Potřebujeme nového brankáře?

Standa Holý v našem podcastu zmínil, že bychom potřebovali posílit i na postu brankáře. Myslím, že asi není aktuálně pozice, na kterou by se názory fanoušků lišily více než právě ohledně tohohle postu. Za sebe říkám, že pro mě je jasná jednička Nita, jenže Florinovi už je také 32 let a Heča navíc odchytal zbytek podzimu dobře. Situace ohledně aktuálních brankářů u prvního týmu se má takto:

  • Florin Nita, 32 let, smlouva do konce sezóny 20/21
  • Milan Heča, 29 let, smlouva do konce sezóny 20/21
  • David Bičík 38 let, smlouva do konce sezóny 19/20 (očekávám přesun do trenérského týmu)

Nesmíme zapomínat ani na brankáře na hostování – Vojtěch Vorel (Senica), Hugo Jan Bačkovský (Vlašim) – a na brankáře ze Strahova. I zde jsou adepti na rudý dres! Pokud bychom se ale měli bavit o potenciálních posilách odjinud, nejvíce se mi zamlouvají dvě jména, a to Martin Jedlička (Dunajská Streda) a Matouš Trmal (Slovácko). Porovnal jsem tedy jejich statistiky s našimi brankáři. Jsem si vědom, že toto porovnání není úplně přesné, každý tým hraje jinak, má jinou kvalitu v lize, jinak kvalitní obránce a tak dále, ale alespoň nějaké základní porovnání to přeci jen nabídne.

Hra nohou

Je zajímavé, že někde mezi novináři se vyrojila informace, že Milan Heča je lepší ve hře nohou než Florin Nita. Statistiky to tedy vůbec nepodporují, přesně naopak. Ve statistice hry nohou v mezihře vévodí Florin Nita (13 přihrávek při úspěšnosti 87% v průměru za zápas). Milan Heča nemá ani jednu, což ale může být chyba v InStatu. V odkopech od branky pak panuje relativně shoda a v přihrávkách vhozených rukou je opět lepší Florin Nita. V přesnosti krátkých přihrávek si oba naši brankáři opět nic nezadají oba mají 100% úspěšnost. Podobná čísla jsou i u dlouhých nebo středních přihrávek. Zde je zajímavé, že Jedlička výrazně opanuje počet tzv. středních přihrávek, nejvyšší počet za zápas má však i v počtu přihrávek na krátko, naopak výrazně méně než zbytek brankářů v tomto porovnání má dlouhých přihrávek. Lze tedy tuto statistiku vykládat tak, že Jedličkův tým nechce nakopávat míče, ale raději volí hru rozehrávky od obránců. Zde tedy není překvapením naopak vysoký počet odkopů od Trmala vzhledem k brejkové hře, které Slovácko praktikuje.

Zákroky

Milan Heča má nejvyšší InStat index ze všech 4 brankářů, a to především díky tzv. Supersaves. Tedy zákrokům, kdy zabrání téměř jisté brance. Především zápas proti Bohemians se zde hodně podepsal. Průměr 1.38 supersavu na zápas je opravdu na vysoké úrovni. Také v počtu zákroků za zápas vévodí Heča a Trmal je těsně v závěsu. Je však pro mě trošku s podivem, že obrany Slovácka a Sparty nechají soupeře vystřelit téměř ve stejném množství. Statistika zákroků zblízka potom ukazuje dominanci Milana Heči na brankové čáře. Naopak Jedlička dobrá čísla nemá, přitom na oba jde relativně stejný počet střel z krátké vzdálenosti. Florin Nita je potom nejkvalitnější na střely ze střední vzdálenosti i na střely z dálky. Trmal zase zaujal výbornou poziční hrou, když v průměru předvede dva zákroky za zápas bez nutnosti skákat. V průměrném počtu 4 střel na branku to je velmi kvalitní číslo. Trmal také vévodí statistice interceptions, tedy v přihrávkách soupeře, které zachytí. V průměru jich má 1,6 za zápas s 92% úspěšností. Nita sice jen 0,46, zato se 100% úspěšností. Heča zase vévodí ve statistice sledované hlavně u hokejových brankářů, a to v úspěšnosti zákroků (87%).

Branky

Nedávno jsme přinesli článek na statistiku xG goals a xG points. Podobnou mají i brankáři a právě tato statistika je poměrně hodně sledovaná v Premier League. Loni v ní byl hodně vysoko nám známý Martin Dúbravka. Ve statistice xG per goal conceded, tedy v počtu očekávaných branek na jednu obdrženou, vede Milan Heča s 1,46. Jinými slovy téměř ve dvou zápasech, kdy by měl statisticky obdržet tři branky, obdrží jen dvě.

Závěr

Porovnávání kohokoliv je vždy hodně na tenkém ledě. Výkony porovnávaných hráčů, ale i celého týmu se liší každý den, týden, měsíc a záleží na spoustě dalších vlivů. Každý ze čtyř zmíněných brankářů v něčem exceluje a v něčem zaostává. Ideální by bylo je všechny hodit do pytle a vyndat z něj jednoho brankáře s nejlepšími atributy ze všech čtyř. To ale samozřejmě nejde. Výběr brankáře se také hodně odvíjí od způsobu hry týmu. Jak má brankář hrát, co od něj trenér očekává a to se může diametrálně lišit. Ani jeden z brankářů vyloženě nepropadl v měřených statistikách, ale ani jeden vyloženě nevybočil. Milan Heča chytí statisticky v každém zápase něco navíc, ale je otázkou, do jaké míry nedostane soupeře do šance jen vyraženým míčem, který by třeba Nita chytil do náruče. Heča má však nejvyšší inStat index, předvede nejvíc superzákroků za zápas, má největší procento chycených střel a i ve statistice xG per goal conceded má nejvyšší číslo.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda Š.
Jarda Š.
4 let před

Gólman je post, kde Spartu aktuálně bota netlačí, otázka koho přivést by nastala jen v případě, že by Heča nebo Nita měl být prodán. Když oba zůstanou, zbývá jen otázka, koho od léta jako trojku místo Bičíka – Vorla, Bačkovského nebo Čtvrtečku?

ludvik
ludvik
4 let před

Nita ven a sehnat novou dvojku