Jak dopadl slavnej Marseille Olympique

Sparťanští fanoušci určitě znají starou hymnu „Železná Sparta“ od skupiny Alkehol, kde se zpívá, že soupeři dopadnou „jak slavnej Marseille Olympique.“ Tak jak to tehdy vlastně bylo?

Sezona 1991/92 a dnes již zaběhlá Liga mistrů se tehdy rozjíždí svým nultým ročníkem. Sparta, i nadále pod vedením Dušana Uhrina, se stále vyrovnává s odchodem devíti reprezentantů po mistrovství světa v Itálii z roku 1990. Dušan Uhrin tak pokračuje ve své trenérské krasojízdě, kdy i po těchto odchodech (Chovanec, Bílek, Skuhravý, Hašek a další) opět dokázal z nejdříve neznámých fotbalistů vychovat hvězdy. Objevuje se tak v základní sestavě rekordman Jiří Novotný, excelentní exekutor přímých kopů Petr „Béda“ Vrabec, pracant Michal Horňák a střelec od pána Boha Horst Siegl. V brance začíná excelovat Petr Kouba a zálohu diriguje Jiří Němec. S výčtem hráčů můžeme pokračovat, ale myslím, že už dostáváte povědomí o tehdejší síle Sparty Praha. Že to Spartě bude fungovat i nadále v lize, se tak nějak očekávalo,že i v Evropě, to už bylo velkým překvapením.

V prvním kole nově vzniklé soutěže na Spartu čeká Glasgow Rangers. Spartu čeká těžký dvojzápas, a domácí výhra 1:0 (Němec) je smazaná v druhém poločase. V prodloužení si však domácí celek vstřelil vlastní branku, a tím Sparta postoupila do dalšího kola. Tam už čeká finalista předešlého ročníku PVP, Olympique Marseille. Mimochodem tým z Marseille hned další a oficiálně první ročník Ligy mistrů vyhrál.

První zápas ve Francii je silně v režii domácích a Sparta prohrává už 3:0. V tuto chvíli je postup hodně daleko. Díky dvěma penaltám však tým z Letné koriguje skóre na 2:3 (Vrabec, Kukleta), což dává do odvety naději. Na Letné je utkání beznadějně vyprodané a v ochozech se tísní něco přes 32 tisíc natěšených diváků. Jak by také ne, když na trávník za chvílí vyběhnou borci jako Deschamps, Jean-Pierre Papin (nejlepší hráč za rok 1991 ve Francii a pětinásobný nejlepší střelec francouzské ligy v řadě), a další členové národního týmu galského kohouta. Lístek na tehdejší poměry za rozumné peníze (80 kč na hlavní tribunu), není tedy o čem přemýšlet.

Hraje se ve středu 6.11. (ač na vstupenkách je natištěn původní domluvený termín 5.11.) od 17 hodin a zaplněná Letná vítá oba celky. Sparta hrozí především ze standardních situací, kdy se po jednom z rohů ocitá v malém vápně Lumír Mistr na chvíli osamocen, ale přestřeluje. O chvíli později Kukleta šikovně uteče po levém křídle a snaží se najít Siegla centrem ve vápně. Olmeta si však míč uzme pro sebe. Z tohoto mráčku tedy ještě nezaprší. Ve 38. minutě už ale Letná exploduje radostí, když se po dlouhém autu Horňáka a vyhrané hlavičce Siegla míč dostane k Martinovi Frýdkovi a ten přízemní střelou na vzdálenější tyč prostřelí vše, co mu stojí v cestě. Sparta se ujímá vedení 1:0.

Olympique začíná tlačit, ale je to opět Sparta, kdo hrozí. Nejdříve Vrabec z přímého kopu, a o chvíli později už Siegl rozvlní síť za Olmetou podruhé. To když krásně vypíchne míč a je v situaci tři na jednoho. Siegl dlouho váhá, komu má přihrát, a když už to vypadá, že prováhal ideální šanci, střílí z hranice vápna a neomylně posílá kulatý nesmysl do sítě. V tuto chvíli panuje na lavičce Sparty i v hledišti obrovská euforie. Na straně protivníka už tolik ne. Samotný majitel klubu Bernd Tapie si dojde až na lavičku a snaží se své hráče namotivovat k vítězství. Je přeci nemyslitelné, aby tým, který má velké ambice celou Ligy mistrů vyhrát, vypadl hned ve druhém kole. Za hosty už však jen snižuje v 86. minutě Pelé (Ghana) a na víc už se hvězdný tým nezmůže. Sparta tak způsobila obrovské překvapení a oslavy na Letné můžou začít.

Mimochodem, po této sezóně přišla na Letnou nabídka na Jiřího Novotného právě z Olympique Marseille. Tehdejší vedení s trenérem však o prodeji vůbec nechtělo slyšet a Novotného nepustili.

Autor: Jan Šťastný

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Kocour 61
Kocour 61
5 let před

Jo, to byl super mač a Béda Vrabec spolu s ostatními tehdy slavného JPP naprosto vymazal.

Pepino65
Pepino65
1 rok před

Majitel Olympique se jmenoval Bernard Tapie. Jinak ta atmosféra byla ještě lepší než na zápase s Barcelonou, fakt pecka. Jinak byla slušný mráz, až zuby cvakaly.