Kanga a Dočkal společně režírovali jasnou záležitost

Sparta si proti Teplicím dokráčela pro pohodlnou výhru, kterou ji vystřelil Libor Kozák ve velmi vydařeném první poločase. V tom druhém ale výrazně polevila a zápas skončil stejným výsledkem jako poločas – tedy 3:0 pro domácí, za což mohou být Teplice velmi vděčné, neboť v zápase předvedly místy až trapný výkon a ukázaly, že do skupiny o udržení patří oprávněně. V utkání darovaly sparťanským hráčům spoustu prostoru a ti toho využívali. Navrátilec do sestavy Libor Kozák se dostal do několika obrovských šancí a dvě z nich proměnil. Guélor Kanga celý koncert dirigoval, když si připsal 100 úspěšných přihrávek. Bořek Dočkal zase ukázal, že když dostane prostor, jsou jeho pasy smrtící, neboť si připsal osm klíčových přihrávek.  Nyní již ke konkrétním situacím ze hry.

1. Rozehrávka

Teplice nastoupily v rozestavení 4-4-2 a v prvních minutách se snažily sparťanskou rozehrávku napadat, k čemuž je tato formace, vzhledem ke dvěma útočníkům, ideální. Sparta si s tím však věděla rady a roli v tom hrál Ladislav Krejčí. Teplice pak snahu o napadání vzdaly a zalezly do pasivního bloku, čímž to Spartě velice ulehčily.

Teplice v rozestavení 4-4-2/4-2-4, Sparta přenáší hru z pravého křídla a Krejčí si nabíhá do opuštěného středu.

Tímto pohybem na sebe naváže druhého útočníka Jakuba Mareše a rázem jsou Teplice jenom s jedním napadajícím útočníkem, díky čemuž má Hancko více času na rozehrávku.

Podobná situace o několik minut později – Krejčí odtáhne Mareše, Dávid Hancko má více času a místa na rozehrávku a navíc se zvětší prostor pro přihrávku do levého meziprostoru, kam si nabíhá David Moberg Karlsson.

 

 

Sparta se díky Krejčímu a Hanckovi, který je na míči výborný a neustále vyhledává možnost vertikální přihrávky, snadno dostávala na polovinu Teplic.

Sparta ukázala i zajímavou variantu rozehrávku, kdy si Martin Frýdek a DMK vyměnili místa.

Hráči Teplic jejich pohyb nezachytili a tak stačila jedna rotace, přihrávka od Hancka na DMK, který dal z první na Frýdka, a dvě řady Teplic byly překonány.

Zároveň se daly najít i akce, které mohly být vyřešeny lépe. Zde zeje před Krejčím dálnice pro přihrávku do křídla na Hložka, jež si mohl seběhnout. Poté by mohl sklepnout míč na Sáčka, či mu mohl adresovat Krejčí přihrávku přímo, kdyby se však sparťanský pravý bek více a dříve vysunul na soupeřovu polovinu.

Nic z toho se však nestalo a Krejčí radši volí přihrávku zpět na Hancka.

2. Kanga, Dočkal, lepší pohyb a aktivita

Teplice působily nekompaktním až chaotickým dojmem, čímž Spartě cestu k vítězství velice ulehčily, což však neznamená, že Sparta hrála špatně – to vůbec ne! Využila těchto nedorazů a lehkovážností v teplickém podání a utkání naprosto dominovala. Zvlášť Kanga s Dočkalem díky tomu dostali šanci zazářit a ukázat své obrovské kvality.

Aktivní DMK se s míčem stahoval doprostřed a jeho akci podpořil výborným náběhem Dočkal, čímž způsobil, že se obránce musel rozhodnout – vystoupit a nechat Dočkala volného ve vápně, nebo ho následovat a vyzvat tím DMK ke střele?

Zvolil druhé řešení a švédské křídlo nakonec nevystřelilo, ale levačkou přihrávalo do vápna, což se neukázalo jako úplně ideální varianta, ale nakonec se k němu míč přesto dostal a on ho, tentokráte pravačkou, poslal nad. Že vám tato situace něco připomíná?

