Holešovice nebo O2 Aréna?

Při atmosféře na utkání s Boleslaví jsem se rozvzpomněl na atmosféru ze Sportovní Haly v Holešovicích, která byla Spartě dlouholetým domovem. Aniž bychom byli nějak domluveni, Číslo 34 na toto téma na svůj blog také napsal příspěvek, na který jsem chtěl reagovat, ale příspěvek by byl moc dlouhý, tak to raději sepíšu do článku. Tak tedy Holešovice nebo O2?

Atmosféra na zápase s Boleslaví opravdu dobrá nebyla. Na Boleslav celkově moc fandů do O2 Arény nechodí, navíc zápasy s ní krásou většinou neoplývají. Zápas neměl strhující atmosféru na ledě, ani v hledišti. Kotel byl menší, ale fandil celý zápas. Bohužel ostatní tribuny se moc nepřidaly. Čím to je?

Fanoušek x Divák

Tohle téma jsme otevřeli hned v našem prvním podcastu s Petrem Tonem a Michalem Dusíkem. Sparta je jediným pražským celkem v nejvyšší soutěži a na tribuny často zavítají hlavně diváci, než fandové. Lidé, kteří se jdou třeba jen podívat na halu, na zápas a nefandí žádnému týmu. To se dělo už v Holešovicích, byť ne v takové míře. Logicky, protože hala ve Vysočanech nabízí jiný komfort a jiný zážitek, který se blíží zážitku ze zámoří.

Souhlasím s názorem, že u nás se fandí (kromě kotle), jen když diváky v hale zápas strhne. Jenže tady si myslím, že by měl jít kotel ostatním trošku naproti. Změnit trošku některé skandování, zapojit více ruce i třeba na obyčejné roztleskávání. Je mi jasné, že kotelníkům tohle přijde pod jejich úroveň, připadají si potom jak někde na diskotéce, ale například při přesilovce s bubny se chytá i hodně lidí, takže to jde. Potom postupně přidat více chorálů a skandování, které mají ohlas i na dalších tribunách a těch se držet. Nedávno se na fotbalové Spartě takhle chytlo „šálalalá“. Pokud na zápas dorazí jen diváci, nepohne s nimi nikdo, to je mi jasné, ale také neberu to, že „my fandíme a nikdo se nepřidá“. Pokud chci aby se zapojilo víc lidí, musíme se potkat někde uprostřed.

Atmosféra

Nalijme si čistého vína, na Spartě nikdy nebyla atmosféra jako třeba na Lapači. Občas se až pousměji nad povzdechy jaká byla skvělá atmosféra v Holešovicích. Ano, byla, ale jen když bylo nad 10 000 diváků, což bylo na 4 zápasy v základní části. Pamatuji zápasy, kde bylo i třeba 4000 lidí a byly slyšet pokyny trenérů. V televizi to pak často působilo, že v hale snad ani nikdo nefandí. Souhlasím, ale s tím, že hlavně „protilehlá“ v Holešovicích se často chytala a mohutně povzbuzovala. Možná opravdu hrajou roli světla, protože jestli si pamatujete, Holešovice jsou spíš potemnělé, na diváky není vidět, možná se v O2 opravdu jen stydíme.

Na vůbec nejlepší atmosféru pamatuji z finále proti Slavii. Tam se tehdy muselo prodat hodně vstupenek nad kapacitu, protože si pamatuji lidi sedící na schodech. Nikomu to ale nijak nevadilo samozřejmě a tehdy byla vůbec nejlepší atmosféra, co jsem kdy na Spartě zažil. Zároveň jsem si ale jistý, že pokud se Sparta dostane daleko v Play Off, že i O2 Aréna bude vyprodaná a atmosféra bude kvalitní.

Zázemí a komfort

Ve stejném podcastu jsem také zmiňoval, že jsem s chutí zašel na letní přípravu do Holešovic a především derby mělo skvělou atmosféru. Dorazili fandové, kteří si chtěli tyhle bitvy připomenout jako já a s chutí si zafandili. Byla to pro mě výborná nostalgie, ukázat synovi, kam jsem jako malý chodil. Jenže je důležité to slovo nostalgie. Nedovedu si představit, že bych do Holešovic jezdil na každý zápas. Fronty u vstupů i u občerstvení, celkově staticky stadion ve špatném stavu, moc jsem nevěřil ani zavěšeným světlům. I když mám na Holešovice skvělé vzpomínky, teď preferuji se pohodlně usadit, dojít si na pivo bez fronty a nasednout po zápase do metra. To stejné by určitě řekli i samotní hráči, přeci jen šatny v Holešovicích už něco pamatují.

Sparta je největší značkou českého ligového hokeje a jako taková si zaslouží důstojné prostředí. Nové haly mají svoje výhody i nevýhody, ale akustika zrovna v O2 aréně rozhodně špatná není. Po čtvrtfinále domácího MS mi ještě půl hodiny hučelo v uších, takže atmosféra tam jde vytvořit kvalitní. Ostatně i na florbale byla výborná! Takže takový malý apel (snad nedostanu přes hubu 🙂), na kotel viz výše a zároveň na všechny ostatní návštěvníky – přidejte se ke kotli, nestyďte se, že fandíte svému milovanému klubu. Na úspěch čekáme dlouho a vzhledem k vyrovnanosti ligy je možné úplně všechno. Jak zmiňoval Jeremie Blain, hráči si váží vaší podpory a sezóna je dlouhá, buďte trpěliví, když se zrovna nebude dařit. Pomozte tak kotli vytvořit našim borcům opravdu domácí prostředí, na které se nikdo ze soupeřů nebude těšit! Šanci máte už dnes v utkání s Vítkovicemi!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Bladekk
Bladekk
4 let před

Vývoj se sice nedá zastavit,ale dá se ovlivnit.Hala v Holešovicích je stará a asi nevyhovující,ale pro Sparťany nikdy své kouzlo neztratí.O2 Arena nabízí komfort,ale to je vše.Není to Sparťanská hala a nikdy nebude i kdyby se polepila tunou fotek.Sparta by si zasloužila svou vlastní halu.