Dávid Hancko je poklad, do kterého by měla Sparta investovat

Dávid Hancko se po podzimní části, ve které od září odehrál pouhých 200 minut, natrvalo zabydlel v základní sestavě a projevenou důvěru splácel Václavu Kotalovi měrou vrchovatou. Na jaře odehrál všechny zápasy kromě dvou – na Slovácku stál za žluté karty a v Plzni byl šetřen před pohárovým finále. Ve většině utkání patřil mezi nejlepší sparťanské hráče. Nejenom že je na něj spolehnutí v defenzivě, ale vyniká hlavně v rozehrávce a ofenzivních výpadech. S míčem si opravdu rozumí a je typologicky srovnatelný třeba s Aymericem Laportem z Manchesteru City, který je považován za nejlepšího levonohého stopera současnosti.  V článku se budu snažit popsat jeho herní styl a zdůraznit několik důvodů, proč by se ho Sparta měla, i přes pravděpodobně vysokou přestupovou částku, snažit získat.

1) Dávid Hancko a rozehrávka

Jedním z největších sparťanských problémů na hřišti byla v posledních letech rozehrávka. Stopeři často neměli potřebnou kvalitu na to, aby mohli konstruktivně rozehrávat, a tak byly často k vidění nákopy, či celý proces ležel na bedrech Guélora Kangy. Pod trenérem Kotalem, a s Dávidem Hanckem na hřišti, došlo k rapidnímu zlepšení; velký vliv na to měl i zlepšený pohyb celého týmu a tudíž lepší nabídka. Slovenský reprezentační obránce však na jaře jasně demonstroval, že v konstruktivních a vertikálních přihrávkách si libuje. Díky tomu, že se o takové přihrávky snaží, a z velké většiny je zahraje úspěšně, je sparťanská rozehrávka mnohem kvalitnější než tomu bylo dříve a Kanga může míč dostávat v meziprostoru, či prostě ve vyšším postavení na hřišti. Zároveň jimi často překoná dvě řady soupeře a zakládá i rychlé útoky. V průměru na 90 minut provede 7,17 přihrávek do útočné třetiny, což je identické číslo s Ondřejem Kúdelou a o něco vyšší než u Jakuba Brabce (6,95). Ukážeme si nyní jeho rozehrávku na konkrétních příkladech.

Hancko rozehrává a v této situaci očekávají hráči Teplic přihrávku na Libora Kozáka, a proto se tím směrem stahuje záložník Teplic, aby ji mohl vystihnout. Jenže Hancko má hlavu nahoře a všímá si, že ten záložník tímto pohybem nechal volného Bořka Dočkala uprostřed.

Skvěle ho nachází a zakladá zajímavou akci Sparty, která by mohla využít mezery vzniknuvší vystoupením teplického stopera s Kozákem. Kdyby Hancko přihrál Kozákovi, následoval by pravděpodobně faul, či ztráta míče. Takto je z toho nadějná šance, to vše díky jedné chytré přihrávce.

Téměř identická situace ze srpnového utkání s Baníkem Ostrava.

Volí riskantnější a méně očekávané řešení, z čehož Sparta profituje.

S Teplicemi ukázal i skvělou techniku a sebevědomí, když obešel teplického útočníka a dostal se do lepší pozice.

A následně vyslal křižný pas na pravé křídlo.

Od většiny stoperů se odlišuje tím, že nemá problém podpořit útočnou akci a opustit kvůli tomu svoji pozici. Pravda, v některých případech to může být risk, ale když jej zajišťuje spoluhráč a navíc je to za stavu 3:0, dá se tomu jenom zatleskat.

Teplice mu dopřály hodně volného prostoru, takže se dostal až do tohoto prostoru, odkud se snažil najít nabíhajícího Benjamina Tetteha. Stoper, který dokáže plnit roli kreativního záložníka, kdo z vás to má? Pro Spartu je tato jeho vlastnost obrovskou výhodou a pro soupeře velmi složitou situací k řešení, protože se s takovými výlety stoperů běžně nepotkávají.

Ve střetnutí s Opavou opět předvedl, že se nebojí riskovat a věří ve své schopnosti, když obešel útočníka hostů, ač by v případě ztráty mohl následovat brejk.

Dostal se až do útočné třetiny a skvěle našel Adama Hložka, který následně ohrozil bránu. Opět akce vypracovaná díky Hanckově sebevědomí a fotbalovosti.

Třetí minuta, Hancko s míčem u vápna – na podobné věci si fanoušci na jaře docela zvykli.

A na konci utkání byl na začátku akce, ze které padla branka. Má před sebou otevřený prostor a namíří si to do něj.

S míčem se dostane až před vápno soupeře, přihraje Karabcovi, jenž vyšle skvělou přihrávku do pravého křídla a Tetteh následný centr přemění ve čtvrtou branku. Ta branka by s největší pravděpodobností nepadla, kdyby se Hancko na půlce rozhodl míč jenom přihrát spoluhráči.

Velice podobná akce z jiného zápasu. Opět se před ním objeví prostor a Hancko neváhá.

Vyhne se skluzujícímu protihráči a pokračuje až k vápnu.

Odkud posílá pas na Hanouska, který může následně centrovat do vápna, kde se nachází čtyři sparťani a Kanga s Dočkalem čekají na odražený míč.

2) Dávid Hancko a jeho ofenzivní výlety

Tohoto tématu jsem se již částečně dotkl výše, ale jelikož je to docela signifikantní rys v jeho hře, zaslouží si to i samostatný blok. Odchovance Žiliny to jednoduše táhne dopředu a při každé příležitosti vybíhá, s míčem i bez něj, podpořit útok. Navíc se s ním často útočník nevrací a díky tomu dochází k přečíslení.

Přihrává Dočkalovi ke středovému kruhu a pokračuje směrem vpřed.

Na konci akce se ocitá na penaltě a říká si o míč.

Za minutu znovu opouští svoji pozici, Řezníček na jeho pohyb reaguje pozdě, a Hancko může obdržet přihrávku.

Po několika sekundách se zjeví u vápna a pravačkou se snaží ohrozit Grigarovu bránu.

Sparta vede 3:0 a získává míč na vlastní polovině.

Hancko reaguje nejrychleji a sprintuje dopředu.

Přihrávka od Kozáka není přesná, takže se k němu míč nedostal, ale Hancko se ihned zapojuje do repressingu a snaží se míč získat zpět.

V zápase s Bohemkou se dostal do obrovské šance, když opět vyrazil podpořit útok a nikdo se s ním nechytal.

Dostal se ke střele, která těsně minula branku.

V utkání s Libercem se dostal na vlastní polovině k míči po přihrávce Kozáka.

Vyvezl ho o několik desítek metrů dopředu a přihrál Dočkalovi.

Samozřejmě v akci pokračoval a jen těsně ho minul následný Frýdkův centr.

Na závěr tohoto oddílu situace ze včerejšího zápasu s Jabloncem, která kombinuje několik aspektů jeho hry včetně bránění. Hra se přesouvá z levého křídla (z pohledu Jablonce) doprostřed a Hancko si přebírá druhého útočníka hostů. Všímá si Hübschmanovy přihrávky, zrychluje a míč získává. Zároveň před sebou vidí otevřený prostor a míče se nezbavuje, nýbrž s ním vyráží směrem vpřed.

Urazí několik desítek metrů, díky čemuž odpadne nutnost postupné rozehrávky, a využije rozhozené jablonecké obrany. Vidí v náběhu Kozáka a skvělou přihrávku mezi obránci Jablonce ho nachází. Sparťanský útočník jedním dotykem posílá míč do sítě a zápas je definitivně rozhodnut. Hancko v této situaci vybral nejlepší, ale zároveň velice složitě proveditelné, řešení. Nabízela se i přihrávka na Kozáka, která by nešla mezi obránci, ale mezi stoperem a vracejícím se záložníkem. V tomto případě by si ale Kozák musel míč ještě zpracovat a nemohl by skórovat z prvního doteku, tudíž by to pro něj byla složitější situace než jakou mu svým pasem Hancko daroval.

3) Dávid Hancko a bránění

Jelikož je to obránce, tak se v prvé řadě posuzují jeho kvality podle toho, jak umí bránit. I v tom patří mezi nejlepší stopery ligy, když využívá dobrého čtení hry i hry tělem. Po základní části se mohl pyšnit 67% úspěšností obranných soubojů (Kúdela 63%, Brabec 65%). V hlavičkových se jednalo o 62 % vyhraných soubojů (Kúdela 61%, Brabec 60%).

Rychle reaguje na přihrávku a předskakuje útočníka Teplic.

Míč získává a neodkopává dopředu, ale volí konstruktivní řešení – přihrávku na osamoceného Kozáka.

Další situace, ve které využívá předvídavosti a rychlého startu na balón.

Dostává se před soupeře a skluzem míč vypichuje.

V nebezpečném prostoru dokázal nefaulovat, ale tělem odebral míč libereckému hráči.

Opět volí spíše kratší přihrávku a kombinaci.

A ihned si nabíhá na narážečku od Frýdka.

 

Závěr:

Dávid Hancko patří bez debat mezi nejlepší stopery, kteří v posledních letech Spartou prošli. Letenský klub se rozhodl neuplatnit opci, která se údajně pohybovala mezi 5 a 6 miliony euro, a nyní se snaží s Fiorentinou vyjednat lepší podmínky. Jeho udržení/získání by mělo patřit mezi sparťanské priority, neboť se na jaře zařadil mezi základní stavební kameny a s jeho případným odchodem by se mohla nabourat dobře fungující jarní obrana. Díky dobré organizaci hry a komunikaci s Lukášem Štetinou, který vedle Hancka ohromně vyrostl, se zmenšily mezery mezi řadami a Sparta nyní získává velké množství míčů na polovině hřiště, což jednak zabraňuje případným protiútokům, ze kterých pod Václavem Jílkem inkasovala hodně gólů, a zároveň umožňuje lépe kontrolovat hru a dobývat obrany soupeře.

Od fungující obrany se odvíjí výkon celého týmu a tím se Sparta mohla na jaře pyšnit, takže kdyby slovenský stoper odešel, nemuselo by to znamenat jenom oslabení obrany, ale mělo by to vliv na celkovou hru, i třeba kvůli rozehrávce, kterou Spartě pomáhá, hlavně v domácích zápasech, odemknout hluboké bloky soupeřů. Na jeho místo má sice Sparta náhradu v podobě Davida Lischky, jenž na jaře i vinou zranění v podstatě nehrál, ale ten není tak kvalitní na míči a nevyzařuje z něj takové sebevědomí a klid. V obranné činnosti jsou ale srovnatelní – po 30 kolech měl Lischka o pět procent vyšší úspěšnost obranných soubojů (72 %) a o jedno procento byl lepší i v těch hlavičkových (63 %).

Velký vliv by mohla mít nová stoperská dvojice bez Hancka i na sparťanské snažení v evropských pohárech, protože nebude zase tolik času na sehrání a kdo ví, jestli by třeba Štetina podával tak skvělé výkony i vedle Lischky. Ohromně pozitivní je fakt, že sám Hancko několikrát veřejně deklaroval, že by rád ve Spartě zůstal a totéž udělali i jeho spoluhráči. Jeho případná koupě určitě nevyjde lacino, ale dříme v něm velký potenciál, který nabízí i docela vysokou šanci dalšího prodeje, pokud bude v dosavadních výkonech pokračovat, neboť je mu stále teprve 22 let a je i pravidelným reprezentantem, což jeho hodnotu navyšuje.

Argument, že investovat v českých podmínkách miliony euro do obránce není správná strategie, je relevantní, ale vyplatilo by se koupit někoho levnějšího, u kterého by ale Sparta neměla jistotu, že zapadne tak dobře jako Hancko a bude ihned přínosem? Mohlo by se totiž stát, že Sparta raději zvolí ekonomičtější řešení, přivede stopera třeba do 2 milionů euro, jenž se ale neprosadí. V posledních letech Sparta vyhodila do vzduchu miliony euro, což může být varováním, jenže v drtivé většiny to bylo za neperspektivní fotbalisty a Hancko je naprostý opak předchozích drahých investicí.

Jsem přesvědčen, že kdyby se Sparta s Hanckem ukázala v Evropě a on tam potvrzoval kvality z ligy, bude o něj zájem a věřím, že by Sparta neprodělala. Důležitý je taky fakt, že s ním v sestavě by měl tým z Letné větší šanci zanechat v evropských pohárech nějakou stopu a s tím získat i finanční odměnu, kterou by se mohla jeho přestupová částka do určité míry pokrýt. Spartu čeká čeká těžké vyjednávání s italskými kolegy, ale jsem si jistý, že i lidé v čele s Tomášem Rosickým jsou si Hanckova přínosu a potenciálu vědomi, a proto udělají vše pro to, aby hrál ve Spartě i příští rok, čímž by splnili přání mnoha sparťanských fanoušků – viz skandování sparťanských příznivců „Kupte Hancka“ při nočních oslavách na Letné.

Na závěr přikládám video, ve kterém Ladislav Krejčí stručně shrnuje obsah tohoto článku.

Zdroj videa: Sparta.cz

 

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments