Pohyb v kádru. Loučící se Costa. Václav Kotal (nejen) o sobě

Václav Kotal po triumfu v poháru

Fotbal v době pokoronavirové pauzy nabral vysoké tempo. Sotva skončila Spartě sezóna brzy nastoupí s obměněným týmem přípravu na tu další. A na pohyb v kádru se podíváme na konci článku. Svou hráčskou etapu na Spartě uzavřel oblíbenec fanoušků Costa. Václav Kadlec se pro iRozhlas rozpovídal o životě po konci své kariéry. Tomáš Petrášek, který byl na jaře spojován s případným přestupem do Sparty, poskytl rozhovor pro sport.cz. A Deník Sport přinesl ve svém pátečním magazínu obsáhlý rozhovor s trenérem Sparty Václavem Kotalem. Je tu souhrn novinek z Letné. 

Dojemné loučení

Costa podle svého vzkazu fanouškům ještě kopačky na hřebík úplně pověsit nechtěl, ale na Letné už v něm v rámci hráčského angažmá neviděli budoucnost, a tak padlo těžké rozhodnutí, že Costa, alespoň na čas, opustí Spartu. Množství vzkazů, poděkování a přání toho nejlepšího jenom dokázalo, jak moc se zapsal do historie Sparty i srdcí fanoušků.

Tomáš Rosický ale naznačil to, co si ostatně přejme asi všichni, a to možnost budoucího návratu Costy na Letnou: „V průběhu času se stal pravým sparťanem. Je zářným příkladem toho, že i cizinec může být pro Spartu velkým přínosem. Na čas nás opustí, chce ještě hrát v zahraničí, ale doufám, že po konci kariéry se k nám připojí zpět a bude v klubu působit v jiné než fotbalové roli.“

Václav Kadlec osobním trenérem

Kariéru teprve osmadvacetiletého, teď už bývalého, útočníka bohužel ukončilo zranění kolene a Václav Kadlec se po absolvování kurzu stal osobním trenérem: „Když chce někdo připravit kondičně, nemám s tím problém. Spíše se ale budu pohybovat ve fitness než ve sportu, jako je fotbal. Trénink je nejen pro amatéry, ale pro kohokoliv.“
Vašek Kadlec ale nevyloučil ani pokračování ve fotbalovém prostředí: „Možná se ještě budu nějak realizovat u mého manažera Pavla Pasky.“ Ze Sparty ale zatím nabídku angažmá nedostal: „Určitě bych nad tím rád přemýšlel, ale žádná nabídka nepřišla, takže je to složité. Ve Spartě jsem strávil hodně let a kdybych tam mohl pokračovat v jakékoliv funkci, byl bych samozřejmě spokojený, ale…“

 

Amerika pro Tomáše Petráška sen, Sparta téma

Tomáš Petrášek nebyl před nějakým časem dalek toho, aby s profesionálním fotbalem skončil. Potom se ale chytil v polském klubu Raków Čenstochová a nyní si říká o velký přestup. Na jaře se často objevovaly spekulace o zájmu Sparty o vytáhlého stopera a sám hráč se k němu, ale také k potenciálnímu angažmá v Americe, vyjádřil v rozhovoru pro sport.cz: „Stále mám kontrakt v Rakově. Soustředím se na práci a nechtěl bych komentovat tyhle spekulace. Samozřejmě je pro mě návrat do Čech téma, mám to doma rád a tohle by byla výzva. Hlavně děda by byl šťastnej, jezdil by se na mě dívat častěji a zrovna Sparta je klub jeho srdce. Ale nejsem absolutně pod žádným tlakem návratu, jsem kapitánem ambiciózního klubu a jsem tady dlouhodobě úspěšný. Chtěl bych hlavně tady nebo jinde v Evropě ještě něco dokázat. Život v zámoří je sen celkově i mojí partnerky, ale budeme muset vydržet, doufám že na to je ještě čas.“

Václav Kotal v magazínu Deníku Sport

Trenér, kterému fanoušci děkují za záchranu sparťanského jara, poskytl obsáhlý a povedený rozhovor pro magazín Deníku Sport, který si můžete stále koupit v elektronické verzi. Mluvil o svém pohledu na fotbal a náročnosti na hráče, o motivaci, nebo škatulkování své osoby jako defenzivního trenéra. Ale také o tom, jak byl kdysi ze Sparty vyhozen: „Udělali z nás vyvrhele socialistické společnosti. Já jsem dostal deset měsíců, Tomáš Stránský šest a Milan Vdovjak tři.“
V neposlední řadě o práci zmrzlináře a vystudované strojařině. Největší perla v rozhovoru ale bezesporu zazněla v reakci na pozápasovou kritiku chybujících hráčů:

Letní pohyb v kádru

Spartu kromě Costy po konci smluv opustili Semih Kaya a Georges Mandjeck, kteří na Letné působili od angažmá italského trenéra Stramaccioniho. Letnou opouští také Martin Graiciar, který hostoval z italské Fiorentiny, u kterého Sparta nevyužila možnost uplatnit opci na přestup. Martin bohužel vzhledem ke zlomené klíční kosti už neměl na jaře šanci se o setrvání v kádru poprat. Se Spartou se také definitivně loučí někdejší obrovský talent strahovské líhně Zinedin Mustedanagič. FK Sarajevo, kde hostoval, na něj totiž uplatnilo opci a bosenský záložník tak svůj potenciál na Letné nakonec opravdu nenaplní.

Ondřej Zahustel by podle nejčerstvějších informací měl poslední rok své smlouvy se Spartou strávit na hostování v Mladé Boleslavi. Lukáš Juliš se vrací se začátkem letní přípravy do Sparty a v Olomouci tak nedohraje ani zbytek skupiny o udržení. U ostatních navrátilců z jarních hostování a jejich dalšího směřování nebo setrvání ve Spartě je zatím nejasno.

U Dávida Hancka je situace stále nejistá. Samotný hráč by měl být na Letné prakticky domluvený, ale Sparta musí jednat s Fiorentinou o podmínkách přestupu. Podle Jana Vacka z Deníku Sport a jeho vyjádření v našem podcastu je Hancko pro Spartu absolutní priorita, i kdyby nakonec měla sáhnout do kasy hlouběji, než teď zamýšlí.
Někdejší obránce Fiorentiny Tomáš Ujfaluši vyjádřil pro iRozhlas ale trochu jiný názor: „On určitě ještě jako fotbalista poroste. Já bych se na jeho místě vrátil do Itálie a myslím, že si Fiorentina nenechá takového hráče vzít.“

📸 AC Sparta Praha

Guélor Kanga, jehož prodloužení smlouvy se Spartou si fanoušci také vehementně žádají, údajně dostal nabídku nového kontraktu. Mělo by se jednat o krátkodobou smlouvu, ideálně v délce jednoho roku s případnou opcí na prodloužení. Jak se gabonský svérázný záložník k nabídce postaví a co je pravdy na jednáních s Trabzonsporem? Na vyřešení tohoto rébusu si ještě budeme muset počkat. Ale Jan Vacek v podcastu odhadl, že Kanga nebude mít velkou chuť podepsat krátkodobou smlouvu se Spartou.

Plán letní přípravy

Sparta také zveřejnila plán letní přípravy, ta začíná srazem týmu a fyzickými testy už v pátek 24. července. Na herní soustředění odjedou sparťané do rakouských Korutan, kde by měli absolvovat čtyři přípravné zápasy v období od 4. do 18. srpna.

Zdroj úvodní fotky: ČTK / Petrášek Radek 

4.5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda Š.
Jarda Š.
3 let před

Sparta uvolnila i brankáře Vojtěcha Vorla, který v uplynulé sezóně hostoval v Senici. Ten se na příští sezónu dohodl s Dynamem ČB.