První kolo bez bodu

Sparta zažila netradiční zimní přestávku, když do svého kádru nepřivedla žádnou novou tvář. Jedinou dosavadní zimní posilou je opavský záložník Filip Souček, jenž ale jarní část ještě stráví ve svém původním klubu. Výrazným pozitivem před startem druhé poloviny sezóny ale je návrat Bořka Dočkala, jenž byl kvůli dlouhodobému zranění mimo hru od března, naopak do B-týmu byl přeřazen Martin Hašek poté, co odmítl odcestovat na soustředění do španělské Marbelly a nevyšel mu ani takřka domluvený přestup do izraelské Haify.

Během zimní přestávky sparťané sice porazili všechny tři české soupeře při zápasech na Strahově, ve španělské Marbelle ale naopak všechna tři utkání prohráli, přesto se základní sestava vykrystalizovala do velmi pravděpodobné podoby, která skutečně nastoupila v prvním jarním zápase proti Liberci.

V brance se tedy představil Milan Heča, před ním obranné kvarteto Vindheim, Hancko, Lischka a Frýdek, ve středu zálohy Krejčí, Kanga a Trávník, na krajích Dočkal s Hložkem a na hrotu Benjamin Tetteh. Na Letnou přijel Slovan Liberec, který již takřka tradičně přišel v zimě o řadu opor, letos se jednalo o Oscara, Musu a Potočného.

Na Letné panovalo hezké počasí a do ochozů si našlo cestu přes dvanáct tisíc diváků, ani to ale nepomohlo k nějaké nadprůměrné úrovni zápasu. První střelecký pokus zaznamenali hosté ve čtrnácté minutě, kdy Baluta z dálky vysoko přestřelil.

Na nějakou nebezpečnou situaci se čekalo téměř půl hodiny. Po souhře s Dočkalem Andreas Vindheim připravil nadějnou pozici pro Michala Trávníka, ten ale přestřelil. O dvě minuty později se z pravého křídla protlačil před brankáře Nguyena Benjamin Tetteh, z úhlu přihrával před branku, kde ale hned tři sparťané nedokázali zakončit přes dva bránící protihráče.

Tato čtvrthodina od 28. do 42. minuty byla snad jediným úsekem v zápase, kdy hra Sparty měla potřebné parametry, ovšem Kangovi individuální akce nevyšla, kdy se sice šikovně uvolnil přes dva protihráče a mohl běžet sám na brankáře, míč se mu ale zamotal mezi nohy a Martin Frýdek o chvíli později prudkou ránou nevyzrál na brankáře Nguyena.

Na opačné straně si Milan Heča poradil s podobnou ránou Peška, a protože Adam Hložek nedokázal využít parádní lobované přihrávky Kangy za hostující obranu, šlo do šaten za bezbrankového stavu.

Zle mohlo být už necelou minutu po přestávce, kdy Milan Heča neudržel skákavý centr Mikuly, dorážející Pešek jej ale zblízka nedokázal překonat. Po hodině zápasu trenér Jílek stáhl ze hry Guélora Kangu a nahradil jej Srdjanem Plavšićem, bohužel ale Srb nedokázal hru Sparty moc oživit.

Sparta se ve druhém dějství nesmírně trápila a nedařilo se ji takřka nijak ohrozit brankáře Nguyena, výjimkou nebyla ani střela Ladislava Krejčího z pětadvaceti metrů, která mířila přímo doprostřed branky. Po sedmdesáti minutách hry trenér Jílek stáhl i Bořka Dočkala, místo nějž poslal do boje Michala Sáčka.

Nedlouho poté Liberec udeřil. V 76. minutě Alexandru Baluta kolem nedůrazně bránícího Lischky vysunul do brejku Tomáše Malinského, jenž tváří v tvář Hečovi sparťanského brankáře prostřelil a poslal hosty do vedení.

Trenér Jílek na nepříznivý vývoj reagoval stažením Ladislava Krejčího a na trávník poslal druhého forvarda Libora Kozáka, ten se ale nijak neprosadil, naopak to byl právě on, kdo byl v 94. minutě u zrodu druhého smrtícího brejku Severočechů, který zakončil znovu Tomáš Malinský, tentokrát přehozením brankáře Hečy a proti Spartě skóroval v této sezóně už počtvrté. Tato druhá branka Liberce následovala po vůbec jediné nebezpečné situaci před hostující brankou během druhého poločasu, kdy Plavšić posadil svůj centr na hlavu Tetteha, jenž ale výrazně minul libereckou branku.

Sparta vůbec nevstoupila do jarní části ligového ročníku dobře, po špatném výkonu podlehla Liberci 0:2. Příští týden se sparťané představí v neděli v Olomouci a budou muset pořádně přidat, pokud chtějí na Hané pomýšlet na vítězství.

Branky: 76. a 90+4. Malinský

Karty:   Frýdek – Mara, Hromada, Kuchta, Malinský, Karafiát, Nguyen, Rondić

Sparta: Heča – Vindheim, Hancko, Lischka, M. Frýdek – Dočkal (72. Sáček), Trávník, Krejčí (78 Kozák), Kanga (62. Plavšić), Hložek – Tetteh.

Liberec: Nguyen – Mikula, Chaluš, Karafiát, Hybš – Hromada (56. Alibekov), Mara – Malinský, Baluta (90. Fukala), Pešek – Kuchta (64. Rondić).