Olimpique Lyonnais

Letos bude opět k vidění střet mezi Spartou Praha a Olimpique Lyonnais v Praze na Letné, stejně jako tomu bylo v r. 2012 při střetu 5. hracího dne jarní, vyřazovací, fáze Evropské ligy.

Matthias T., redaktor nezávislé stránky Café du Commerce, která je obdobou Sparťanských novin pro tábor příznivců Lyonu, vám připravil detailní prezentaci Francouzského oponenta. V preview naleznete článek o historii klubu, dozvíte se i kam se klub posunul od poseldního střetnutí s pražskou Spartou a jakého soupeře můžeme očekávat ve čtvrtek.

„Historie Olympique Lyonnais

Někteří z vás si možná ještě pamatují na vrcholnou éru klubu z přelomu tisíciletí. Kralovali jsme Ligue 1 dlouhých 7 let v řadě, vytvořili jsme tím rekord, který trvá do dnes i navzdory dominanci PSG v uplynulé dekádě.

Nejúspěšnější éra byla především prací stávajícího majitele a presidenta klubu Jean – Michel Aulase. Klub je v jeho rukou od r. 1987 a od počátku je založena na investicích do mladých hráčů a dobré přestupové politice, která vyvrcholila v r. 1999 podpisem útočníka Sonnyho Andersona z Barcelony v roce 1999. Tento přestup přivedl do klubu více než jenom báječného útočníka, znamenal totiž změnu v postoji OL, který byl od té doby ještě více seběvědomí a ambiciózní na přestupovém trhu. O tři roky později Sonny Anderson pomohl týmu k zisku prvního titulu v Ligue 1, kdy v legendárním střetu proti Lens v posledním kole ligy měl na ruce kapitánskou a Lyon zvítězil v přímém souboji o první příčku.

V rámci nastavené přestupové politiky přivedli do klubu v r. 2001 i nadějného středopolaře z klubu Vasco de Gama, Juninha Pernambucano. Je jednoduché změřit, jak vělkým přínosem „Juni“ pro Lyon byl. S jeho působením v klubu se pojí zisk 7 domácích ligových titulů. Bez něj? Ani jeden. Jeho přesné přihrávky, fotbalová chytrost a obávané přímé kopy byli tahounem k úspěchům po dlouhých 8 let. Za dobu jeho působení v klubu viděl jak skvělí trenéři, hráči a partneři ze středu pole přicházejí a odcházejí, ale on vždy na konci dne vybojoval pro OL zisk domácího titulu. Spolu s legendárním francouzským brankářem Grégorym Coupetem tvořili stavební kameny týmu, právě odchod fanoušky oblíbeného Juninha neodvratně tým negativně ovlivnil.

Nedlouho poté, kvůli nekvalitnímu vedení od Clauda Puela spolu s nepovedenými transfery, ztratil OL hegomonii nad Francouzskou ligou. Bordeaux, Marseille, Lille nebo Montpellier byli dočasnými králi francouzského fotbalu před vstupem Kataru do PSG. Mezitím OL zažíval svou dosud největší krizi v 21st, to je možná co si vy, fanoušci Sparty, pamatujete z našeho prvního setkání v roce 2012.

Předchozí dekáda již byla o poznání méně ambiciózní ze strany Lyonu, vzdali jsme boj s téměř neomezeným kapitálem PSG a jsme nyní jako klub více obezřetní s našimi vlastními financemi. President Aulas rozhodl o stěhování klubu do nového stadionu s kapacitou 60 tisíc diváků a příjmy z reklam mají pomoci klubu k tomu stát se méně zavíslím na příjmech z TV práv či sázkových kanceláří. Ačkoli se klub vždy, s výjimkou minulé sezóny, vždy probojoval do Evropských pohárů, na domácí scéně byl pouze jednou za celou dekádu v boji o titul.

Jedinečné příležitosti a nedokončené změny

V roce 2019, v touze navázat na předešlou úspěšnou éru, upsal se Juninho opět Lyonu, tentokráte na pozici sportivního manažera. Bohužel jeho výběr nového hl. trenéra, kterým se stal Sylvinho, tehdejší hráč Arsenalu nebo Barcelony, byl přinejmenším nešťastný a Sylvinho byl po 3 měsících od začátku domácí ligové soutěže odvolán. Celá tato událost oslabila pozici Juninha mezi ostatními vrcholnými představiteli klubu.

Dalším trenérem který se ujal týmu OL se stal Rudi Garcia, který byl veřejností vnímán jako trenér s podrpůměrnou taktikou a zastaralými způsoby a k tomu jeho osobnost vzbuzovala nevoli. I přes veškeré prvotní úspěchy, semifinále Ligy mistrů (Lisabon) a boj o titul v minulé sezóně v konkurenci Lille a PSG, nakonec přeci jen nebyl úspěšný a z dobré výchozí pozice ztratil i 3. příčku, která zajišťuje kvalifikaci do předkola Ligy mistrů.

Tímto se ve vyprávění ocitáme již v aktuální sezóně. Rudi Garcia nesplnil očekávání klubu a Juninho dostal druhou šanci na výběr toho správného trenéra. Tentokrát se rozhodl, že nový trenér by měl přijít i se svými asistenty, aby na rozdíl od Sylvinha, který přišel bez své stafáže, měl pevnou pozici u kádru a změna probehla hladce. Na scénu přichází Peter Bozs.

Holandský trenér, který je podepsán pod úspěšnou sezónou Ajaxu 2017, kterou završili finálem EL, je opravdovým milovníkem útočného fotbalu. Jako správný následovník Guardiolovského fotbalu vyznává útočný a velice atraktivní styl hry, to je něco, co týmu pod vedením Rudi Garcia a Bruna Genesia zoufale chybělo. Peter Bozs přinesl do Lyonu novou taktiku a myšlení, které je bohužel tak vzácně k vidění u trenérů pocházejících ze země Galského kohouta.

Ačkoliv jsme si jako klub jsme vědomi, že metody a styl fotbalu vyznávaný Bozsem potřebují čas aby se naplno projevili v týmu, jsme, v dlouhodobém měřítku, plně přesvědčeni o výhodách této cesty. Optimismus je citelný ze všech fanouškovských řad Olympique Lyon.

Taktika a složení týmu

Bozs vyznává velice náročný styl fotbalu zakládající se na držení míče, vysokém presinku a přesných krátkých přihrávkách po zemi. Gegenpress, neboli rychlý přechod do pressinku po ztrátě míče, je taktéž velikou devízou našeho týmu. Tohle bylo k vidění po celou dosavadní sezónu od OL v Ligue 1 a je to také to, co by Sparta měla od Lyonu očekávat.

Olimpique Lyon pod Peterem Bozsem vychází z formace 4-3-3 kde jeden ze záložníků má velice volnou pozici, většinou je tedy mužstvo ve formaci 4-2-3-1. Krajní obránci hrají vysoko a aktivně podporují útok zatímco střední obránci jsou tvořiví a nebojí se ani rizika v rozehrávce. Křídla hrají do středu pole a podporují falešnou devítku. Zde se hodí doplnit, že trenér nedostal v letním přestupovém období vytipované hráče a taktika, především v útoku, je nutně upravna možnostem které aktuálně kádr nabízí.

Sparta bude teprve 13. protivník OL od převzetí trenérem Bozsem, ale stále nám to připadá jako by teprve u týmu začínal. Hra není ještě perfektní a dochází k nepřesnostem, mužstvo se ale přizpůsobuje velice rychle. Předváděný způsob hry je zápas od zápasu více odvážný a má stále zlepšující se tendency, nicméně chyby se stále dějí a výsledky tomu odpovídají. Mohla by nás víkendová výhra nad Monakem vyburcovat v vítězství proti Spartě?

Jako možná taktika proti OL se jeví být rychlý přechod do útoku a presink rozehrávky. Sparta je fyzicky dobře připravený tým, který by mohl potrápit mladíky v našich řadách, a má i technické hráče ve středu pole, kteří by si mohli poradit s nepříjmeným gegenpressem ze strany Lyonu. Díky útočné mentalitě týmu se nezřídka stává že krajní obránci jsou přešpříliš vysoko a jsou mimo pozice pro okamžitý návrat, právě to otevírá možnosti pro Spartu aby potrestala následný chaos v defensivních řadách.

Očekávaná XI:

Lopes

Emerson,        Denayer,            Boateng,            Dubois Caqueret,                   Guimarães

Ekambi,          Aouar,             Shaqiri

Paquetá

Je otázkou, zda-li trenér sáhne po této papírově nejsilnější sestavě, nebo jestli se rozhodne pro šetření sil vzhledem k nadcházejícímu programu. Lyon rozhodně nepodceňuje sílu Sparty, ale máme ve skupině již 2 výhry a je před námi velmi nabitý program.

Případné očekávané změny by byly: Malo Gusto na kraj obrany místo Dubois, Sinaly Diomande do středu obrany místo Boatenga nebo Denayera Rayan Cherki v útočné čtyřce.

Key player

Lucas Paquetá (HÚ) vzal své angažmá za pačesy již od svého příchodu minulou sezónu a letos jen vystupňoval své výkony a stal se vůdčí osobností týmu. Podepsal s OL v létě r. 2020 a velice rychle se etabloval v týmu. Má úžasný první dotek s míčem, dobré čtení hry, je schopný soubojů 1 na 1 a nemá ani velké problémy s rozehrávkou. Jeho dynamika v útoku je klíčovým elementem hry celého Lyonu.

Paquetá byl také ústřední postavou vynikajících výkonů v první polovině sezóny 20/21. Vzhledem k jeho všestrannosti je často na pozici falešné devítky, vzhledem ke zranění Moussy Dembélého jež je jinak jasnou volbou č.1. Nicméně čistokrevný hrotový útočník to rozhodně není, stále má své návyky středopolaře, kterým normálně on je, a bude se tedy snažit najít mezery mezi obrannými liniemi Sparty. Pokud bude tento hráč ve 100% kondici, čeká vaší obranu velice těžký úkol ubránit tohoto hráče, positivní by pro vás mohl být fakt, že Paquetá odehrál minulý týden ve čtvrtek zápas za Brazilskou reprezentaci a o dva dny později byl v základu OL proti Monaku, otázkou je tedy jeho kondice ve čtvrtek na Letné.”

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments