Zpátky na vrchol?

Jílek s Rosickým

Léto 2017. Trenér Stramaccioni, internacionalizace a příchod mnoha hráčů za velké peníze. Nenaplněná očekávání a útok na přímý postup do Ligy mistrů.
Léto 2018. Trenér Hapal, sportovní ředitel Zdeněk Ščasný. Čekání na průšvih a rychlý konec. Další protrápená sezóna a následná snaha o jarní stabilizaci.
Léto 2019. Trenér Václav Jílek, sportovní ředitel Tomáš Rosický. Stane se tahle dvojka strůjci úspěchu? Nastavený směr a koncepce. Pečlivě vytipované a hlavně včas přivedené posily. Nová naděje, ale zároveň dlouhá a postupná cesta zpátky na vrchol.  

Člověk na správném místě

Sparta si ve snaze o okamžitý úspěch prošla za poslední roky turbulentním obdobím. Od jednorázového napumpování ohromných finančních prostředků, přes vystřízlivění, po nastavení jasné koncepce a vize zastřešené člověkem s potřebnými kompetencemi a zároveň odpovědností. A té se Tomáš Rosický nezříká. V éře trenéra Stramaccioniho chyběl na Letné sportovní ředitel, který by dokázal některé nevhodné kroky například na přestupovém trhu ukočírovat a usměrnit. Takového člověka nyní Sparta má a sama si ho vychovala. Tomáš Rosický není ve Spartě, aby se obohatil. Nepotřebuje kamarádšofty. Je ve Spartě, aby jí vrátil trochu zašlý lesk a postupně ji dostal zpátky tam, kam patří. Komu jinému věřit, že má ty nejlepší úmysly a záměry, než klubové legendě takového formátu.

📸 Sparťanské Noviny, www.sparta.cz

Do Sparty jen ti prověření

Sparta asi málokdy koupí vyloženě špatného fotbalistu. Ale jak už jsem zmiňoval v článku o stoperech, někdy jen fotbalová kvalita nestačí a někteří hráči prostě na Spartu takříkajíc nemají hlavu. Někteří podceňují českou ligu a některým zase trvá déle aklimatizace. Tohle všechno jde ale ruku v ruce se zlepšeným skautingem. V dnešním fotbale už je potřeba proklepnout si hráče do detailu po všech stránkách. Jak reaguje pod tlakem, jaký má charakter, jestli je předpoklad, že zapadne do týmu i po lidské stránce…
A podle všeho se to nyní i děje. Navíc se Tomáš Rosický jasně drží vize, že hráč musí do Sparty chtít také s cílem se zlepšovat, ne získat teplé místečko, nebo pouze dohrát kariéru. A také, že nikoho ve Spartě nebude držet násilím. Ač to možná vyznělo trochu nešikovně, v zimě přesně věděl, co dělá, když na tiskové konferenci odtajnil „zaječí úmysly“ Nica Stancia. 

Posily Tomáše Rosického
Posily Sparty od chvíle, kdy je Tomáš Rosický sportovním ředitelem

Nabitý kádr s posilami

Zastavme se také u aktuálního složení kádru. Sparta vstoupila do přípravy celkem s jednatřiceti hráči. A to je mimo ještě pět zraněných. Mluví se o odchodu Eldara Ćiviće, na cestě do svého bývalého klubu v Rumunsku je údajně Bogdan Vatajelu. Do kádru se vrátili například i Kaya s Mandjeckem (ten je teď s reprezentací), u kterých je možná všeobecné očekávání spíše v působení jinde než ve Spartě. 

Na soustředění do Rakouska nakonec cestuje 22 hráčů do pole a 4 brankáři. Do nominace se nevešel Václav Dudl, který se mohl se stát alternativou na levou stranu obrany. S týmem nyní nepokračuje vedle dlouhodobě zraněných bohužel ani Václav Kadlec, kterému se opět ozvalo koleno, se kterým má opakovaně problém. Uroš Radakovič by se měl kvůli zdravotním problémům zpátky k týmu připojit ve druhém týdnu soustředění, což mu může trochu komplikovat pozici v boji o sestavu. 

Ale řekněme, že všechny posty mají letenští nyní minimálně zdvojené. Ač třeba na křídle bych si dovedl představit ještě posilu pro případ zranění. Uvidíme ale, zda nedostane šanci probojovat se do finálního kádru třeba Jan Fortelný, který zaujal v otevíracím přípravném utkání v Benešově. A vzhledem k zdravotnímu stavu útočníků nezbývá než věřit, že Tetteh s Kozákem vydrží zdraví. 

Co se týká nově příchozích hráčů, tak podle mě, až na mladého Krejčího, mají všichni potenciál okamžitě zaujmout místo v základní sestavě. O Davidu Lischkovi jako stoperovi s velkou budoucností už na našem webu řeč byla. Andreas Vindheim by měl zaujmout místo Ondry Zahustela na pravé straně obrany. Hráč kalibru Michala Trávníka přichází jednoznačně s ambicí stát se tahounem mužstva a Libor Kozák by měl minimálně zdatně sekundovat Benjaminu Tettehovi na hrotu útoku.
Ve sparťanském kádru vzniká silně konkureční prostředí, které bude při správné práci realizačního týmu jedině ku prospěchu.

Ideální základní jedenáctka?

Na základě hlasování redakce vznikla naše představa o ideální základní jedenáctce Sparty pro vstup do nového ročníku. Vynechali jsme aktuálně zraněné hráče v čele s Bořkem Dočkalem.
(Čísla v závorkách znamenají počet hlasů, které hráč dostal v hlasování mezi členy redakce.)
Hlasoval i náš nový kolega, Kryštof Friede, jehož grafiku můžete v posledních dnech vídat jak u článků na našem webu, tak na sociálních sítích.

Základní 11
Čísla v závorkách znamenají počet hlasů, které hráč dostal v hlasování mezi členy redakce

A jak byste to poskládali vy?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments