Zahraniční hráči na Strahově – část první

Sparťanská akademie vždy patřila k nejlepším v Republice a pravidelně zásobovala nejen první tým Sparty, ale také celou naší ligu a národní reprezentaci. Vzhledem k možnostem detailnějšího sledování mladých hráčů však dnes máme díky CIES Observatory také porovnání se zahraničím. V loňském roce se akademie na Strahově umístila na osmém místě v Evropě s počtem 56 odchovanců v top 31 nejvyšších evropských soutěžích. Až za Spartou tak skončila třeba Barcelona.

I proto mě občas překvapí jméno cizince, který se na Strahově testuje. Abychom si rozuměli, nemám nic proti tomu, když zkusíme zalepit nějaký post nebo typologii hráče odjinud, když ji naše akademie nedokáže vyprodukovat. Přivést mládežníka do akademie je samo o sobě riskem. Šance, že se povede je reálně opravdu malá. Samozřejmě bychom tu rádi opět přivítali druhého Bonyho, jenže to se nám zatím vůbec nedaří. Upřímně řečeno podobné transfery jsou spíše náhoda. Aby kluby s propracovaným systémem skautů přehlédli hráče, kterého pak získá Sparta a bude válet třeba v Manchesteru City, se rovná prakticky utopii. I proto je často podle mě příběh Bonyho nedoceněn.

Projel jsem seznam celkem 17 hráčů, kteří v posledních pěti letech přišli na Strahov ze zahraničí. Někteří přišli jen na krátkou zkoušku v rámci přípravy, někteří na sezónu a někteří jsou stále hráči AC Sparta Praha. Upřímně říkám, že mi nějaké jméno mohlo utéct, budu rád za případné doplnění. Byla to mravenčí práce přes Transfermarket a Google. Sparta totiž často o hráčích ze Strahova vůbec nekomunikuje, maximálně o příchodech, ale o odchodech vůbec. Vzhledem k počtu hráčů jsme se je rozhodli rozdělit do několika článků.

Basiru Alhassan

Ročník: 2000
Pozice: CM/DM
Příchod: 2018/19
Přišel z týmu: Dreams FC
Národnost: Ghanská
Agentská skupina v ČR: Spocs Global Sports (majitel pan Zíka)
Odehraná utkání ve Spartě: 9 v Juniorské lize za U21
Aktuální tým: Al-Fujairah SC (Emiráty)

Přišel v rámci ročního hostování z ghanského Dreams FC. Při představení Sparta zmiňovala, že o něj byl zájem také v Basileji, ale Sparta byla rychlejší v jednání. Střední záložník, který zvládne zahrát „šestku“ i vyšší pozici v záloze nás zaujal především nedostatečnou kondicí, kdy po pár minutách šlapal vodu. Ročník 2000. Nakonec stihl v Juniorské lize devět zápasů a Sparta opci neuplatnila. Basiru se vrátil do Ghany, odkud přestoupil do Al Wasl (Emiráty). Zde stihl za sezónu šest zápasů a zapsal dvě žluté karty. Aktuálně je součástí posledního týmu ligy ve Spojených Arabských Emirátech z města Fujairah (Al-Fujairah SC), přičemž soutěž začíná až 10.9.

Zdroj fotky: footballmediainghana.com
Baba Lamine Traore

Ročník: 1998
Pozice: LW
Příchod: 2016/17
Přišel z týmu: ASEC Mimosas
Národnost: Pobřeží Slonoviny
Agentská skupina v ČR: Spocs Global Sports (majitel pan Zíka)
Odehraná utkání ve Spartě: 59 zápasů (2 v ČFL, 57 v Juniorské lize), 12 branek
Aktuální tým: AC Sparta Praha B (kontrakt do roku 2022)

Traore přišel společně s Daem v létě 2016 na roční hostování, které Sparta změnila v přestup. Byl o něj zájem ve Francii a Belgii, ale na doporučení agentské skupiny zvolili Spartu. Ještě před svým příchodem stihl utkání v africké lize mistrů v dresu mateřského klubu ASEC Mimosas. Je také součástí mládežnického týmu Pobřeží Slonoviny a měl hrát na OH v Tokiu a svou zemi reprezentovat. Traore hraje nejraději na levém křídle (zahraje však i pozici pravého křídla nebo druhého útočníka) na velký průlom v sestavě však teprve čeká. V jeho 22 letech už musí nastat v tomto roce, jinak jeho další působení na Spartě nemá cenu. To už si možná uvědomili i na Strahově, neboť Traore nefiguruje na soupisce B týmu a není na fotkách z tréninku. Je tak možné, že Traoreho v našem dresu už neuvidíme.

Zahraniční hráči na Strahově, zleva: Youssouf Dao, Baba Lamine Traore. 📸 Sparťanské Noviny
Youssouf Dao

Ročník: 1998
Pozice: LW
Příchod: 2016/17
Přišel z týmu: ASEC Mimosas
Národnost: Pobřeží Slonoviny
Agentská skupina v ČR: Spocs Global Sports (majitel pan Zíka), aktuálně ale: MANSA SPORTS MANAGEMENT
Odehraná utkání ve Spartě: 31 zápasů (9 v ČFL, 22 v Juniorské lize), 13 branek. 32 zápasů ve Vlašimi (FNL) a 5 branek.
Aktuální tým: AC Sparta Praha B (kontrakt do roku 2022)

Dao přišel společně s Traorem, od mala je pojí velké přátelství. Také Youssouf si před Spartou vyzkoušel africkou ligu mistrů, kde v šesti zápasech vsítil dvě branky. Rychlému útočníkovi, který hraje v základní sestavě mládežnické reprezentace Pobřeží Slonoviny, se kterou se probojoval na OH v Tokiu, prospělo dvouleté hostování v druholigové Vlašimi. Ve Vlašimi hrál především ve druhé sezóně pod Erichem Brabcem pravidelně, vyzkoušel si i MOL Cup. Loni stihl devět zápasů v béčku, ve většině zápasů se nám líbil. Rychlý a dravý útočník, hodně běhavý. Chybí ale klid v zakončení a trošku se obávám, že i síla v osobních soubojích. Platí to stejné jako u Traoreho, je mu 22 let a ačkoliv má smlouvu ještě na dva roky, v jeho věku by měla být třetí nejvyšší soutěž v ČR málo. V létě se také v tomto ohledu spekulovalo o jeho odchodu do Francie, ze kterého však nakonec sešlo. Vzhledem k posunu Juliše do prvního týmu bude béčko spoléhat právě na něj a Dao se má šanci ukázat.

Zahraniční hráči na Strahově, zleva: Youssouf Dao, Baba Lamine Traore. 📸 Vladimír Dobrovolný, Sparťanské Noviny

 

Cletus Daho Nombil

Ročník: 2000
Pozice: AM
Příchod: 2018/19
Přišel z týmu: Dreams FC
Národnost: Ghana
Agentská skupina v ČR: Spocs Global Sports (majitel pan Zíka)
Odehraná utkání ve Spartě: 0
Aktuální tým: Dreams FC

Odchovanec Tudu Mighty Jets (2. liga v Ghaně) přišel na roční hostování do Sparty už z Dreams FC. Střední záložník s velkým potenciálem si vyzkoušel před Spartou i testy v Bayernu Mnichov, kde však neuspěl. Že stále kroutíte hlavou, že jste toto jméno vůbec neslyšeli? Není se čemu divit, Cletus totiž za Spartu nikdy nenastoupil. Ostatně nad celým angažmá se vznáší jeden velký otazník. Ačkoliv o angažmá Cletuse psalo několik médií, včetně Deníku Sport, další info o Cletusovi nenajdete. A to měl podle Football Ghana podepsat po dovršení osmnácti let profesionální smlouvu se Spartou. V ČR pobyl však jen jeden měsíc, podle IS FAČRu byl registrován 27.7.2018 a vyřazen z evidence 20.8. 2018. Nad důvody můžeme jen spekulovat, ale nejpravděpodobněji se mi jeví, že neobdržel pracovní povolení, což se mu stalo také ve Velké Británii loni, kdy pro stejný důvod neposílil Hearts.

Na fotce Zuberu Sharani, Cletus Nombil a Benjamin Tetteh 📸 footy-ghana.com
Zuberu Sharani

Ročník: 2000
Pozice: RW
Příchod: 2018/19
Přišel z týmu: Dreams FC
Národnost: Ghana
Agentská skupina v ČR: Spocs Global Sports (majitel pan Zíka)
Odehraná utkání ve Spartě: 23 (8 v Juniorské lize a 15 za U19), 7 branek
Aktuální tým: DAC Dunajská Streda

Bleskový start v nejkrásnějším dresu stihlo šikovné pravé křídlo. Za sparťanskou juniorku odehrál dva přípravné zápasy, v derby vstřelil dvě branky (vítězství Sparty 5:2) a obratem na Letné podepsal roční hostování s opcí. Jeho agent Zíka o něm mluvil v superlativech: „Sharani má v Ghaně přezdívku Star Boy. Při svém mládí již byl hvězdou ligy dospělých. Při fyzických testech v Praze měl výborné výsledky. Třeba při výskoku vytvořil rekord fakulty,“ představuje Zíka svého chráněnce, který měl nabídku třeba z Anderlechtu.“

První rok nastupoval především v kategorii do 19 let, kde stihl patnáct zápasů a dalších 8 přidal na jaře v Juniorské lize. K domluvě o dalším pokračování mladého hráče z Ghany ale nedošlo, Zuberu tak zamířil na Slovensko do Dunajské Stredy. Ta ho v prvním roce zapůjčila na hostování do STK Šamorín (2. liga), kde nastřílel v deseti zápasech 5 branek a přidal 3 asistence. Zbytek sezóny už dohrával v Dunajské Strede, kde zapsal premiérovou trefu ve slovenské nejvyšší soutěži. Na Slovensku působí i nadále.

📸 SPOCS sports consultants

 

Pokračování zase příště.

4.9 7 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
venous
venous
3 let před

Co třeba Okeke