Druhý poločas ztrátu bodů neodvrátil

Po utkání v Českých Budějovicích

Po dlouhých čtyřech letech Sparta zavítala k ligovému souboji do Českých Budějovic. Jihočeši loni suverénně vyhráli druhou ligu a vrátili se mezi českou elitu.

Vítězná sestava se (ne)mění?

Trenér Jílek oproti vítěznému utkání s Jabloncem udělal jednu změnu v sestavě, když Uroše Radakoviće poprvé po zranění nahradil Costa a zimbabwský obránce hned navlékl kapitánskou pásku.

Domácí se museli obejít bez trojice sparťanských hostů Mustedanagiće, Kulhánka a Havelky, kterým start nepovolila dohoda mezi kluby, s Budějovicemi trénuje Tomáš Sivok, jenž ale zatím vyhlíží zahraniční angažmá a kapitánskou pásku zde obléká jiná bývalá opora Sparty, Jiří Kladrubský.

Hodinu před utkáním se Českými Budějovicemi prohnala silná bouřka, a byť se hrálo na kluzkém terénu, tak hřiště bylo dobře připraveno.

Utkání odstartovalo velmi zle. Už ve druhé minutě si Costa v roli posledního nedokázal zpracovat míč a pustil do sóla Ivana Schranze, bývalý sparťanský útočník ale ztroskotal na Florinu Nitovi. Slovenský útočník se ale mohl z gólu radovat už o dvě minuty později. To když Javorek perfektním pasem napříč útočnou polovinou uvolnil na pravém křídle Čoliče, jenž přesným centrem našel Lukáše Provoda a jeho hlavičku prodloužil do sítě Ivan Schranz, domácí neomylně vykombinovali sparťanskou defenzivu a rozjásali vyprodaný stadión, na kterém ale byly i stovky sparťanů.

Costa proti Českým Budějovicím

Costovi úvodní desetiminutovka vůbec nevyšla, už v deváté minutě totiž nezvládl dobře zpracování míče, který jen posunul k volnému Čavošovi a jeho projektil zpoza pokutového území těsně minul horní roh sparťanské branky.

Nevyužité šance mrzí

Až v patnácté minuty poprvé zahrozila Sparta, na kvalitní centr Plavšiće si výborně naběhl Libor Kozák, ovšem i svoji čtvrtou hlavičku z brankoviště v této ligové sezóně nasměroval mimo soupeřovu branku. Kozák měl další příležitost po půl hodině hry, to když mu za záda domácích zadáků prostrčil míč Martin Hašek, sparťanský útočník ovšem dostal přihrávku na paty a nedokázal si s ní poradit.

V závěru prvního poločasu bylo na Střeleckém ostrově pořádně živo. Nejdříve se ve skrumáži před českobudějovickou brankou uvolnil Adam Hložek a jeho střelu brankář Staněk vyrážel možná už zpoza brankové čáry. Do akce tak muselo video, které posuzovalo případné ofsajdové situace Krejčího s Hložkem, postavení obou hráčů ale bylo v pořádku, situace míče na brankové čáře byla velmi hraniční, ale zřejmě nebyl k dispozici stoprocentní záběr a tak si rozhodčí našli údajný faul Ladislava Krejčího, kterého domácí obránce postrčil do vlastního brankáře.

Po zhruba čtyřminutovém přerušení se hra rozběhla za stavu 1:0 pro domácí a ještě v nastavení prvního poločasu pak po standardní situaci Jihočechů rozhodčí Hrubeš odpískal penaltu pro České Budějovice po souboji Hanouska s Ledeckým v pokutovém území Sparty. Míč si vzal Jiří Kladrubský a s velkou jistotou jej nasměroval do horního rohu sparťanské branky.

O přestávce Martina Haška nahradil Benjamin Tetteh a krátce po změně stran vrátil naději sparťanským fanouškům Guélor Kanga, jehož rána ze střední vzdálenosti byla jemně tečována do břevna domácí branky, od nějž se odrazila do sítě.

Nakonec alespoň remíza

Kdo čekal tlak Sparty na vyrovnání, musel pak být zklamán. Ba naopak to byli domácí, kteří měli nesmírně blízko k navýšení svého vedení, ovšem v 55. minutě po akci dvou na jednoho Mršić trefil břevno. O třináct minut později po rohu hlavičkoval Schranz a parádním zákrokem se zaskvěl Florin Nita, jenž zamezil takřka jisté inkasované brance.

Sparta měla na trávníku výraznou územní převahu, ovšem do statistik přidávala převážně jen rohové kopy, kterých nakonec měla třináct, ovšem snad všechny jen s minimálním efektem. Šanci si vypracovala až v 82. minutě právě po standardní situaci, kdy Guélor Kanga přesným centrem našel Benjamina Tetteha, jenž se hlavou postaral o vyrovnání stavu na 2:2. Sparta pak sice usilovala o velký obrat, do závěrečného hvizdu už si ale vypracovala jedinou příležitost, když Kozák svoji hlavičku nasměroval nad branku a skóre 2:2 už se tak nezměnilo.

Trenér Jílek po utkání v Českých Budějovicích

Sparťané si v úvodu sezóny připsali již druhou nečekanou ztrátu, na hlavní soupeře v boji o nejvyšší příčky ztrácejí už po třech kolech pět bodů a generálka na pohárový souboj s Trabzonsporem proti Příbrami už tak bude tříbodovou nutností, jinak bude velmi zle. Utkání se hraje v neděli od 19 hodin na Letné, tak pojďme všichni podpořit Spartu.

Branky: 4. Schranz, 45+6. Kladrubský (pen.) – 49. Kanga, 82. Tetteh

ŽK:   Čavoš, Ledecký, Brandner, Kladrubský, Provod – Plavšić, Hanousek

Diváci: 6 681 (vyprodáno)

SK Dynamo Č. Budějovice: Staněk – Čolić, Havel, Novák, Kladrubský – Čavoš, Javorek – Schranz (80. Brandner), Provod, Mršić (90. Martan) – Ledecký (86. Táborský).

AC Sparta Praha: Nita – Sáček (70. Trávník), Štetina, Costa, Hanousek – Krejčí – Hložek, Hašek (46. Tetteh), Kanga, Plavšić – Kozák.

Rozhodčí: Hrubeš – Kubr, Šimáček