Opava odjíždí bez bodu a my zapisujeme čtvrtou výhru v řadě!

Po bídném startu do jarní části soutěže, kdy Sparta v prvních pěti ligových kolech ani jednou nezvítězila, se nálada na Letné zlepšila třemi výhrami za sebou a všichni čekali, že v 29. kole Fortuna ligy přijde i čtvrtá, neboť do našeho chrámu zavítal předposlední tým tabulky SFC Opava.

V pondělí došlo k drobnému uvolnění tvrdých podmínek, na fotbalové stadióny už může až 500 lidí a na utkání se tak dostalo více sparťanských fanoušků z řad fanklubů a dalších fanouškovských sdružení.

Ti mohli vidět jednu velkou premiéru, v základní sestavě se totiž poprvé objevil šestnáctiletý Adam Karabec, jenž dostal příležitost místo Bořka Dočkala. V brance se pak po více než devíti měsících dočkal ligového zápasu Florin Nita a kapitánskou pásku místo Dočkala navlékl Libor Kozák, odchovanec právě našeho soupeře.

Opavský trenér Balcárek se svoji zahajovací jedenáctkou pořádně zamíchal, oproti remízovému zápasu se Slováckem zůstalo v sestavě jen pět jmen. Jedním z hráčů, na něž se nedostalo, je nová sparťanská posila Filip Souček, který ještě zůstal v Opavě na hostování a mimo hru byl po dohodě klubů.

Mnozí fanoušci asi čekali, že Sparta na výrazného outsidera vlétne od úvodních minut, ty se ale odehrály ve velmi opatrném duchu a v úvodní desetiminutovce zaznamenal jediný pokus David Moberg Karlsson, jeho dalekonosná rána ale Fendrichovi v brance Opavy nepřidělala moc starostí.

Druhá střela už měnila skóre. Sparta se vymanila z presinku Opavy hluboko na sparťanské polovině, rudí podnikli rychlý přechod do útoku a ve finální fázi se po povedené kombinaci Adama Karabce s Davidem Mobergem Karlssonem prosadil Libor Kozák.

První poločas pak přinesl překvapivý herní obraz, kdy aktivně hrající Opava hrála se Spartou takřka vyrovnanou partii, šancí ale bylo pomálu. V hostujícím týmu Bojan Dordić prudkou hlavičkou vyzval k prvnímu zákroku po dlouhé době Florina Nitu, na opačné straně z nadějné pozice pálil Adam Karabec, jeho střelu, mířící spíše do boční sítě, brankář Fendrich vytáhl na roh.

Během úvodního dějství viděli žluté karty Dávid Hancko a Michal Trávník. Hancko po čtvrté žluté v sezóně vynechá nedělní utkání na Slovácku, Trávník si v závěru poločasu koledoval o druhou žlutou a vyloučení, zřejmě proto jej trenér Kotal v poločase stáhl a nahradil Michalem Sáčkem.

Po změně stran už Sparta přeci jen získávala výraznější územní převahu a opavských výletů na sparťanskou polovinu pořádně ubylo. Šance ale nějakou dobu nepřicházely, byť aktivní v zakončení byl zejména Adam Hložek, ten ale jednou vysoko přestřelil, o chvíli později jeho skákavou střelu pokryl Fendrich.

V 67. minutě Opava zahrávala rohový kop, po němž hlavičkoval hostující stoper Žídek a odrazem od Lukáše Štetiny nasměroval míč do tyče sparťanské branky.

Opava promarnila svoji největší příležitost k vyrovnání a o chvíli později za neúspěch pykala. Adam Karabec předvedl skvělou akci na pravé straně pokutového území, zakončil ji přesným centrem na Martina Frýdka, jehož volej s pomocí teče Tomáše Jursy skončil v opavské síti.

Do závěrečné čtvrthodiny trenér Kotal stáhl Kangu s Karabcem, na jejichž místa vyslal Bořka Dočkala s Georgesem Mandjeckem. A právě kamerunský záložník se také mohl nečekaně zapsat do střelecké listiny, když si v pokutovém území naběhl na výborný Vindheimův centr, posunul si míč před sebe, zblízka ale na Fendricha nevyzrál.

Poslední minuty už si Sparta pohlídala, v samém závěru se pokusil zkorigovat skóre hostující kapitán Žídek, ovšem v zápase velmi jistý Florin Nita jeho prudkou ránu z dálky přesvědčivě vyrazil nad břevno a přispěl ke třetí nule sparťanské defenzivy v řadě.

S výrazným přispěním šestnáctiletého Adama Karabce Sparta na Letné zdolala Opavu 2:0, zajistila si účast v první šestce během nadstavby a v nedělním zápase proti Slovácku se bude snažit o pátou výhru v řadě a další vylepšení své pozice v ligové tabulce. Na třetí Jablonec sparťané nadále ztrácí dva body.

AC Sparta Praha – SFC Opava 2:0 (1:0)

Branky: 11. Kozák, 71. M. Frýdek

ŽK: Trávník, Hancko, Štetina – Žídek

AC Sparta Praha: Nita – Vindheim, Štetina, Hancko, Hanousek – Hložek, Trávník (46. Sáček), Kanga (76. Dočkal), Karabec (76. Mandjeck), Karlsson (65. M. Frýdek) – Kozák (65. Tetteh).

SFC Opava: Fendrich – Hrabina, Hnaníček, Žídek, Helešic – Mondek (75. Sus), Schaffartzik, Řezníček, Jursa (78. Železník), Dordić (83. Šcudla) – Juřena (83. Texl).