Další domácí výhra, která však nezastínila dění na tribunách

Poslední domácí utkání této sezóny i přes dobrý výsledek nenabídlo podívanou, která by se zapsala zlatým písmem do klubové historie. Pojďme ale postupně.

Po katastrofální druhé polovině podzimu Sparta přezimovala na pátém místě a s velkou ztrátou na vedoucí dvojici už se zdálo utopií, že by Sparta mohla ještě bojovat alespoň o druhé místo. I přes drobné náznaky naděje během jarní části skutečně bylo to druhé místo velmi vzdálené a maximem se tak stala třetí příčka, kterou si Sparta po většinu jara pohlídala.

Ve středu večer Sparta cestovala do Plzně k zápasu, kde završila celkově neúspěšnou sezónou vysokou prohrou 0:4 po bídném výkonu, fanoušky tak na poslední domácí vystoupení moc nenalákala.

Bojkot

Sparťanští ultras už před zápasem vydali prohlášení, že se chystají bojkotovat poslední dvě utkání této sezóny, na protest proti současnému vedení klubu. V tom domácím proti Jablonci mělo jít o formu ticha v úvodních patnácti minutách a nevyvěšování klubových vlajek, v závěrečném zápase ve Vršovicích pak má být úmysl se vůbec neúčastnit, druhému případu se vzhledem k okolnostem zase nelze tolik divit.

První část zmíněného bojkotu ale vůbec nedopadla dobře. Po té avizované čtvrthodině se i nadále nefandilo a vrcholem byl druhý poločas, který sparťanský kotel doprovodil nejrůznějšími druhy pyrotechniky včetně jednoho skutečně velmi nepříjemného dělbuchu, který zničil i několik sedaček a mohl mít velmi nepříjemné důsledky. Zápas se pak dohrával ve znamení verbálního boje „kotle“ proti fanouškům na ostatních tribunách.

Dění na tribunách dnes bohužel negativně předčilo to, co se dělo na trávníku.

Opět jiná stoperská dvojice

Oproti zmíněnému průšvihu v Plzni trenér Horňák vyměnil celou stoperskou dvojici, když místo Plechatého s Costou dal šanci Radakovićovi a Štetinovi, od úvodní minuty pak vsadil i na Kangu s Tettehem.

Jablonec v posledních týdnech předváděl velmi dobré výkony a dal se čekat otevřený a zajímavý zápas, nicméně od úvodu zápasu Sparta aktivním pojetím získala na trávníku převahu a tu dokázala proměnit ve vedoucí branku už ve 12. minutě, kdy se po rohovém kopu Davida Moberga Karlssona nadvakrát prosadil Lukáš Štetina.

O pět minut později Jablonec mohl vyrovnat a také po rohovém kopu. To když se uprostřed pokutového území objevil naprosto osamocený David Hovorka a někdejší sparťanský stoper v obrovské šanci branku netrefil.

Právě Hovorka pak musel hřiště opustit už pět minut před přestávkou, když vychýlil z rovnováhy unikajícího Benjamina Tetteha a rozhodčí Houdek jej nekompromisně vyloučil.

S Tettehem na hrotu

Po deseti minutách druhého poločasu Tetteha na trávníku nahradil Eldar Čivić a ten hned po minutě svého působení na trávníku měl výraznou zásluhu na druhé sparťanské trefě. U rohového praporku si našel prostor ke kvalitnímu centru, po němž Adama Hložka vychytal brankář Hanuš, Hložek se pak zmocnil odraženého míče a neukvapil se zakončením z úhlu, místo toho si všiml před brankou naprosto osamoceného Ondřeje Zahustela a ten už měl snadnou úlohu skórovat.

V závěrečné půlhodině už se utkání víceméně jen dohrávalo, Sparta na trávníku kontrolovala dění a oslabený Jablonec neměl dostatek fyzických ani psychických sil na ohrožení Milana Heči, jenž k udržení čistého konta nemusel ani jednou zasahovat.

O změnu skóre se ještě mohl postarat David Moberg Karlsson, jenž vnikl do pokutového území elegantním slalomem kolem několika jabloneckých hráčů, z úhlu pak ale střílel nad branku a stav zápasu už se tak nijak nezměnil, Sparta porazila Jablonec 2:0 a potřetí v řadě zvítězila na Letné bez obdržené branky.

Branky: 12. Štetina, 57. Zahustel

ŽK: Kanga

ČK: 40. Hovorka (Jablonec)

Diváci: 7 125

AC Sparta Praha: Heča – Zahustel (77. Chipciu), Radaković (87. Plechatý), Štetina, Hanousek – Hašek, M. Frýdek – Karlsson, Kanga, Hložek – Tetteh (56. Ćivić).

FK Jablonec: Hanuš – Holeš, Hovorka, Kubista, Sobol – Hübschman (65. T. Pilík) – Kratochvíl, Trávník (87. Peřina), Považanec, Jovović (78. Pleštil) – Doležal.