Kde je jim konec? Část 1.

Začínáme s novou rubrikou, kde se rozpomeneme na hráče, co prošli Spartou a o kterých se třeba tolik nemluví. Vždy se bude jednat o tři jména a vždy to bude mít nějakou souvislost s následujícím čtvrtečním rozhovorem.

Patrice Abanda

Léta páně 2000 a do Sparty přichází stoper z řecké ligy, Patrice Abanda. Dvaadvacetiletý nadějný mladík a reprezentant kamerunského národního týmu přichází zadarmo jako volný hráč. Sparta si ho vyhlédla po zisku zlatých medailí na olympiádě v Sydney, ale Abanda se podíval ještě jako dvacetiletý také na MS ve Francii 1998. Skvělá vizitka, leč ve Spartě dostal příležitost pouze v 11 zápasech a převážnou část kariéry v Praze byl ve Sparťanském „béčku“. Tam si vyslechl své, když po něm v zápase na Kladně házeli banány. V sezóně 04-05 hostoval v FK Drnovice, kde hrál v základní sestavě a pomohl týmu k 8. místu. Díky finančním problému však Drnovice přeci jen ligu opustili. Abanda potom odmítl pokračovat ve Spartě po incidentu s masérem Poustkou právě v zápase se Spartou, kdy ještě Abanda oblékal dres Drnovic (právě tento zápas byl zlom, od kterého se zavedla podmínka, že hostující hráč nesmí proti svému mateřskému klubu nastoupit). Následující rok podepsal roční smlouvu v Teplicích, ale ani zde se vyloženě neprosadil a opustil naši ligu. Útočiště našel v albánském KS Besa Kavajë, ale hned po první sezóně ukončil ve svých teprve devětadvaceti letech kariéru a vrátil se domů do Kamerunu.

Ludovic Sylvestre

Populární „Ludánek“ přišel do Sparty oficiálně z FC Barcelona, i když nastoupil jen ke dvěma zápasům. Fotbalově vyrůstal ve Štrasburku, kde ho pozoroval Ivan Hašek a doporučil tehdy Spartě. Ve Spartě se stal po prvotních rasistických excesech velmi populární a tleskalo se mu ve stoje. Jeho technika a přehled ve hře byly bravurní. Přesto odešel na hostování do Plzně, a následně byl prodán do Mladé Boleslavi. Tam se stal nejlépe placeným hráčem a podával velmi dobré výkony. Za dvě sezóny nastřílel 11 branek, dokud si ho vyhlédl tehdy druholigový Blackpool a za 18 miliónů ho z Boleslavi koupil. Za Blackpool naskočil také do osmi zápasů Premier League a po třech sezónách odešel do Rizesporu. Zde opět působil tři sezóny, a poté odešel do Rudé Hvězdy FC (Paříž), což je mimochodem druhý nejstarší fotbalový klub ve Francii (po Le Havre). Loňská sezóna byla jeho poslední, ale v týmu hrající druhou nejvyšší soutěž ve Francii zůstal. Byl totiž jmenován Sportovním koordinátorem a ambasadorem klubu.

Rastislav Michalík

Rasťa začínal s velkým fotbalem v Banské Bystrici. Odtud se přes Třinec a Příbram dostal až do Liberce, odkud si ho vytáhla Sparta. Za Spartu hrál 4 sezóny a naskočil do 86 zápasů. Prostřelil Ikera Casillase a především díky tomu si ho všichni fanoušci budou pamatovat navěky. Byla to branka Realu Madrid v památném domácím zápase, kde Sparta prohrála těsně 2:3. V té době vůbec byl na svém fotbalovém maximu a nastupoval i za národní tým Slovenska. V roce 2005 kývl na nabídku z Kayserisporu, ale odehrál jen 3 zápasy. Potom přes rakouský SV Ried odešel zpět na Slovensko do Trnavy, kde skončil v roce 2008. Od té doby se už věnoval jen svému penzionu a fotbal hrál „pouze “ za svůj rodný tým FK Slávia Staškov. Tým hrající pátou soutěž na Slovensku také částečně trénuje, prý za pivo a párek. Je z něj nyní plně vytížený hoteliér, a na velký fotbal už kouká jen v televizi. Už brzy si můžete přečíst s Rasťou rozhovor na našich stránkách!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments