Výhra po brankové přestřelce

Souhra odehraných zápasů devatenáctého kola určila, že Sparta před utkáním s Mladou Boleslaví klesla až na sedmé místo ligové tabulky, zároveň ale prohra druhé Plzně přiživila naději se západočeskému celku přiblížit na rozdíl pěti bodů. Potřeba k tomu bylo v závěrečném kole víkendového programu Fortuna ligy porazit Mladou Boleslav. Což se povedlo, i když po velké přestřelce.

Oproti vítěznému utkání v Příbrami (1:0) trenér Jílek udělal v sestavě jedinou změnu, Matěje Hanouska nahradil Srdjan Plavšić, což znamenalo stažení Martina Frýdka z levého křídla na beka. Ve stoperské dvojici po boku Davida Lischky opět nastoupil Georges Mandjeck a na lavičce se poprvé od března po dlouhodobém zranění poprvé objevil Matěj Pulkrab.

Utkání bylo přímým soubojem o třetí místo ligové tabulky, k čemuž Sparta potřebovala zvítězit a začala naprosto parádně. Už ve druhé minutě se po Frýdkově rohu opřel do odraženého balónu Michal Sáček a projektil velmi netradičního střelce skončil za zády brankáře Stejskala. Ze zápasu uběhlo jen šest dalších minut a Letná bouřila podruhé. Sáček na útočné polovině posunul míč Martinu Haškovi, jenž zpoza pokutového území napřáhl k další parádní ráně, která se otřela o břevno a zapadla do sítě mladoboleslavské branky.

Nedlouho poté už to mohlo být o tři branky, když po povedeném Plavšićově centru Adam Hložek hlavičkoval těsně vedle hostující branky. Právě Plavšić pak mohl sám udeřit hlavou, postavou malého Srba našel přesný Kangův centr, Plavšićova hlavička ale zapadla za vzdálenější tyč.

Vývoj zápasu se začal komplikovat v 26. minutě, kdy Komličenko vyhrál hlavičkový souboj s Mandjeckem a po přihrávce Buchy skóroval Lukáš Budínský, jenž zcela osamocen před Hečou sparťanského brankáře jemným obloučkem přehodil. Sparta pak přenechala iniciativu soupeři, jenž za deset minut málem vyrovnal. Komličenko běžel sám na Heču, ten jeho střelu vyrazil jen k Fulnekovi, jehož hlavičku na brankové čáře zachránil Georges Mandjeck.

V závěru prvního poločasu pak podruhé rozvlnil síť Martin Hašek, když se prosadil povedeným volejem po Plavšićově centru, Srb ale byl přistižen v ofsajdu a Haškova branka tak nemohla platit.

Po změně stran se plno důležitých věcí událo v úvodu šesté desetiminutovky zápasu. Nejdříve dostal Ladislav Krejčí čtvrtou žlutou kartu za faul na útočné polovině, čímž přijde o utkání v Ostravě. O chvíli později Kanga vybojoval míč a vysunul do velké příležitosti Adama Hložka, jenž obstřelil Stejskala, ovšem s ním i jeho branku. Takřka z protiútoku hosté skórovali. Zaváhání Ladislava Krejčího před vlastním pokutovým územím potrestal přízemní střelou ze střední vzdálenosti Pavel Bucha. Spartu ale tento moment nesrazil a už za minutu to zase na Letné bylo úplně jinak. Po souhře s Tettehem Adam Hložek přiklepl míč Guéloru Kangovi, jehož výstavní rána skončila ve vzdálenějším horním rohu a gabonský záložník mohl při oslavě políbit klubový znak Sparty na dresu.

Sparťané pak kontrolovali hru a důležitou pojistku přidali v 71. minutě, kdy se po rychlém útočném výpadu Srdjana Plavšiće prosadil Benjamin Tetteh.

I přes nešťastnou kolizi s výročním utkáním hokejové Sparty s Olomoucí se na Letné sešlo téměř deset tisíc diváků a ti popáté jásali v 80. minutě, kdy Kangův centr z volného kopu prodloužil ke vzdálenější tyči vlastní branky hostující záložník Hubínek a brankář Stejskal byl absolutně bez šance.

Hosté v zápase často faulovali a jeden z jejich jednatřiceti nedovolených zákroků se stal osudným ruskému střelci Komličenkovi, jenž po ataku na rozehrávajícího Mandjecka viděl druhou žlutou kartu, následně červenou a mohl se jít sprchovat předčasně.

Sparta výborně zvládla velmi důležité utkání, výhrou 5:2 nad Mladou Boleslaví přeskočila čtyři týmy v tabulce, posunula se na třetí místo a přiblížila se druhé Plzni na rozdíl pěti bodů.

V příštím kole hrají sparťané neméně důležité střetnutí, když se vydají do Ostravy, kde se proti Baníku budou snažit úspěšně zakončit podzimní část sezóny, která měla k ideálu velmi daleko, každé vítězství ale může výrazně vylepšit situaci ve vyrovnané tabulce.

Branky: 2. Sáček, 8. Hašek, 54. Kanga , 71. Tetteh, 80. Hubínek (vla.) – 26. Budínský, 53. Bucha

ŽK: Krejčí, Hložek – Pudil, Komličenko, Matějovský, Ladra, Tatajev

ČK: 84. Komličenko

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Lischka, Mandjeck, Frýdek – Hložek, Hašek (61. Trávník), Krejčí, Kanga, Plavšić (87. Vindheim) – Tetteh (73. Kozák).

FK Mladá Boleslav: Stejskal – Jakub Klíma, Tatajev, Pudil, Túlio – Bucha (66. Ladra), Budínský, Hubínek, Matějovský(87. Křapka), Fulnek (66. Jiří Klíma) – Komličenko.

Zdroj titulní fotky: AC Sparta Praha