Analýza tiskové konference Rosického a Priskeho

Sparta

Na Letné proběhla tisková konference k zahájení druhého bloku zimní přípravy A-týmu Sparty. Konference moderované Ondřejem Kasíkem se zúčastnil sportovní ředitel Tomáš Rosický a hlavní trenér A-týmu Brian Priske.

Tomáš Rosický začal tím, že jsou v klubu spokojeni s faktem, že tým doplnili o posily už před začátkem soustředění, což bylo jeho cílem. Trenér dodal, že když přicházel, tak nečekal, že přestavba týmu bude tak rozsáhlá. Momentální stav kádru je výsledkem mnoha průběžných analýz uvnitř klubu. Plánem ale každopádně zůstává mít kostru mužstva českou a sledováni jsou jak hráči ze zahraničí, tak čeští hráči.

Tým se podle Briana Priskeho od začátku sezóny velmi posunul a posledních osm zápasů v podzimní části sezony je toho důkazem. Pro další progres však bylo nutné tým dál posílit. Nové posily mají zkušenosti z jiných zemí a mezinárodního fotbalu. Také z evropských pohárůa měly by tým obohatit a přinést nový impulz. Priske doufá, že se noví hráči rychle adaptují, ale s možnou dobou aklimatizace se musí počítat. Tomáš Rosický doplnil, že proto dělali posily nyní, už s výhledem na léto. Trenér prohlásil, že tým je nyní hladový a na jaře by se měl dále zlepšovat, cílem je získat více bodů než týmy nad námi v tabulce. Na první Plzeň aktuálně Sparta ztrácí sedm bodů.

Příchod nového asistenta Larse Friise byl usnadněn tím, že se z dřívějška zná nejen s Priskem, ale i s hlavním analytikem a kondičním trenérem Sparty.

Závěrem Rosický dodal, že je pro něj důležité, aby se B tým udržel ve 2. lize. Odchod Pudhorockého nastal kvůli tomu, že pro svůj vývoj už potřeboval hrát 1. ligu a Sparta má na jeho postu velkou konkurenci (která se v létě o jednoho dalšího hráče rozroste). Sparta však má na Pudhorockého domluvené právo zpětného odkupu.

Pocity přímo z dění od zástupce novin @acsfratello

Při tiskové konferenci s Tomášem Rosickým a Brianem Priskem je posluchači ihned patrné, že mezi těmito dvěma panuje silné vzájemné souznění a důvěra v jejich společnou práci, v odpovědích obou dvou je jasně kladen důraz na to, že názorová shoda je výsledkem mnoha hodin strávených společnými debatami a analýzami. Oba tázaní mluví převážně v množném čísle a ač jeden z nich odpovídá v češtině a ten druhý v angličtině, kombinace jejich odpovědí působí uceleně a sjednoceně.

Není to však jen shoda, kterou mezi nimi můžeme pozorovat. Poněkud chladný a zadumaný Rosický je v kontrastu vůči odlehčenému a otevřenému Priskemu. Je to nejspíš způsobeno odlišnými zkušenostmi ve Spartě. V chování sportovního ředitele jako by se odráželo neúspěšné období klubu v posledních letech zřejmé následky časté kritiky na jeho osobu. Zatímco trenér, nezatížen minulostí a tím, co se o něm kde napíše, dává na odiv své charisma a energii. Tato kombinace přináší zajímavou rovnováhu mezi obsáhlými promluvami Priskeho, které nedělají práci lehkou Ondřeji Kasíkovi, jenž má na starost překlad, a občas trochu vyhýbavými reakcemi Tomáše Rosického.

Ideálním příkladem je odpověď sportovního ředitele na otázku udržení B-týmu, který se ve 2. lize nachází na sestupových příčkách a do jara půjde oslaben odchody několika klíčových hráčů. Rosický mistrně stočil otázku na sportovní vývoj Petra Pudhorockého, přidal informaci o tom, že si jej Sparta může z Hradce koupit zpět a naznačil letní příchod Michala Ševčíka z Brna. A na kritickou situaci B-týmu už si nikdo ani nevzpomněl.

S tiskovou konferencí tedy na Letné musí panovat spokojenost. Z klubu vyzařuje síla a jednota a člověk odcházel s pocitem, že tlak zvenčí je díky čerstvému startu s dánským koučem alespoň pro tuto chvíli poněkud odlehčen.

