Nová identita Sparty?

Nová identita Sparty?

Kdo pozorně sledoval videa Buď v týmu z přípravného kempu Sparty v Rakousku a některé pasáže přípravných utkání, určitě mu v nedělním výkonu hráčů v rudých dresech chybělo spoustu věcí.
Aktivita, presink, přímočarost. Základní herní principy a identita trenéra Jílka se zdály být poměrně zřejmé.
Asi jsme nikdo nečekal, že sparťané začnou od první minuty naplňovat všechna očekávání. Také jsme ale nečekali, že se jim do takové míry vzdálí. Pořád se ale jednalo o jeden a první zápas.
A mantra o trpělivosti je potřeba opakovat. Ostatně právě trpělivosti se věnoval náš první článek, který jste mohli nově naleznout v zápasovém magazínu Sparta do toho! 

Trenér Sparty Václav Jílek
Trenér Sparty Václav Jílek 📸 Radek Klier

Kde jsme zapomněli presink?

Osobně jsme byli s několika členy redakce v Rakousku na utkání proti Kluži. Sparta ho sice prohrála a nevstřelila ani branku. Ale z jejího výkonu byla patrná velká aktivita. Snaha o časté držení míče, ale ne samoúčelné. Spíše šlo o snahu po ztrátě balonu okamžitě presovat soupeře a pokud možno ho získat okamžitě zpátky a otáčet hru k soupeřově bráně.

V nedělním zápase jakoby sparťané na tohle zapomněli. Presink se ze hry vytratil a hráči Slovácka naopak Spartu na začátku přitlačili k vlastnímu vápnu, když se presink právě dařil jim. Vynutili si i několik rohových kopů už v první čvrthodině.

“Pohyb! Pohyb!”

Hra Sparty byla hlavně při zakládání útoků statická. Narozdíl od zmiňovaného utkání s Kluží se ke stoperům při výstavbě hry nestahoval tak často střední záložník. Obecně byli hráči daleko od sebe. A to jak do šířky, tak hloubky hřiště. Když už se Guélor Kanga nebo Michal Sáček rozhodli vyvézt míč sami, dvakrát naivně narazili a nechali se o balon snadno obrat, z čehož vyplynuly oba góly Slovácka.

Zapření sama sebe

Ve druhém poločase už to bylo trochu lepší. Finální fáze ale zůstala bolestí letenských. Nezbývá než doufat, že hráči začnou v dalších zápasech pokyny trenéra lépe plnit, protože nevěřím, že by po nich Václav Jílek aktivní pojetí hry nechtěl. Všichni ve Spartě musí věřit nastoupené cestě a táhnout za jeden provaz. Další podobné výkony by byly trochu zapřením pilířů, na kterých by měla vyrůst nová identita Sparty. 

Libor Kozák
Kapitán Sparty Libor Kozák 📸 Radek Klier

O těchto tématech šířeji, ale i o tom, zda by Kanga neměl hrát spíše nad Trávníkem budeme mluvit také v dalším podcastu, který pro vás chystáme v týdnu po druhém ligovém kole. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments