Zápas pro Pepu Šurala

Fotbalová liga začíná svoji novou éru, historický první ročník ligové nadstavby Sparta otevřela domácím utkání s Baníkem Ostrava. Vzhledem k pondělnímu tragickému neštěstí v Turecku bylo utkání pojato jako uctění památky nedávného sparťanského kapitána Josefa Šurala.

Sparta u stadiónu během týdne otevřela pietní místo, k němuž fanoušci přinášeli různé svíčky, věnce a další vzpomínkové předměty, před utkáním se navíc nečekaně připojila i příjemná návštěva prezidenta Alanyasporu Hasana Cavusogla, jenž přidal dres tohoto klubu, v němž Josef Šural naposledy působil.

#23

Baník Ostrava se ukázal jako velmi důstojným partnerem pro rozlučku s „Šurym“. Hráči obou týmů shodně nastoupili ve speciálních dresech věnovaných právě Josefu Šuralovi, které budou vydraženy v aukci a výtěžek věnován rodině. Svým dílem pak přispěli i příznivci obou klubů v hledišti. Smutnilo i počasí, neboť v Praze po většinu dne pršelo, foukal silný vítr a teploměr i v květnu klesl až k pěti stupňům Celsia.

Trenér Horňák při své domácí premiéře v roli hlavního trenéra mohl po dvou zápasovém trestu využít Guélora Kangy, gabonský záložník ale začal jen na lavičce náhradníků. Z různých zdravotních důvodů zůstali mimo hru Ben Chaim, Pulkrab, Panák, Tetteh, Dočkal, Plavšić, Kadlec a po rozcvičení se k nim přidal i Lukáš Štetina, kterého narychlo nahradil v základní sestavě Costa.

Rozpačité první minuty

V první šanci zápasu se v osmé minutě ocitl Martin Hašek, po narážečce s Václavem Drchalem ale zakončoval jen do brankáře Laštůvky. Na opačné straně pak dvakrát zahrozil Nemanja Kuzmanović, v obou případech ale srbský útočník mířil vedle pravé tyče sparťanské branky.

Úvodní gólová radost se zrodila v závěru úvodní půlhodiny hry. David Moberg Karlsson pronikl po levé straně i díky narážečce s Martinem Haškem, pak připravil tutovku pro Václava Drchala, jemuž stačilo nastavit kopačku a otevřít skóre zápasu.

Baník mohl vyrovnat krátce po inkasování, proti Diopově prudké ráně se ale zaskvěl brankář Heča. Ve 34. minutě se zrodila diskutabilní situace, Costa se nepoučil z pohárového derby proti Slavii, kdy mohl být po ostrém skluzu vyloučen a předvedl velmi podobný proti Fillovi, rozhodčí Královec si ale vystačil se žlutou kartou.

V závěrečné čtvrthodině prvního poločasu se hrál atraktivní fotbal s šancemi na obou stranách. Po obrovském zaváhání Stronatiho ale Adam Hložek nejdříve netrefil horní roh ostravské branky, na opačné straně pak Jánošův lob konečky prstů vytěsnil nad břevno Milan Heča a v samém závěru úvodního dějství výbornou průnikovou přihrávku Martina Haška neproměnil v druhou trefu Václav Drchal.

Hložek zařídil penaltu, Karlsson v klidu proměnil

Právě mladý sparťanský útočník měl dobrou příležitost i krátce po změně stran, kdy si pohrál se Stronatim, z úhlu pak ale střílel až za protější postranní čáru. O minutu později si v pokutovém území Hložek zasekl míč kolem Fleišmana, jenž talentovaného fotbalistu podrazil a nepřesný rozhodčí Královec nechal ve hře pokračovat, svůj verdikt pak opravil až po upozornění kolegy u videa a následného zhlédnutí záznamu. Při Kangově pobytu na lavičce penaltu s jistotou proměnil David Moberg Karlsson.

Ještě před uplynutím hodiny hry měl třetí branku na kopačce Václav Drchal, po souhře s Adamem Hložkem ale trefil jen břevno a Martinu Haškovi se pak při dorážce nepodařilo prostřelit bránící fotbalisty Baníku. V 64. minutě si pak další důležitý zákrok připsal Milan Heča, když Costa nedůrazně bránil Dameho Diopa, jenž se protlačil před sparťanského brankáře, zblízka jej ale nedokázal překonat. Blízko kontaktní branky byl i sparťanský odchovanec v dresu Baníku Adam Jánoš, Heču ale tentokrát zachránila branková konstrukce, po povedené ráně se míč odrazil od tyče.

A zase ten Hložek!

V závěru zápasu trenér Horňák prostřídal sestavu, do hry zapojil Čiviće, Chipcia a Kangu a poslední jmenovaný pak v samém závěru pětiminutového nastavení vysunul do brejku Adama Hložka, ten elegantně obešel brankáře Laštůvku a snadno zakončil do prázdné branky, čímž uzavřel gólový účet zápasu na 3:0 pro Spartu.

Závěrečná děkovačka se pak nesla v duchu celého utkání a tedy vzpomínce na Josefa Šurala, nejemotivnějším momentem zápasu byla přímá účast na trávníku jeho starší dcery.

Sparta si druhou výhrou 3:0 nad dvěma slezskými mančafty v řadě upevnila třetí místo v tabulce, které bude chtít pojistit už příští týden, kdy v sobotu od 20 hodin přivítá Liberec.

Branky: 29. Drchal, 51. Karlsson (pen.), 90+5. Hložek.

ŽK: Costa, Sáček, Zahustel – Procházka

Diváci: 11 423

AC Sparta Praha: Heča – Zahustel, Radaković, Costa, Hanousek –Karlsson (74. Ćivić), Sáček, Hašek (83. Kanga), M. Frýdek, Hložek – Drchal (89. Chipciu).

FC Baník Ostrava: Laštůvka – Pazdera (76. Bolf), Procházka, Stronati, Fleišman – Fillo, Jánoš, Jirásek, Holzer – Kuzmanović (66. Hrubý), Diop (71. O. Šašinka).