Názor Vojty Mrklase, který tiskovou konferenci sledoval zpětně

Obzvláště zajímavým momentem na tiskovce byla z mého pohledu obsáhlá odpověď trenéra na otázku ohledně popisu zimních posil. Ondřej Kasík za svou odpověď v tomto případě sklidil potlesk, jednalo se totiž o nesmírně náročný a dlouhý překlad. I přes to, že se mu podařilo výborně předat nejdůležitější body trenérova monologu, pár kousků zůstalo i pro mou zevrubnější analýzu.

Například při popisu schopností australského Awera Mabila tiskový mluvčí zmínil fakt, že je to hráč, který dovede přihrávat na góly a střílet góly. Trenér Sparty však doslova zmínil, že je Awer Mabil assist player, přičemž schopnost branky vstřelit zmínil až následně. Maličký detail, ale popisující fakt, že Mabil je tvořivý hráč, což je vzhledem k jeho pravděpodobné budoucí roli v týmu klíčové.

U Qazima Laciho zase Priske tak trochu napůl zmínil cosi o tom, že se hráč spíše pohybuje po levé straně hřiště a že má výborný engine, neboli je velmi běhavý. Tento prvek Kasík úplně vynechal, ačkoliv z taktického hlediska se jedná o velmi důležité informace. Pokud bychom například hráli 4-3-3, Laci se pravděpodobně bude pohybovat nalevo od defenzivního záložníka, což je vhodné i kvůli tomu, že zprava se více daří jak Daňkovi, tak Sadílkovi a Karabcovi.

Další drobností u popisu hráčů jsou potom Priskeho zmínky u obou záložníků, ohledně jejich schopnosti hrát nízko. U Laciho je před osmičkou zmíněn double six (neboli double pivot s nízko hrajícími záložníky), u Kairinena jako první šestka a poté i osmička. Opět se jedná o detaily, které však naznačují, že hráči budou nastupovat pravděpodobně pod Sadílkem, což je vzhledem k nízké konkurenci na těchto postech na podzim velmi důležité.

Kromě těchto útržků jsem také zaznamenal určitou návaznost na letní tiskovou konferenci, kdy trenér pokračuje ve vyhýbání se řeči o titulu. Kontinuita je také ve zdůraznění důležitosti konkurence v kádru, která teď začíná být opravdu citelná. Obzvláště pak na pozicích v útoku.

Také bych rád zmínil Priskeho zdůraznění faktu, že některé posily vyloženě chtěl ze zahraničí. Hráči z venku totiž údajně přinášejí nový pohled na fotbal, kromě toho však trenér pravděpodobně potřeboval také některé schopnosti, v jejichž pěstování v Čechách stále nejsme na vysoké úrovni. Ostatně nově příchozí hráči jsou dle aktuálně dostupných popisů velmi specifičtí a pro naši ligu netypičtí.

Laci je dle Priskeho playmaker, co se rád mazlí s míčem, Kamenovič by měl přinést zajímavou kombinaci silové hry a výborné levačky, Mabil je extrémně rychlý, schopný v 1v1 a umí hrát na obou stranách a o schopnostech tvorby z nižších prostorů u Kairinena už jsem psal v článku.

Jak už zmínil kolega, Tomáš Rosický se vyhnul zajímavé otázce ohledně posílení béčka, v tomto ohledu si tak budeme muset počkat na dění v následujících týdnech. První utkání B týmu je na programu až v březnu. Stejně tak byla částečně zakryta otázka ohledně řešení končících smluv. Rosa přitom uklidňoval sparťany s tím, že je vše pod kontrolou a někteří hráči zkrátka odejdou.

Tento fakt však může vytvořit zajímavou kulisu pro pravděpodobně nejpozitivnější výstup celé konference, ohledně stavby kádru pro budoucnost. Posily sice mohou být pořízeny s ohledem na další období, dvě z nich jsou však na hostování, což může dlouhodobé plánování zkomplikovat. Končící hráči v klubu, řešení nových smluv a potřeba zachránit béčko pak mohou dohromady s hostujícími fotbalisty nejen uvnitř, ale i vně týmu mohouvytvořit ve Spartě pořádný guláš s managementem širšího kádru. Ale o tom už zkrátka vedení týmu, který chce mířit na vrchol je.

4.1 13 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Venous
Venous
1 rok před

Rosa nam rekne jenom co chce jeho bymluvy jsou detinske viz sevcik a delka smluv. Palec dolu.