Sparta dobývá Ameriku!

V prosinci roku 1965 se Sparta vydala podruhé v historii na zámořskou Tour a dobývá Ameriku. Sparťané poznávali krásy Severní, Střední i Jižní Ameriky skoro dva měsíce. Během této doby nalétali přes třicet tisíc kilometrů, sehráli jedenáct zápasů a porážky poznali až v posledních dvou zápasech. My se ale dnes zaměříme na utkání proti River Plate.

Sparta on Tour

Předchozí sezóna přinesla Spartě 15.titul a silný klub Sparta Praha ČKD ho chce obhájit i v dalším ročníku. Jako zajímavé zpestření v zimní pauze volí výlet do Ameriky, kde se odehraje i „dnešní“ utkání. Sparta přijíždí v roli velmi silného klubu, který už tehdy má v Argentině zvuk. Také předchozí vítězství nad těžkými soupeři budí v Buenos Aires respekt.

Na utkání si nachází cestu přes 50 tisíc diváků. Stadion domácího River Plate praská doslova ve švech. První poločas však ani zdaleka nepřipomíná hru, kterou jsme na hřišti očekávali.Do kabin se odchází za bezbrankového stavu. Druhý poločas se už nese v jiném duchu. Sparťané zavřou domácí celek na jeho polovině a prakticky ho ani nepustí s míčem přes půlicí čáru. Na domácího brankáře Carriza se valí jeden útok za druhým. První velká šance Tomáše Pospíchala v 55. minutě gólem ještě neskončí, ale i domácí fanoušci možná tuší, že první branka je jen otázkou času. Fantastický Mašek, Kvašňák a Dyba ostřelují branku argentinského celku ze všech pozic, ale zdá se, že dnes jim není přáno.

Soupeře neunáší dominanci celku v rudém!

Jediná branka utkání tak paradoxně nepadá z žádné velké šance. Mráz si vezme míč těsně za vápnem a napřáhne ke střele. Svou levačkou nedá míči takovou razanci, jak by chtěl, ale míč přesto zapadá za bezmocného brankáře těsně k tyči. Sparta vede 1:0. Hned tři minuty nato k brance postupuje Dyba, ale je sražen k zemi. K překvapení všech na hřišti se však zahrává jen nepřímý volný kop. Spartě to ale vadit nemusí, protože domácí už prakticky nepustí ke hře a v klidu kontroluje vítězství.

Argentinci domácí porážku neunesou a ke konci předvádí několik ostrých faulů. Jejich frustrace  vyvrcholí, když i fanoušci tleskají hře týmu v rudém. Obránce Sainz dokonce minutu před koncem udeří pěstí do obličeje Dybu a je vyloučen. Dyba je otřesen a Mašek a další mu musí pomoct do kabiny. Za Dybu ještě na několik vteřin naskočí Migas.