Spokojený hoteliér, který prostřelil Casillase

Spokojený hoteliér, který prostřelil Casillase – Rasťa Michalík

Největší úspěchy:
2x Mistr české ligy a 1x vítěz domácího poháru
1x Mistr 2. české ligy

Statistika:
V české nejvyšší soutěži : 161 odehraných zápasů a 7 vstřelených branek
V evropských pohárech (včetně kvalifikace) : 34 zápasů a 2 branky (Realu a Feyenoordu)
V národním týmu: 19 zápasů a 0 branek

Není úplně jednoduché dohledat vaše fotbalové začátky, ale souhlasí nejdříve rodinné Čadca, Považská Bystrica v rámci mládežnických týmů a potom Banská Bystrica v rámci tehdy nově zformované nejvyšší slovenské soutěže?
Ano, to souhlasí.

Po jedné sezóně jste zamířil do 2. české ligy, do Třince. Čím vás nalákal Třinec? Nebyl to tehdy krok zpátky?
Nemyslím si, tehdy byla jiná doba. Tehdy byla 2. česká liga velmi kvalitní. Já jsem byl na zkoušce v Teplicích na dvou zápasech a po posledním zápase s Třincem si mě zavolal trenér Třince pan Palička (Vlastimil Palička) a nabídnul mi to. Všechno se domluvilo vlastně v jejich autobuse a bylo hotovo.

Pak už jste odehrál sezónu v Příbrami, které jste pomohl také dvěma góly do první ligy, a následovalo stěhování do Liberce. Byl to velký skok?
Asi ne. My jsme s Duklou postoupili do první ligy, pak se to přesunulo do Příbrami, kde jsem myslím odehrál ještě jednu sezónu. Potom jsem přešel do Liberce, kde byl kvalitní sponzor (Preciosa). Ale o Příbrami nemůžu říct nic špatného. Zahrál jsem si tam poprvé první ligu, takže na to rád vzpomínám.

V Liberci vás trénoval Ladislav Škorpil, jaký byl jako trenér? Mě jako fanouška bavilo číst, nebo koukat na rozhovory s ním, protože vždy utrousil nějakou nezapomenutelnou hlášku. Byl takový i v kabině, na trénincích?
Určitě, jako já nemůžu nic špatného říct na Liberec. Byl jsem tam čtyři roky, skvělý tým, fanoušci a dostavoval se nový stadion. Hráli jsme Pohár UEFA, takže velká spokojenost. Co se týká trenéra Škorpila, na toho také vzpomínám v dobrém. On je dobrý trenér a také dobrý člověk a nedělal z fotbalu vědu. Také proto neustále ty jeho srandičky a vtípky.

Také se vyznačoval tím, že hodně s hráči komunikoval při hře. Teď to nevztahuji jen na něj, ale celkově vzato. Hráč na hřišti, v hledišti třeba 10 000 diváků. Slyší hráč trenéra?
To ne, to je podle mě úplně zbytečné. Pokud je hráč někde u čáry nebo poblíž trenéra, je to v pořádku, ale když je na druhé straně, nemá to smysl, ten hráč ho nemůže slyšet. Asi si to trenéři v tom zápalu boje ani neuvědomují.

S Libercem jste vyhráli domácí pohár, když jste zdolali ve finále Baník Ratíškovice. Obě branky ve finále dával Leandro Lázzaro. V dnešním světle trošku anomálie, mít tu hráče z Argentiny. Jaký byl Leandro? Mluvil česky?
Nemluvil, ale ne, že by nechtěl, ale ta čeština je prostě těžká. Oba brankáři se ale naučili španělsky, tak se s ním bavili španělsky. No, on se uvedl skvěle, hned v prvním zápase vstřelil hattrick ještě na starém stadionu, takže skvělej fotbalista.

Díky vítězství v poháru si pod Ještědem poprvé zahráli Pohár UEFA. V něm jste ve druhém kole po bitvě padli s FC Liverpool. Jaký to byl zážitek stát na Anfield Road? (Pozdější vítěz Poháru UEFA).
To byl první takový větší zážitek z evropských pohárů. My jsme v prvním kole vyřadili Norrköping a na základě toho jsme padli ve druhém kole na Liverpool. Velký stadion, tuším hrál tam tehdy Patrik Berger, takže velký zážitek. My jsme přišli hodinu a půl před zápasem na stadion a fotili jsme se tam. Asi jsme byli za takové exoty (smích).

Za Liverpool nastupovali tehdy třeba Michael Owen, Steven Gerrard, nebo Češi Patrik Berger a Vladimír Šmicer. Někdo konkrétní, kdo vám utkvěl v hlavě? Na koho rád, nebo naopak nerad, vzpomínáte?
Spíš ten Owen, já jsem proti němu hrál i v repre a tuším nám dal i gól. Jo a Emil Heskey, toho si pamatuju. Strašně silný hráč, kvalitní hráč, taky myslím, že nám dával snad dva góly.

Dočetl jsem se, že jste sbíral dresy. Koho jste ulovil po tomto dvojzápase?
Myslím, Dietmar Hamann – německý reprezentant.

Potom už Sparta. Někde jsem četl, že si na vás pan Hřebík zasedl, ale nastupoval jste. Na tehdejší jízdu LM budou ale fanoušci Sparty hodně dlouho vzpomínat. Slíbil jsem, že se nebudu ptát na váš gól proti Realu, ale na ten samotný zápas se prostě zeptat musím. Co jste si potom řekli v kabině? A co jste říkali, že vám zaplněná Letná tleskala ve stoje ještě minuty po konci zápasu?
Tak je to zážitek pro každého si zahrát Ligu mistrů. Je to ta nejlepší klubová evropská soutěž, takže určitě zážitek. Na tuto otázku se mi špatně odpovídá, dostávám ji často. Přijde mi, jak kdybysme jiný zápasy v Lize mistrů nehráli. Ale samozřejmě zážitek do konce života. Co se týká trenéra Hřebíka, tak nemyslím, že by tam byl až takový problém. Sice jsem ho v některých věcech nechápal, ale už jsem mu odpustil (smích).

V čem byl Jaroslav Hřebík jiný než ostatní trenéři?
No tak především jsme vlastně nově začali hrát vysoký pressing. On to hrál už předtím ve Slavii, takže to byl takový překotný fotbal v české lize.

A co tehdejší sestava Sparty? Jak si třeba pamatujete Petra Čecha?
Tak pamatuju si ho velmi dobře, protože tehdy ještě neměl řidičák, takže jsem ho vozil na tréninky. Bydlel hned nade mnou (smích). Ale hned jak přišel, říkal jsem si, že ten to někam dotáhne. Nejen tou fotbalovou kvalitou, ale i tím jak přemýšlel, mluvil. Vlastně i za ty peníze, za který tehdy přišel (20 miliónů Kč), byly obrovský peníze na tehdejší dobu a prokazoval to od začátku.

V další sezóně a vlastně vaší první ve Spartě vyhrál titul právě Liberec. Nemrzel vás přesun?
Ne, já nejsem závistivý člověk. Já jsem to Liberci přál, a hlavně my jsme měli náročnou sezónu. Liga, Pohár, Liga mistrů, do toho spoustu kluků ještě reprezentovalo, těch zápasů bylo hodně. Na podzim jsme byli sice první, ale jaro nám nevyšlo. V zimě odešli Jirka Jarošík a Martin Hašek a nějak se to sesypalo a nepovedlo se nám to.

V sezóně 02-03 už se ale titul pod vedením Jiřího Kotrby udělal. Jak na pana Kotrbu vzpomínáte? V čem byl třeba jiný?
Tak trenéři jsou vlastně všichni stejní, jen pod některým se trénuje víc, třeba dvoufázově a pod některým jakoby míň. Pod trenérem Hřebíkem se trénovalo hodně, pod panem Kotrbou míň, měli jsme víc volna. To byl asi ten největší rozdíl.

Další sezóna a další LM. Opět postup ze skupiny, i když upřímně trošku nečekaný. Čekali jste to vy jako hráči?
Tam ten gól padl těsně před koncem a oni neměli už moc času vyrovnat. Chtěli jsme samozřejmě vyhrát a myslím, že jsme vyhráli zaslouženě.

A čekali jste to? Že postoupíte?
Tak čekali, každý zápas chceš vyhrát. Takže jsme ho chtěli vyhrát a povedlo se. Za tu snahu a nasazení jsme si to zasloužili.

Potom dvojzápas s AC Milán. Domácí remíza 0-0, na San Siru vyrovnává Tomáš Jun na 1-1. V tu chvíli Sparta postupuje. Pamatujete si, co se vám tehdy honilo hlavou?
Viděli jsme jasně, že v tu chvíli postupujeme. Ale myslím, že Inzaghi nám prakticky vzápětí dal gól a pak ještě padl druhý, takže nám dali dva góly snad v deseti minutách a bylo hotovo. Tehdejší AC mělo velkou kvalitu, postoupit přes ně by bylo asi z říše snů, takový zázrak.

Zase stejná otázka jako při utkání s Liverpoolem. Kdo vám tehdy utkvěl v paměti? Ať už pozitivně, nebo negativně, a čí dres máte doma?
Byly tam ostřejší souboje s Gattusem, ale to k fotbalu patří. Nic šíleného.

Poslední sezóna na Letné. Přichází František Straka. Jaký byl jako trenér? Chutnal Vám tataráček?
Hehe tataráček. Ten určitě chutná každému. Jen mě potom mrzelo po tom mým odchodě, že ho odvolali. To se prostě nedělá, odvolat trenéra z prvního místa snad s desetibodovým náskokem. Trošku nepochopitelné, těžko říct, co za tím bylo.

Straka byl nakonec vyhozen, fanoušci demonstrovali. Jak jste toto vnímali jako hráči? Jak vy konkrétně?
No já už jsem tam nebyl, já jsem po podzimu končil. Ale co mám informace, tak celý tým a realizační tým za Strakou stál. Neměl by se odvolávat trenér z prvního místa.

Už na podzim tedy odchod do Turecka. Proč zrovna Turecko? A proč odchod ze Sparty?Mně končila smlouva a přišel Miro Matušovič. Nechtělo se mi sedět na lavičce. No a dostal jsem telefon dva dny před koncem přestupního období, jestli nechci do Turecka. Musel jsem se rozhodnout vlastně hned večer a rozhodl jsem se to zkusit, než sedět na lavičce.

Potom dvě sezony v rakouské lize, vzpomenete si ještě, jaká byla její tehdejší kvalita? Zázemí, fanoušci atd.
Já myslím, že česká liga byla lepší a kvalitnější. Vlastně naše týmy hrály v Lize mistrů, hrála se UEFA dlouho do jara. Zázemí asi dost podobné. Jako v každé zemi máte lepší i horší stadiony všude, více i méně diváků.

Poslední dvě sezony v Trnavě poznamenala zranění, přesto jak vás tehdy brali fanoušci po příchodu?
Já jsem tam hrál strašně málo, měl jsem problémy s lýtkem. Taky nemůžu nic říct na Trnavu, tam jsou nejlepší fanoušci na Slovensku. Jak mě přijali, klobouk dolů. Tam je vlastně fotbal, fotbal, a pak dlouho nic.

Na které okamžiky nejraději vzpomínáte?
Tak ta Liga mistrů určitě a taky reprezentace. Každý,co hraje fotbal, chce hrát za reprezentaci, ne každýmu se to podaří. Já měl tu čest, že jsem mohl, a byl to skvělý zážitek. Škoda, že se nepovedla nějaká velká akce, na ni postoupit.

Za národní tým jste odehrál skoro dvacet zápasů. Nemyslím si, že byste měli špatnou generaci hráčů, ale nepovedlo se postoupit na žádný závěrečný turnaj. Napadá vás proč?
No ta kvalita tam nebyla jako třeba v České republice. Nehrálo tolik hráčů v zahraničních klubech a dobrých zahraničních klubech. To bylo asi to rozhodující. Když to vidím teď, kde ty hráči hrajou, tak to je někde jinde. Takže to myslím, že byl asi největší problém, nebo důvod pro to.

Sledujete Spartu? Co na její výkony říkáte? A celkově na éru co jste odešel.
Hmm (zamyslí se). Tak nejdřív chci říct, že Spartě budu fandit, i kdyby hráli druhou, třetí ligu. Stále jí fandím. Bohužel jim to nějak nejde, oni to vědí, ale věřím, že jen potřebujou nastartovat. Až se nastartujou, získají titul, a budou zase hrát Ligu mistrů. O2 TV tu nemůžu chytit, ale když je Sparta na ČT, tak se určitě dívám.

A co říkáte na slovenskou ligu, především na Trenčín nebo na Slovan Bratislava. Mně se osobně líbí, že mají šikovné zahraniční hráče doplněné mladými Slováky.
No česká je asi pořád lepší, ale ta slovenská se jí každý rok blíží. Staví se nové stadiony, další sezonu otevře nový stadion Trenčín, Slovan. Asi je rozdíl hrát za Trenčín nebo za Slovan asi jako Liberec a Sparta. V Trenčíně není takový tlak na ty hráče. Ve Slovanu se nevyhraje a už se řeší, co dál. Trenčín má velmi dobrý skauting na zahraniční hráče a funguje jim to. Co se týká Slovanu, a co tak slyším od fanoušků, tak ty by radši, aby tam bylo víc Slováků. Asi zase podobně jako ve Spartě. Jenže hráčský materiál bohužel asi není momentálně na trhu.

Koho tipujete na mistra ligy v ČR a na Slovensku?
Já bych moc chtěl, aby to vyhrála Sparta u vás. Na Slovensku to bude asi Slovan, oslavujou 100 let od založení klubu, budou otevírat nový stadion, a asi i ten tým mají nejlepší.

Jste s někým ze Sparty ještě v kontaktu?
S Jirkou Novotným si zavolám. Jirka Jarošík tu byl u mě na penzionu a na další rok jsem pozval Starou Gardu Sparty na zápas, tak budu rád, když přijedou v co největším počtu, a budu se těšit

Autor: Jan Šťastný.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Tommy.
Tommy.
5 let před

Tohoto hráče jsem mněl rád, v televizi mně hodně bavil..