Zpátky na zem

Oproti dvěma předešlým utkáním prořídlá Letná sledovala v sobotu 16. března souboj do té doby dvou ze tří nejlepších týmů jara. Ale minimálně v prvním poločase to tak vůbec nevypadalo. Spartě kvůli zraněnému lýtku chyběl kapitán Bořek Dočkal, kterého v sestavě nahradil David Moberg Karlsson a byla to jediná změna v základní sestavě oproti zápasu s Plzní. Zápas s Olomoucí nás posadil zpátky na zem. 

Poločas hrůzy

Sparťané nevstoupili do utkání zle, ale postupně z tempa vypadli a první poločas si za rámeček nedají. Fanoušci, natěšení ještě z minulého týdne, marně hledali ten nabuzený tým, který Plzni alespoň v některém utkání na konci ročníku”?vnenechal ani milimetr prostoru. Letenští působili vlažně, nebyli dostatečně v pohybu a přihrávali si často na paty. Absence Dočkala byla znát a ač Guélor Kanga dělal, co mohl, se spoluhráči si často nevyhověl a neporozuměl. Když už to vypadalo, že Sparta první dějství přestojí a po přestávce dostane prostor k nápravě a rozhodnutí zápasu, Olomouc z ojedinělé šance udeřila střelou Šimona Falty z dálky, na kterou Florin Nita i kvůli uklouznutí nedosáhl.

Oživení Haškem

Slabší chvilku, nebo spíše zápas, si vybral dosud výborný Michal Sáček, a tak ho v 59. minutě nahradil Martin Hašek. Zimní posila, která zatím nedostala tolik prostoru, měla více jak půl hodiny na to se ukázat. A tenhle sympatický, správně sebevědomý záložník se opravdu ukázal! S jeho příchodem se Kanga zatáhl na pozici vedle Martina Frýdka a vypomáhal tak s rozehrávkou odzadu. Hašek zaujal pozici pod hrotem a hru Sparty znatelně rozhýbal. Byla na něm vidět obrovská chuť a do středové řady Sparty s jeho příchodem přibyla kreativita. Obecně nastoupila do druhého poločasu lepší Sparta, bojovnější a pohyblivější. Ale k vyrovnání to dlouho nevedlo. A měl jsem pocit, že gól ze hry by letenští nevstřelili snad ani kdyby se hrálo třetích pětačtyřicet minut.

Foto: Radek Klier

Záchrana značky deset

Zápas rozhodl větší tlak sparťanů do vápna a dvě chyby Hanáků vedoucí k penaltám. Obě penalty byly nařízené bez debat správně a obě s přehledem proměnil Guélor ‚Kaku‘ Kanga. První penaltu rozhodčí Ardeleánu nařídil až s odstupem a po prohlédnutí situace na monitoru VAR. Upřímně si ale myslím, že vše mělo proběhnout daleko rychleji, protože trefená ruka Víta Beneše byla naprosto zjevná. Zároveň ale měl sudí nejspíše nechat první penaltu opakovat z důvodu předčasného vběhnutí útočících hráčů do vápna, které bylo hlavně v případě Karlssona opravdu evidentní. Sám hráč se podle mě trochu zarazil, jestli bude gól uznán. Byl. Stejně jako druhý kop Kangy z oné skoro desetimetrové vzdálenosti, kterým záložník z Gabonu zaokrouhlil svůj gólový účet v letošní sezóně na deset a dorovnal tak Benjamina Tetteha. Také ale dostal desátou žlutou kartu a dvanáctá bude znamenat třízápasovou stopku. Než přijde na řadu derby pražských S v Edenu, čeká Spartu zápas v Mladé Boleslavi a doma se Zlínem. Nezbývá než doufat, že alespoň z jednoho z nich vyjde Guélor bez trestu a nebude tak chybět v tom jediném největším zápase ligy. Je ale takřka jisté, že si Sparta bude muset opravdu poradit bez něj alespoň v některém utkání na konci ročníku.

Foto: Radek Klier

Čas na zlepšení

Fortuna:Ligu čeká v následujícím týdnu reprezentační přestávka. Takové ticho před bouří posledních pěti kol základní části. Sparta tak má prostor pracovat na věcech, které musí zlepšit, aby si udržela současnou výkonnost a hlavně výsledky. Pokud chce ještě zatlačit minimálně na druhé místo Plzně, jejíž polštář se zmenšil na 5 bodů.
Momentálně se letenský tým pyšní velkou mentální sílou otáčet zápasy a i ve hře jsou vidět určitá zlepšení. Ale už zápas proti Olomouci ukázal, že nejde ustrnout po vydařeném utkání proti Plzni a očekávat, že každý soupeř teď bude z Letné odjíždět se čtyřkou.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments