Zahání Sparta sama sebe do kouta?

Guélor Kanga v dresu Sparty

Guélor Kanga od svého příchodu do Sparty byl, je a bude postavou, která budí emoce a rozděluje fanoušky. Z části je to dané jeho výjimečností, tou fotbalovou i charakterovou. Z části nepřipraveností českého prostředí na jeho výstřednost. A za ne úplně dobré přijetí si na začátku působení mohl ze značné části sám. V průběhu poslední sezóny došlo ale k posunu jak v jeho projevu, tak v pohledu fanoušků na něj. Atmosféra kolem jeho osoby začíná houstnout znovu až nyní. Proč? 

Kangu už nechceme. Anebo vlastně…

V různých sportovních denících se od zimy propíralo, že Sparta se chystá spíše na budoucnost bez Kangy. Hodně tomu nasvědčovalo. Nakonec na Letné zřejmě změnili postoj ovlivněni jarními výkony Gaboňana. Honza Šťastný psal v článku o tom, jak nedůstojné je s takovým hráčem licitování o smlouvě na 1+1 roku na poslední chvíli. V době, kdy by, pokud chceme, aby byl dál součástí Sparty, měl začínat přípravu se spoluhráči v Praze namísto instagramových livestreamů se Srkim.
Pojďme se ale podívat spíše na důsledek současné situace z hlediska už zmíněné atmosféry kolem hráče a týmu.

Ta totiž opravdu začíná houstnout a Kanga může po svých slovech o tom, že problém není v něm, ale ve Spartě, začít ztrácet příznivce. My fanoušci fungujeme poměrně dost na emoce a i autora článku Kaku svými slovy naštval. Celá záležitost je navíc silně pokryta i médii a kdo si ještě před pár dny jednoznačně přál Kangovo setrvání, může se nyní cítit nalomen.

Jestli Kanga nakonec podepíše, skupina jeho fanoušků pravděpodobně prořídne a naopak můžou přijít reakce proti němu. A to je to poslední, co může Sparta potřebovat na začátku sezóny, ve které si už prostě nesmí nechat opakovaně ujet na hřišti vlak.

A když Kanga neustoupí a nepodepíše, vlna kritiky se zase pravděpodobně snese na hlavu Tomáše Rosického. Z dlouhodobého hlediska na tom Sparta herně může vydělat, což jsme rozebírali v posledním podcastu, ale to přechodné období může bolet. 

(Ne)vý(c)hodná situace…

Některé situace se popisují jako win-win, Sparta se podle mě dostává na přesně opačnou stranu spektra. „Boj o Kangu“ teď nemůže vyhrát. Vždycky už bude na něčem tratná.

Celá tahle atmosféra ale vznikla z jedinné věci. Z nezvládnuté situace sportovním vedením Sparty. Ze situace, která měla být dávno vyřešená a rozhodnutá. Sparta měla v poslednících měsících konat kroky podle toho, zda o brzy třicetiletého hráče stojí nebo ne. A Kanga měl buď do přípravy nastoupit jako hráč Sparty s novou smlouvu, anebo se s Letnou loučit.
Vědí ale na Letné, co vlastně chtějí? Nebo zahnali sami sebe do kouta?

Pokud by náhodou plán Sparty byl částečná diskreditace Kangy, aby fanoušci „lépe přijali“ jeho konec, tak je to kardinální selhání celého klubu a hraní si s ohněm.

Pro obě strany by teď už podle mě bylo lepší, kdyby se jejich cesty rozešly… 

4.3 15 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Bob
Bob
3 let před

Pro obě strany lepší, když odejde? Možná tak pro pisatele článku. Drtivá většina má zato, aby zůstal.

Jarda Š.
Jarda Š.
3 let před

Profesionální fotbal holt není jen sport, ale taky byznys. Kaku je tady jen předmětem, o kterém se vede obchodní jednání mezi Denollem a Rosickým (přičemž agent Denolle zároveň sonduje, jestli někde jinde by se nedalo získat víc, a Rosický mu nechce ustupovat). Musíme si počkat na výsledek.

Petr Fišer
Petr Fišer
3 let před

O přínosech Kangy se toho hodně napsalo. Každopádně celá ta situace je hodně divná. Mě, jako dlouhodobého fandy Sparty by vůbec nenaštvalo, kdyby Sparta po poháru přišla s vyjádřením že Kangu nechce, protože chce jít jinou cestou (např. vsadit na mladší kluky).

Petr Fišer
Petr Fišer
3 let před

…Na místo toho, se do toho namočil ještě Srki. Tato nezvládnutá věc zase trošku fanoušky rozdělí a to je to nejhorší. Nevím v čem je problém, ale Sparta měla už dávno konat.