Vůbec první derby

Píše se rok 1893 a nově vzniklý Athletic Club Královské Vinohrady k sobe přibírá i fotbalisty z letenské pláně. Skupina okolo bratří Malečků a Rudlů se tak rozrůstá. Vinohradská radnice (tehdy ještě samostatná!) však toto nevidí ráda, a tak se vedení klubu rozhodne celek přemístit. Na zasedání v kavárně Demínka dne 9. srpna 1894 je rozhodnuto, že s přestěhováním by mělo přijít také nové jméno. Je tak odsouhlasen nový název AC Sparta Praha. Inspirace v tehdy populární antické symbolice je jen jedna ze dvou teorií o vzniku názvu. Ta druhá říká, že klub se zkrátka chtěl odlišit od tehdejšího konkurenta Athletic Club Praha.

Zajímavá je také historie klubových barev. Modrá barva na vlajce má symbolizovat Evropu, červená královské město. Důvody žluté barvy se nedochovaly. Černé a později černo-bílé pruhované dresy byly v roce 1906 nahrazeny rudými tričky s bílými šortkami. Po vzoru londýnského Arsenalu.

První oficiální derby se datuje k 29. březnu 1896. Turnaj („Národní zápasy mužstev, kopaný míč cvičících“) hraný na Císařské louce proti sobě ve 2. kole svede celky Sparta a Slavie. Utkání skončí výsledkem 0:0. Tedy… výsledek byl původně 1:0 pro Spartu, ale Slavia využila díry v pravidlech: ta totiž vyžadovala schválení dosažených branek kapitány obou týmů. Slávistický kapitán protestoval na hřišti i na po zápasovém posezení a rozhodčí (Josef Rössler-Ořovský) branku skutečně odvolal. A rivalita byla na světě.

zdroj foto: Česká Televize

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments