeck, Matěj Hanousek, Michal Sáček, David Moberg Karlsson, Srdjan Plavšić a na hrot se z pozice křídla posunul Adam Hložek. Karlsson nastoupil k ligovému zápasu poprvé od říjnové výhry 4:0 nad Bohemians a podruhé od srpna. Na lavičce čekal na příležitost šestnáctiletý záložník Adam Karabec.

Do Olomouce v zimě zamířil Lukáš Juliš, jenž na podzim působil zejména ve sparťanském B-týmu právě pod vedením Václava Kotala, hned ve svém prvním ligovém utkání za Olomouc Juliš vstřelil dvě branky v Teplicích, po dohodě klubů ale dnes nemohl do utkání zasáhnout.

Vstup do zápasu patřil Spartě

První příležitost měli sparťané. V deváté minutě zahrával Karlsson rohový kop, do odraženého míče se opřel Guélor Kanga a jeho dělovku Aleš Mandous zlikvidoval. I poté byla Sparta aktivnějším týmem, ve 24. minutě sehrála přímočarou akci od brankáře Hečy po ose Kanga, Dočkal a zakončující Karlsson, Švédovu střelu bránící Vepřek srazil do protipohybu brankáře Mandouse, míč však doputoval jen do boční sítě.

V závěru úvodní půlhodiny poprvé zahrozila Sigma a hned z toho byla gólová trefa domácích. Přetažený centr z rohu vrátil před branku Hála, Jemelka se pak pokusil o střelu nad hlavou, kterou před Hečou přizvedl Mojmír Chytil a sparťanský brankář na jeho hlavičku nedosáhl.

Vstřelený gól Sigmu probudil

Vedoucí branka vlila domácím do žil elán a Sigma pak byla velmi nebezpečná. Ve 37. minutě po rychlé souhře pálil z dálky Greššák a jeho prudkou ránu výborným zákrokem vytáhl brankář Heča. Ten pak musel trnout při dalším rohu Sigmy, kdy zcela osamocený Jemelka sice z těžké pozice nedokázal dobře vystřelit, ovšem šťastně posunul míč ke Sladkému, jenž ale měl balón na dlouhou nohu a vysoko přestřelil.

Pak se probudila Sparta, Plavšić ovšem nedokázal nic vytěžit ze skvělé Kangovy lobované přihrávky, srbské křídlo ani nadvakrát nenašlo před brankou spoluhráče, Plavšić to marně zkoušel po zemi i vzduchem. O pár momentů později z velké dálky střílel Hancko, jeho tvrdá rána ale mířila přímo doprostřed branky. Když pak Sparta přežila další závar po olomouckém rohu, šlo se do šaten za stavu 1:0 pro domácí.

Po změně stran Václav Kotal nadále věřil své základní sestavě. Nebezpečnější ale byla Sigma, zejména v závěru hodiny hry, kdy domácí podnikli výbornou kombinaci na ose hřiště a Mojmír Chytil pak přízemním projektilem pořádně protáhl Milana Heču.

V 72. minutě mohlo být vyrovnáno, když Adam Hložek po hezké individuální akci připravil tutovku pro Davida Moberga Karlssona, ten ale ztroskotal na domácím brankáři Mandousovi.

Sparta doplatila na nevyužité šance

Na první sparťanská střídání se čekalo až do 77. minuty, kdy Bořka Dočkala se Srdjanem Plavšićem nahradili Martin Graiciar a Benjamin Tetteh. V závěru zápasu se pak na hřiště podíval i Adam Karabec a byl u toho, když Dávid Hancko povedenou kolmicí vysunul do další velké příležitosti Adama Hložka, ten si míč prvním dotykem výborně posunul do běhu a druhým pálil do brankáře Mandouse.

V nastaveném čase pak Sparta nevyužila dva závary v pokutovém území domácího brankáře Mandouse a z Olomouce odjíždí potřetí za sebou poražena výsledkem 0:1. Změny v sestavě a stylu hry tak možná přinesly zlepšený výkon, ale body ještě ne.

Po nevydařené premiéře trenéra Kotala klesli sparťané v tabulce už na šesté místo, za druhou Plzní zaostávají už o 11 bodů a Sparta se bude muset výrazně zlepšit, pokud chce ještě zamíchat pořadím na předních příčkách.

Sparta bude potřebovat naši podporu, pojďme tedy pomoct už v příštím kole, kdy v sobotu přivítáme Zlín, a každá hlasivka bude potřeba, aby se klub vrátil na vítěznou vlnu!

Branky: 27. Chytil

ŽK:  Yunis, Greššák, Houska, Sladký – Vindheim, Hancko

SK Sigma Olomouc: Mandous – Sladký, Štěrba, Jemelka, Vepřek – Hála (86. Zahradníček), Greššák, Breite, Houska, Falta (63. Pilař) – Chytil (74. Yunis).

AC Sparta Praha: Heča – Vindheim, Mandjeck, Hancko, Hanousek –Karlsson (88. Karabec), Sáček, Kanga, Dočkal (77. Graiciar), Plavšić (77. Tetteh) – Hložek.