Zlín si veze bod

V prvním domácím utkání pod vedením trenéra Václava Kotala sparťané přivítali Zlín a fanouškovská obec si po dvou neúspěších z úvodu jarní části sezóny (Liberec doma 0:2 a Olomouc venku 0:1) nedokázala představit, že by Sparta neměla Zlín na Letné porazit.

Trenér Kotal v úvodu zápasu nechal jen na lavičce náhradníků Bořka Dočkala, naopak do sestavy se po karetním trestu vrátil Martin Frýdek a na hrotu se objevil Benjamin Tetteh. Bořek Dočkal ale byl hlavní postavou minut krátce před úvodním výkopem, když byl oceněn za stý zápas, který za Spartu odehrál před týdnem v Olomouci.

Už ve třetí minutě hrubě chyboval Georges Mandjeck, jehož velmi nepřesnou přihrávku hosté vystihli a založili rychlý brejk, v jehož závěru Fantiš kromě Milana Hečy přehodil i jeho branku.

Ve čtrnácté minutě přišla pocta Václavu Kadlecovi, jenž kvůli dlouhodobým zdravotním problémům musel předčasně ukončit kariéru a sparťanské publikum jeho jméno hromadně skandovalo.

Sparťané pak měli na trávníku územní převahu, vyložené příležitosti ale nepřicházely. Naopak na druhé straně utekl Tomáš Poznar, jehož podkopl Georges Mandjeck, a byť kamerunský fotbalista zprvu viděl žlutou kartu, tak rozhodčí Orel ještě zhlédl videozáznam, po němž mu udělil červenou kartu a poslal Spartu do deseti. Trenér Kotal reagoval stažením Hanouska, kterého nahradil Lukáš Štetina.

Po půlhodině mohl Benjamin Tetteh vyrazit do samostatného úniku, který ale absolutně nezvládl, nedotáhl jej ani do koncovky, čímž si proti sobě poštval publikum. Potrestat to mohl i Zlín, Poznar ale nedlouho poté zblízka hlavičkoval do břevna.

Když pominu zpackaný únik Tetteha, tak největší šanci v prvním poločasu měla Sparta v jeho samém závěru. Na Kangův centr z rohu si naskočil Tetteh a Rakovan jeho hlavičku zlikvidoval na brankové čáře.

Po změně stran byla Sparta aktivnější. Frýdek nejdříve z pětadvaceti metrů pálil sice prudce, ovšem přímo do středu branky, Karlsson pak po pohledném sólu zakončoval po zemi k tyči, i tam ale byl zlínský brankář Rakovan.

V 54. minutě totálně propadla levá polovina zlínské obrany, čehož Benjamin Tetteh využil k přihrávce Davidu Mobergu Karlssonovi do zcela volného prostoru, Švéd pak tváří v tvář Rakovanovi nezaváhal a rozjásal Letnou.

Sparťanské vedení trvalo třináct minut. Michal Sáček nejdříve prováhal možnost k velkému přečíslení, po čemž hosté podnikli rychlý přechod do útoku, na Jiráčkův nákop si za sparťanskou obranu naběhl Tomáš Poznar, obešel velmi nejistě zasahujícího Milana Heču a z ostrého úhlu trefil prázdnou branku.

Václav Kotal reagoval nasazením Martina Graiciara a Libora Kozáka, mladší z dvojice ofenzivních fotbalistů se v ligovém utkání představil na Letné poprvé od zápasu s Karvinou v úvodu října.

V 88. minutě Lukáš Štetina vybojoval míč u pokutového území Zlína, Guélor Kanga pak posadil naprosto perfektní centr na hlavu Libora Kozáka, jenž propasíroval míč za Rakovana a strhl vedení na stranu Sparty.

Hosté se bezprostředně po rozehrávce nahrnuli před branku Sparty, kde se Lukáši Štetinovi nepovedlo odhlavičkovat míč z pokutového území, Guélor Kanga pak nešťastně odrazil míč do prostoru, kde byl zcela osamocený Róbert Matejov, jenž přízemní střelou ke vzdálenější tyči pokořil Milana Heču a srovnal na 2:2.

Se Spartou přitom mohlo být ještě hůře, po souhře s Džafićem ale Petr Jiráček minul horní roh sparťanské branky. V samém závěru nastaveného času pak ještě mohl rozhodnout Guélor Kanga, jeho volný kop z výborné pozice ale proletěl vysoko nad brankou a Sparta ani potřetí na jaře nedokázala zvítězit.

První polovina března navíc bude nesmírně složitá, už ve středu Sparta v pohárovém čtvrtfinále přivítá Baník Ostrava, následuje pražské derby ve Vršovicích a o týden později Letenští přivítají Viktorii Plzeň. Sparta v tomto období bude potřebovat výrazně podpořit, tak pojďme do toho!

AC Sparta Praha – FC Fastav Zlín 2:2 (0:0)

Branky: 54. Karlsson, 88. Kozák – 67. Poznar, 90. Matejov

ŽK:   Štetina – Bartošák, Matejov, Janetzký

ČK:  28. Mandjeck (SPA)

AC Sparta Praha: Heča – Vindheim, Hancko, Mandjeck, Hanousek (31. Štetina) – Sáček, Frýdek – Karlsson (75. Graiciar), Kanga, Hložek  – Tetteh (84. Kozák).

FC Fastav Zlín: Rakovan – Simerský, Buchta, Cedidla – Čanturišvili, Hlinka, Fantiš, Jiráček, Bartošák (68. Matejov) – Poznar (81. Džafić), Jawo (90+2. Janetzký).