Ano, z téměř totožné akce padl vyrovnávácí gól v Karviné! Tehdy se však DMK rozhodl zkusit štěstí pravačkou, k čemuž se nyní neodhodlal.

Sparta byla v zápase velice aktivní a její útoky podporovalo svými náběhy do vápna velké množství hráčů. V tomto momentě jich je ve vápně pět – Kozák s Hložkem nabíhají na přední tyč, Krejčí na penaltu a Frýdek je nikým nehlídán na zadní tyči. Proti nim je ve vápně/na jeho hranici devět (!) teplických, což na první pohled znamená výhodu, ale když vezmeme v potaz jejich špatné obsazování, značí to další problém, kterým jsou odražené míče.

Sparta šla dobrým doplňováním útoků štěstí naproti a když byl míč odvrácen, získávala ho často zpět, jako na tomto snímku, kde se stane kořistí Sáčka, který ho může do pokutového území zase vrátit. Můžete si navíc povšimnout úplně volného Dočkala, který by mohl obdržet přihrávku ve velmi nebezpečném prostoru.

Téměř všechny týmy, které na Letné uspěly, měly jedno společné – napadaly rozehrávku Sparty a těsně bránily gabonského tvůrce hry. Teplice však ani jedno z toho neudělaly, naopak na Kangův pohyb ve velké většině akcí nereagovaly a nechaly ho míč přebírat, což se ukázalo se býti velkou chybou. Kanga je nebezpečný i při těsném branění, natož když ho necháte, aby ho utkání začlo bavit.

Krejčí přihrává Kangovi a okolo něj na míle daleko není žádný soupeř, takže si může míč v klidu zpracovat a rozhodnout se, komu přihrát.

Adam Hložek společně s letenským kapitánem vynikají svoji prací s prostorem a často se pohybují mezi řadami, což vyhovuje i Kangovi, který nemá problém je přihrávkou najít.

Může fungovat hra Sparty s Dočkalem i Kangou v sestavě? Proti slabému soupeři, kterým se Teplice ukázaly být, jednoznačně! Oba jsou hráči s nadprůměrně vysokou herní inteligencí a dokáží se na hřišti pochopit. Kanga ho zde nachází výbornou průnikovou přihrávkou, která překoná tři hráče.

Dočkal následně oslovuje Kozáka, který si nabíhá na přední tyč, avšak skóre ještě neotevírá.

Situace bezprostředně předcházející třetí brance Sparty. Dočkal, osamocen na hranici vápna, vysílá centr, kterým nachází Kozáka, jež posílá domácí do tříbrankového vedení.

Ukázková akce, která dokumentuje spolupráci Dočkala s Kangou. Hancko má míč, Kanga se stahuje hlouběji a Dočkal naopak míří mezi řady a do meziprostoru. Narozdíl od Kangy mu Teplice věnují pozornost, a to dokonce dva hráči zároveň.

Míč se však dostává k volnému Kangovi, od kterého je Kučera, který nejprve následoval Dočkala, daleko, tudíž má Kanga hodně času. Dočkal se nyní přesunuje do pravého meziprostoru.

A opět se k němu stahují dva protihráči. Český reprezentant tak míč nedostal, přesto svým pohybem zajistil Kangovi prostor a čas.

Dočkal nebyl jediným hráčem, který se snažil využívat velkých rozestupů mezi teplickými řadami. Jak vidno zde, má tyto návyky dobře zažité i mladíček Adam Karabec a stejně tak se v tomto prostoru občas nacházel i Frýdek.

Závěr:

Sparta podala, hlavně v prvním poločase, výborný výkon a Teplice přejela na celé čáře. Nemůže však usnout na vavřínech, neboť k tomu velkou měrou přispěl špatný výkon hostů. Letenští ukázali, že mají na čem stavět a následující utkání ukáží, zda-li se jednalo o jednu vlaštovku, či dlouhodobější trend, který přispěje k záchraně špatně rozjeté sezóny.

 

 

5 5 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda Š.
Jarda Š.
4 let před

Souhlas. Kynga s Dočkalem mohou dobře hrát vedle sebe jen proti slabším soupeřům, kteří nemají ambici a schopnost ovládnout střed hřiště.