Zlaté tři body z Ostravy

Sparta

Sparťanská družina se po nevydařeném výjezdu do Skotska vydala na daleký výlet do Ostravy. Náročné cestování bylo společným jmenovatelem celého týdne. Hráči navázali na výkon z Glasgow, především v prvním poločase. A to ne v dobrém smyslu.

Zápas na Vítkovickém stadionu se odehrál ve skvělé atmosféře. Baník hnalo přibližně čtrnáct tisíc fanoušků. Sparťanský sektor však také nezahálel, byl zaplněný do posledního místa, což na tiskové konferenci po zápase ocenil trenér Sparty Brian Priske. „Sehráli jsme čtyři zápasy venku rychle po sobě. A je pro nás klíčové, že nás fanoušci podporují i na těchto zápasech,“ uvedl dánský kouč.

Sparta vstupovala do zápasu jako vedoucí tým Fortuna:Ligy hájící dvou bodový náskok na rivala ze Slavie. Baník se díky dobrým výsledkům z posledních zápasů začínal prát o pohárové příčky a hráči měli o motivaci postaráno, ostatně jak už bývá zvykem v zápasech se Spartou.

Letenským stále chyběl v základní sestavě kapitán Ladislav Krejčí, naopak od první minuty nastoupil Filip Panák, který chyběl pro zranění při utkání v Glasgow. Od prvních minut však udával tempo zápasu Baník. Obraně Sparty dělali problémy rychlí Tanko a Ewerton, ale také i rozehrávku výborně napadající Rigo.

Sparta
Zdroj: Sparťanské Noviny

Svěřenci trenéra Priskeho se složitě dostávali do hry. Míč se točil hlavně kolem pokutového území Sparty.  Tlak Baníku vyústil v obrovskou šanci Riga, proti kterému výborně zasáhl Vindahl. „Peter předvedl skvělý výkon. V prvním poločase předvedl klíčový zákrok, byl to rozhodující moment utkání,“ ocenil Priske dánského golmana.

Obraz hry se za pětačtyřicet minut hry příliš mnoho nezměnil. Baník se nedostával do vyložených šancí, ale jeho územních dominance byla do očí bijící. O tom vypovídá i počet rohů. Hapalova družina jich za první poločas měla deset, Sparta ani jeden. Nevýrazný byl pravý bek Preciado, ideální zápas neodehrál ani často pozičně chybující David Pavelka a nepřesný Jaroslav Zelený.

Špatný výkon vnímal i kouč Priske. „V prvním poločase jsme se trápili jak ofenzivně, tak defenzivně,“ potvrdil. Do druhého poločasu se nabízelo několik změn. Realizační tým Sparty ale poslal do druhé půli stejnou sestavu. Vsadili jen na taktické změny. „O poločase jsme udělali taktické změny, od kterých jsme si slibovali zlepšení obrazu hry,“ komentoval svoje rozhodnutí nestřídat dánský trenér.

Poločasová přestávka hráčům Sparty prospěla a do druhého poločasu jako by nastoupil jiný tým. První minuty druhé půle se odehrávaly na obranné polovině Baníku. Sparta svůj tlak proměnila v několik slibných situací. Jednou z nich byl i Birmančevičům roh. Následný krásný centr si ve vápně našel ve vzduchu dominantní Filip Panák, hlavou se nemýlil a míč uklidil do sítě – 1:0 pro hosty z Prahy.

Vstřelená branka ale sparťany nepatrně uspala a hra se vyrovnala. Baník pokračoval v obehrávání sparťanského vápna. Jistí stopeři Sparty, ale nápor zvládali a veškeré pokusy svěřenců Pavla Hapala odvraceli, často ještě před vápnem. Priske po zápase nešetřil slovy chvály ani směrem ke stoperům. „Celé stoperské trio předvedlo velmi dobrý výkon, hráči skákali do střel, bylo tam několik skvělých bloků,“ uvedl Priske.

David Pavelka se během druhé půle dostal do dvou úniků, které mohly Spartě utkání zásadně usnadnit. V prvním případě Pavelka mířil mimo tři tyče, v druhém případě byl prapodivně zastaven jedním z hráčů Baníku, což v pondělí zasedání komise rozhodčích vyhodnotilo jako chybu rozhodčího. Jak stojí v tiskové zprávě KR:

V 66. minutě utkání měl rozhodčí nařídit přímý volný kop pro hostující družstvo a udělit 2. žlutou a následně červenou kartu hráči domácího družstva č. 28. Domácí hráč při krytí míče šlápl na nárt hostujícího hráče č. 27. VAR dle protokolu správně neintervenoval.

Své oblíbence si v řadách fanoušků ve Slezsku nezískal Lukáš Haraslín, který při střídání odmítl opustit hřiště nejkratší cestou. To se nelíbilo hráčům Baníku, fanouškům a ani realizačnímu týmu. Nejlepší střelec ligy střídání okořenil několika gesty směrem k hráčům soupeře, kdy imitoval jejich pláč, fanouškům a také k domácí lavičce.

Zejména členové širšího realizačního týmu Baníku kousali Haraslínovo gesto „brečení“ poměrně těžko a na jeho adresu si neodpustili pár peprných slov. Oba trenéři se k incidentům kolem střídaček po zápase vyjádřili. Měli na ně však rozdílný názor.

Sparta

„Děje se to skoro každý zápas, nevím proč. Nepřijde mi v pořádku, že členové širšího realizačního týmu soupeře mluví k našim hráčům. Z prostředí odkud pocházím tohle normální není. Fotbal je o emocích, ale tohle by se dít nemělo,“ rozvášnil se Dán. Pavel Hapal naopak nevnímal, že by se kolem střídaček dělo něco nestandardního. „Nemám pocit, že by situace kolem střídaček byly nějak vyhrocené, za mě to bylo v pořádku. Nepřekročilo to vůbec žádný rámec. Taková utkání bývají vyhrocená,“ kontroval kouč Slezanů.

Sparta nakonec dokázala ubránit i závěrečný tlak soupeře. Ve vápně se několikrát nebezpečně pohyboval střídající Almasi, ale ani jeden z mnoha centrů nebyl úspěšný a neskončil ani pořádným střeleckým pokusem.

Celá sparťanská obec se jistě shodne, že tyhle tři venkovní body jsou obrovsky cenné. I Priske vnímal důležitost nedělní výhry. „Ze všeho nejdůležitější jsou 3 body i přes výkon, který nebyl v mnoha ohledech ideální,“ oddechl si.

Fanoušci už také vyhlíží návrat kapitána týmu Ladislava Krejčího. Jeho lídrovství a přítomnost na hřišti Spartě schází. Po dlouhém mlčení ze strany Sparty konečně trenér nastínil, jak to s kapitánem a jeho účastí v příštích zápasech vypadá. „Je to na dobré cestě, příští týden snad začne trénovat. Po reprezentační přestávce by měl být zpět,“ potěšil fanoušky Priske.

Sparta tak i po 15. kole zůstává na prvním místě, fanoušci se po reprezentační přestávce mohou těšit na výroční utkání v Epet areně proti Zlínu. Zápas by měl opět sledovat vyprodaný stadion. Družina trenéra Priskeho bude v tomto zápase hájit dvoubodový náskok na Slávii, která se v sobotu utká doma s Českými Budějovicemi.