Z derby s bodem

Sparta vstoupila do jarní části ligové sezóny katastrofálně, když z prvních tří ligových zápasů proti Liberci, Olomouci a Zlínu uhrála jediný bod, to ještě dvakrát hrála doma.

Prohru v Olomouci neustál u kormidla trenér Jílek, jehož nahradil dosavadní trenér rezervy Václav Kotal, jenž po remíze 2:2 se Zlínem dokázal poprvé výrazně uspět jasnou výhrou 4:0 nad Baníkem Ostrava v pohárovém čtvrtfinále.

Druhou březnovou neděli na Spartu čekala cesta k derby do Vršovic, kde sice proti ni stál lídr tabulky, ovšem také Slavia na jaře tápe, ze tří kol dvakrát prohrála a její výkony mají k dobrým daleko.

Sparťané tak rozhodně měli ambice na úspěch, oproti úspěšnému zápasu s Baníkem se ale museli obejít bez Davida Moberga Karlssona, jenž odcestoval do Švédska, aby mohl být při narození svého druhého potomka. Švédského křídelníka v sestavě nahradil Srdjan Plavšić, jinak se základní jedenáctka nijak nezměnila.

Od úvodu zápasu se hrál fotbal, který k derby patří. Oba týmy tedy bojovali o každý centimetr hrací plochy a k vidění byli velmi tvrdé, avšak ne brutální zákroky. Během prvních dvaatřiceti minut rozhodčí Franěk rozdal čtyři žluté karty, po dvou na každé straně.

Fotbalově se vedla velmi vyrovnaná partie, v niž měli první šanci sparťané, Hanckův volej ale domácí brankář Kolář dokázal vyrazit. Nadále pak byla Sparta nebezpečnější, ve 22. minutě po výborném průniku Ladislava Krejčího přes střed hřiště si Adam Hložek navedl míč na zajímavou střeleckou parketu, ránu ze střední vzdálenosti ale nasměroval těsně vedle domácí branky.

Milan Heča musel poprvé předvést své umění ve 38. minutě, kdy Masopustovu ránu z dvaceti metrů dokázal vytáhnout nad břevno. Na opačné straně se pak nedokázal prosadit Tetteh a do šaten se šlo za bezbrankového stavu.

Po změně stran Heča vytasil ještě lepší zákrok proti Ševčíkově voleji po rohovém kopu domácích, ti už se takřka radovali ze vstřelené branky, Milan Heča ale skvěle vytáhl míč nad břevno. O dvě minuty později ale sparťanský brankář mohl být z hrdiny psancem, když si po malé domů příliš předkopl míč, u nějž byl dříve Petr Ševčík, jenž ale ze třiceti metrů minul takřka prázdnou branku.

Zdravotní problémy brzy postihly Ladislava Krejčího, trenér Kotal tak musel už v 53. minutě poslat do hry Georgese Mandjecka.

V 57. minutě se poprvé a naposledy v zápase výrazněji ukázal Nicolae Stanciu, přeběhlík v domácích službách po autovém vhazování těsně minul vzdálenější tyč sparťanské branky.

O minutu později selhala slávistická defenziva, Benjamin Tetteh se z levého křídla vřítil do pokutového území, kde hrál vzájemně rukama s Takácsem, domácí obránce pak povalil vlastního brankáře Koláře a Benjamin Tetteh z úhlu trefil prázdnou branku, sparťanskou radost ale pokazilo video, po němž byl Tettehův gól sporně odvolán.

Sparťané se ale nevzdali. V defenzivě si vedli výborně, včas likvidovali domácí útoky a nadále hráli s favoritem vyrovnanou partii. V 80. minutě si na Dočkalovu kolmici naběhl Benjamin Tetteh, jenž si povodil Takácse a parádní ránou o břevno už nedal rozhodčím šanci branku odvolat. Bezbrankové derby se naposledy odehrálo v roce 2006 a Tetteh se postaral o to, že tato série bude nadále pokračovat.

V závěrečné desetiminutovce byli domácí pochopitelně aktivnější, jejich místy až zoufalé nákopy do pokutového území bezpečně zpracovávala sparťanská defenziva, až v 93. minutě si na Bořilův centr naskočil Petar Musa a hlavičkou k tyči pokořil Milana Heču. Sparta byla v pětiminutovém nastavení necelé tři minuty od skvělého triumfu, nakonec o něj přišla.

Sparta v derby předvedla velmi ambiciózní výkon, byla blízko vyplenění soupeřova stadiónu, ovšem po remíze 1:1 ani počtvrté nedokázala na jaře vyhrát ligové utkání, následně se po pondělní výhře Mladé Boleslavi v Ostravě propadla až na devátou pozici ligové tabulky.

V neděli Sparta přivítá Viktorii Plzeň a bude to takový předkrm před velmi důležitým vzájemným pohárovým semifinále, které se uskuteční také na Letné 22. dubna.

SK Slavia Praha – AC Sparta Praha 1:1 (0:0)

Branky: 90+3. Musa – 80. Tetteh

ŽK: Traoré, Olayinka, Musa, Bořil – Krejčí, Štetina, Dočkal

SK Slavia Praha: Kolář – Coufal, Kúdela, Takács, Bořil – Ševčík, Traoré – Masopust (82. Hellebrand), Stanciu (82. Hilal), Olayinka – Tecl (71. Musa).

AC Sparta Praha: Heča – Vindheim, Štetina, Hancko, Frýdek – Krejčí (53. Mandjeck), Sáček – Plavšić (76. Hanousek), Dočkal, Hložek – Tetteh (86. Kozák).