Některé reporty se píšou opravdu těžko

Sparta pod vedením Michala Horňáka sehrála tři zápasy, v nichž získala plný počet bodů a ani jednou neinkasovala. Ve čtvrtém kole nadstavby na nejúspěšnější klub české historie čekal obhájce mistrovského titulu, Viktoria Plzeň. Na podzim Sparta soupeře jasně přehrála na domácím trávníku, zvítězila 4:0 a tentokrát ji čekala cesta na západ Čech.

Do Plzně se sparťané museli vydat bez svých příznivců, neboť klub si odpykal druhý zápas z trestu za vhazování pyrotechniky na hrací plochu při pohárovém derby se Slavií.

Oproti vítěznému utkání s Libercem trenér Horňák udělal dvě změny v sestavě, Uroše Radakoviće na postu stopera nahradil Dominik Plechatý a zdravotní potíže nepustily do hry Václava Drchala, místo nějž dostal příležitost Alexandru Chipciu, přičemž na hrot se posunul Adam Hložek. Na lavičce náhradníků se objevil Guélor Kanga, jehož klub minulý týden suspendoval na jedno utkání za porušení pravidel kabiny.

V brance Michal Horňák nadále vsází na Milana Heču, dosud neprůstřelného po nedávné výměně trenéra. Heča se musel zaskvět už v desáté minutě, kdy po rychlém plzeňském přechodu do útoku na něj běžel z úhlu osamocen Kayamba, Heča mu ale zmenšil střelecký úhel a ránu vyrazil. Sparťanský brankář poprvé inkasoval ve 23. minutě, to když Jean-David Beauguel prodloužil míč na zadní tyč, kde se nadvakrát prosadil Tomáš Hořava.

Po půlhodině hry se Sáček při zakládání útočné akce srazil s rozhodčím Markem a Plzeň rozjela rychlý brejk ve třech proti dvěma obráncům, výborně si ale vedl bránící Costa a zažehnal nebezpečí.

Před přestávkou Viktoria zvýšila svůj náskok, když Hrošovský potáhl míč po útočné polovině, Kopicova přihrávka z pravého křídla pak proletěla pokutovým územím k osamocenému Janu Kovaříkovi, jenž se zakončením neměl problém. Sparta v prvním poločase nijak nezahrozila a tak se šlo do šaten za stavu 2:0 pro domácí.

Do druhého poločasu Michal Horňák připravil dvě střídání, do boje vyslal Guélora Kangu a Eldara Čiviće, na trávník už se nevrátili Hašek se Zahustelem.

Chvíli se zdálo, že by změny mohly mít pozitivní účinek, když se v 50. minutě prezentoval hezkým individuálním průnikem David Moberg Karlsson a po jeho povedené ráně ze střední vzdálenosti se musel Hruška pořádně natáhnout, aby dokázal míč vyrazit. Jednalo se o první a bohužel i poslední šanci Sparty v celém utkání.

Na přelomu hodiny hry přišlo nejhorší období zápasu pro Spartu. Hlavičku Hořavy ještě Letenští díky výbornému zákroku Milana Hečy přežili, o minutu později už ale sparťanský brankář nezvládl vyběhnutí a Jan Kovařík si snadno připsal třetí plzeňskou branku zápasu.

Aby pohromy nebylo málo, o osmdesát sekund později už to bylo 4:0 pro domácí. Sparťané propadli ve středu pole a pustili soupeře do dalšího přečíslení, Kopic vnikl do pokutového území narážečkou s Beauguelem a zblízka úspěšně zakončil.

Také závěr zápasu patřil domácím. Kopice ale nejdříve Milan Heča vychytal a plzeňský křídelník pak hlavičkoval nad branku. Poslední minuty Sparta dohrávala bez zraněného Costy, protože po příchodu Tetteha na trávník měla dostřídáno a krátce před závěrečným hvizdem měl ještě jednu domácí šanci Hrošovský, po jeho kličkách kolem Čiviće ale střelu z úhlu Milan Heča vyrazil.

Sparta utkání v Plzni hrubě nezvládla, domácímu týmu podlehla 0:4 a už s jistotou dokončí tento ročník na třetí příčce ligové tabulky.

V neděli hostíme na Letné Jablonec. Sezóna to nebyla úspěšná, přesto poslední domácí utkání by si zasloužilo adekvátní kulisu.

Branky: 43. a 59. Kovařík, 23. Hořava, 61. Kopic

ŽK: Hejda

Diváci: 8 842

FC Viktoria Plzeň: Hruška – Řezník, Hejda, Brabec, Limberský – Hořava, Hrošovský  – Kopic (89. Havel), Kayamba, Kovařík (87. Pačinda) – Beauguel (77. Chorý).

AC Sparta Praha: Heča – Zahustel (46. Kanga), Plechatý, Costa, Hanousek –Karlsson (65. Tetteh), Sáček, Hašek (46. Ćivić), M. Frýdek, Chipciu – Hložek.