První posila letošního léta není asi pro většinu příznivců žádným velkým překvapením. V profilovém článku rozebereme její silné stránky, porovnáme hráče s aktuálními variantami v kádru a přidáme doporučení ohledně jeho budoucího vývoje.
Sparta v pondělí konečně oznámila příchod první posily. Nejnovějším přírůstkem do mančaftu je Michal Ševčík, který na Letnou přichází po statisticky působivé sezóně, ve které za nováčka z Brna nastřílel 9 branek a přidal 7 asistencí. Okolnosti příchodu hráče jsou podobně zajímavé, jako jeho herní profil a přínos kádru.
O tom, že mladý hráč dorazí na Spartu, se spekuluje minimálně od podzimu a je pravděpodobné, že už v této době byl transfer zařízen. Rosickému se tak nejspíš podařilo brněnský klenot sehnat za rozumnou cenu (spekuluje se o 12 mil. Kč). Kromě toho byl hráč pravděpodobně zamýšlen do tehdejšího systému trenéra Priskeho, následné změny ve druhé půlce sezóny ale Ševčíkovo zařazení do kádru vyhovují ještě více. Pro naše 3-4-3 se hodí lépe, než do podzimních 4-3-3, či 4-2-2-2.
Trochu složitější je to ale s hráčovou formou. Zatímco na podzim (především potom na startu ligy) byl (tehdy čerstvě dvacetiletý) fotbalista k nezastavení a zkompletoval 8 branek a 5 asistencí, na jaře už byly jeho výkony slabší. Kromě branky v Plzni přidal jen dvě asistence a po příchodu Martina Haška u něj došlo k hernímu útlumu, podobně jako u zbytku týmu. Spartu čeká s mladíkem mnoho práce, jeho potenciál je však znamenitý.
Herní profil a silné stránky
Dost možná nejvíce vypovídající způsob načrtnutí profilu nového hráče je jej porovnat s aktuálními variantami v kádru. Ševčík je stavbou těla a silnější nohou relativně podobný Daňkovi s Karabcem. Kdo však sleduje béčko ten zná ještě jednoho podobného hráče, kterým je Amath Cissé. Ač vizáží je Ševčík „další“ technická levonohá desítka, některými herními prvky nejvíce připomíná právě Cissého. K tomu se ale ještě dostaneme.
Ševčík je hlídán dvěma hráči, v momentě, kdy sledují balón, se jim utrhne a najde si volný prostor. Gólu zabrání jen skvělý zákrok gólmana.
Nejnovější letenská akvizice je typologicky o dost více přímočará než dosavadní varianty. Zatímco Karabec je čistší technik, který se nebojí hru zklidnit a Daněk je převážně silný ve vedení míče, Ševčík je o dost méně předvídatelný. Jeho řešení jsou výrazně postavena na instinktech a obrovském zrychlení, které přináší jak na balónu, tak nahrávkou. Na rozdíl od Karabce s Daňkem je to navíc už odemčený střelec, který se pravidelně dostává do šancí a dovede si v nich poradit (zde je podobnost s Cissém).
Ševčíkovy silné stránky celkově vychází z toho, že Zbrojovka (dokud se jí relativně dařilo) hrála především z nižšího bloku a na balónu se snažila rozehrávat po zemi. Díky těmto dvěma aspektům se tak často otevírala příležitost pro jeho zrychlování akcí, ať už to bylo ihned po zisku míče, nebo při přechodu z rozehrávky do útoku. Mladý hráč si často našel míč níž, načež se uvolnil a okamžitou kolmicí vysunul dopředu někoho z útočníků týmu. Právě jeho periferní vidění a vnímání náběhů bylo jednou ze skrytých zbraní brněnského celku a bude se hodit i na Letné.
Podobná situace jako proti Slavii. Ševčík si počká v mrtvém úhlu Hory na správný moment, jakmile dostane nahrávku, jedním dotekem si připraví míč ke střele a zakončí přesně k bližší tyči. Gól!
V Brně si Ševčík dovedl výborně vyhovět s Řezníčkem, který přitom ani nebyl nějak extra rychlý a náběhový hráč. Zkuste si představit jeho kolmice, pokud by si je za obranou soupeře hledal Kuchta nebo třeba Minchev či Čvančara. Brzy, jednadvacetiletý hráč, nabízí Spartě unikátní profil, který dovede, jak pro spoluhráče vytvořit šance, tak sám skórovat. Co se týče druhé vlastnosti, využívá především své náběhy do vápna, během kterých chytře identifikuje mezírky v obraně soupeř.
Jeho zbraní je třeba využití mrtvého úhlu obránců, celkově se potom dovede v blízkosti vápna zbavit bránění a z ničeho nic se objevit ve volném prostoru. Přeci jen devět gólů v sezóně nedáte jen tak a u Ševčíka je nesmírně důležitá konzistence, s jakou je schopen si najít místo vútočné třetině.
Slabé stránky a směr vývoje
Takřka každý příchod má svá ale. V případě brněnského odchovance se jedná převážně o pohyb bez míče. Jeho postavení v utkáních bývá často poněkud ledabylé a není doposud příliš kvalitní v pressingu. I v tomto ohledu má přitom hráč docela zajímavé předpoklady. V sezóně se mu mnohokrát podařilo obrat soupeře o míč, díky jeho rychlé reakci a agilitě. Problém je ale v tom, že se na tuto zbraň nedá příliš spoléhat, což ve Zbrojovce nevadilo tolik jako na Spartě.
Celkově pohyb hráče v obranném bloku je velmi slabý a v podstatě představuje hlavní důvod, proč není vhodné, aby hrál na křídle. Oproti Daňkovi, který je ještě o něco fyzicky silnější je navíc méně pracovitý a Karabec sice dozadu také není žádná hvězda, ale na rozdíl od Ševčíka se naučil být nesmírně konzistentní na lajně směrem dopředu a tým se může na jeho klid na míči a řešení vždy spolehnout.
Právě poslední detail je klíčový. Nový sparťanský talent má obrovské předpoklady, díky kterým může týmu výrazně pomoci. Většinu z nich jsme už v textu rozebrali, je však důležité si je postavit do kontextu aktuálního systému. Pokud Sparta bude hrát i v další sezóně na tři obránce a tři útočníky, bude Ševčík mít sice spoustu konkurentů, ale díky jeho unikátnímu skillsetu nemusí mít tak daleko od základní sestavy. Trenér Priske už bez míče dokázal poněkud zlepšit třeba Čvančaru a celkově ukázal, že mu v pressingu stačí výrazné napadání od Kuchty a třeba Sadílka ve druhé vlně.
3-4-3, nebo spíše 3-4-2-1 tak dovede částečně zakrýt některé hráčovy nedostatky, díky jeho střeleckému potenciálu navíc může částečně nahradit Čvančaru, zatímco jeho schopnosti na míči a v kreativitě se budou hodit pro snížení břímě na zádech Haraslína. Hodně zajímavá je potom ve 3-4-2-1 jeho potenciální volnost. Oba ofenzivní hráči pod hrotem si totiž mohou sbíhat na útočné polovině takřka všude, což je velmi kompatibilní s Ševčíkovým gólovým apetitem. Ač šikovný hráč v Brně přebíral míč nejčastěji vpravo, mnoho šancí a branek měl i z levé strany vápna.
Nový hráč Sparty získá míč na kraji hřiště a vyšle skvělou kolmici dopředu na Řezníčka. Všichni víme, co bude následovat.
Úplně bez aktivního postavení to ale zkrátka nepůjde, a kromě toho bude muset hráč zapracovat také na pomoci týmu v rozehrávce, seskakování níž, a celkově na řešení situací proti nižším blokům. Sparta by se potom obecně měla zamyslet, zda jako desítka doopravdy dokáže vyřešit některé aktuální problémy, jako je příliš velké vyžívání krajů hřiště, pro které by bylo vhodné angažovat hráče s lepší prací s prostorem a sbíháním mezi řady soupeře.
Budoucnost Ševčíka ve Spartě nicméně může být zářivá. Kromě jedné z desítek (či křídel, chcete-li) ve 3-4-3 může jistě hrát i na pozici ofenzivnějšího záložníka ve 4-3-3 či na čisté desítce ve 4-2-3-1. Pokud by si dokázal vybudovat dobré porozumění s Kuchtou, mohl by s ním ve Spartě vytvořit stylisticky podobnou dynamiku jako mají třeba Erling Haaland s Kevinem de Bruynem. To už ale samozřejmě trochu předbíháme.
Hráč má ohromný talent, je sebevědomý (i když kolují zprávy, že možná až nezdravě) a jeho herní profil docela dobře zapadá do stylu trenéra Priskeho. Ten navíc už dokázal, že umí hráče zlepšovat a aktuální mentální rozpoložení na Letné se zdá být nejzdravější za posledních x let. Kádr by si tedy nový přírůstek měl zpracovat.
I tak však bude dobré s fotbalistou pracovat jak po herní stránce, tak po stránce mentální. Je možné, že zvláštní vývoj jarní části sezóny, kdy se hráč místy dostával úplně mimo základní sestavu Brna, nezabránil sestupu, maturoval, a nakonec ještě smolně přišel o Euro jednadvacítek, může být tím správným impulzem. Ševčík jistě všem bude chtít ukázat, že si velký přestup zasloužil a měl by přitom mít více pokory.
Právě tu bude potřebovat. Sparta v aktuální situaci musí být obezřetná, má totiž až příliš mnoho hráčů na relativně podobné posty. Karabcovo profilování pod Priskem jej částečně odlišuje, je totiž možné, že se od něj bude dále vyžadovat hra spíše z kraje. Daněk je dost nerozehraný, jeho fyzické předpoklady mu ale zase otevírají pozice i výš na hřišti a v útoku, nebo naopak na pozici wingbeka. Co se týče dalších konkurentů, jako Čvančara a Haraslín, záleží na tom, jak dlouho budou ještě na Letné koexistovat. Je možné, že minimálně jeden z nich Spartu po předkolech, nebo ještě dříve, opustí.
V Brně Ševčíka částečně zbrzdil Martin Hašek, když jej využíval až příliš často zkraje hřiště a vyžadoval po něm neustálé vracení do bloku. Ševčík ale obecně vzato byl v posledních pár týdnech poněkud utlumený, což ve spojitosti s jeho dosavadní neznalostí systému znamená, že by nejspíš měl úplný začátek sezóny zahájit v béčku.
Pokud bude s hráčem dobře komunikováno v čem se musí zlepšit a také co vyžaduje Priskeho systém, měl by se brzy adaptovat. Jistě mu přijde vhod i fyzická příprava od Christiana Clarupa a v béčku si může vyhovět s rychlíkem Tomášem Schánělcem a možná i Cissém, pokud nezmizí na hostování. V předkolech ještě asi bude mít Ševčík jen minoritní roli, do budoucna by se však mělo jeho vytížení v áčku zvyšovat. Budeme mu držet palce.
Michal na jaře maturoval, takže příprava na maturitu ho zřejmě trochu brzdila na hřišti. Doufejme, že ve Spartě se minimálně vrátí do formy, kterou měl v úvodní části minulé sezóny a bude pro Spartu přínosem. Talentu má dost a poctivý přístup mu, myslím, také nechybí.