Výborný druhý poločas v Karviné

Po domácí prohře s Plzní se Sparta vydala k utkání šestadvacátého kola Fortuna ligy do Karviné, přičemž aktuální situace v klubu, lichotivě řečeno, nebyla dobrá. V sobotu Příbram výhrou v Olomouci sice zachránila Spartu od pádu na desáté místo, krátce před zápasem v Karviné ale jedenáctí Bohemians 1905 stáhli ztrátu na letenský klub na rozdíl dvou bodů. Tolik dělilo Spartu od skupiny o udržení, případná výhra ve Slezsku ale mohla naopak posunout výběr Václava Kotala na šesté místo. Tak vyronaný je střed ligové tabulky.

S ligovým restartem se před týdnem objevila nemilá informace, když karvinském Dole Darkov se výrazně rozšířila nákaza Covid-19, která vzhledem k pokračujícím opatřením v této oblasti výrazně ohrozila konání tohoto duelu. Souboj Karviné se Spartou nakonec dostal zelenou a mohl se uskutečnit, byť za velmi specifických podmínek, kdy byl povolen vstup jen osobám nejnutnějším k uskutečnění utkání, do ochozů se pak dostala i zhruba pětadvacítka domácích příznivců.

Oproti nezdaru s Plzní trenér Kotal udělal v sestavě několik změn. Ty nejdůležitější se uskutečnily v obraně, kde na svém původním místě zůstal jen Lukáš Štetina, Dávid Hancko se posunul z levého beka do středu obrany ke svému krajanovi, na krajích se představili Michal Sáček a Martin Frýdek. V záloze se Guélor Kanga po nepovedeném pokusu na kraji vrátil zpět do středu, vpravo dostal příležitost David Moberg Karlsson. Kvůli karetnímu trestu chyběl ve výpravě Libor Kozák.

Úvod zápasu málem přinesl hotovou pohromu. Adam Hložek byl na útočné polovině obrán o míč, při rychlém protiútoku Karviné v roli posledního propadl Michal Sáček, za jehož záda se dostal Abdurrahman Taiwo, jenž tváří v tvář Hečovi nedal sparťanskému brankáři šanci. Sparťany ale od inkasování branky po 35 sekundách zápasu zachránilo video, které prokázalo nedovolený zákrok domácích na Adama Hložka a pokračovalo se za bezbrankového stavu.

Sparta prožila nejlepší fázi prvního poločasu mezi desátou a dvacátou minutou, kdy ale dvakrát selhal v úniku Tetteh a kvalitní ránu Guélora Kangy vytáhl domácí brankář Borek nad břevno.

Po půlhodině hry už tu pohromu nic neodvrátilo. Po centru Ndefeho si v pokutovém území velmi nedůrazně počínal Michal Sáček, Ondřej Lingr od něj dostal obrovské množství prostoru, mohl si míč i zpracovat a pohotovou ránou překonal Milana Heču.

Ze závěru úvodního dějství už stojí za zmínku jen žlutá karta Lukáše Štetiny, která jej vyřadila z příštího zápasu proti Teplicím ve středu na Letné.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky trenér Kotal prohodil strany Adama Hložka a Davida Moberga Karlssona, což se ukázalo být klíčovým tahem do dalšího průběhu zápasu. Už ve 49. minutě si Karlsson potáhl míč zleva k rohu pokutového území a povedenou technickou ránu pak nasměroval ke vzdálenější tyči mimo dosah domácího brankáře Bolka.

Sparta i v dalším průběhu druhého poločasu pokračovala ve výrazné převaze, Karvinou takřka vůbec nepouštěla na svoji polovinu a obrat dokonala už za dalších sedm minut. Po standardní situaci se odraženého míče zmocnil Adam Hložek, posunul si jej před pokutovým územím na pravačku a parádně se trefil pod břevno domácí branky.

Už za minutu to málem bylo o dvě branky. Tedy vlastně bylo, dokud Tettehovu trefu po šikovné Karlssonově přihrávce neodvolal videorozhodčí po prokázaném Ghaňanově ofsajdu, který rozhodčím na trávníku unikl.

Nedlouho po hodině hry už se Sparta třetí branky přeci jen dočkala. Frýdkův přetažený centr Adam Hložek umně hrudí posunul k Bořku Dočkalovi, na jehož ránu Petr Bolek nedosáhl a Sparta vedla 3:1. Nutno vyzdvihnout ohromné sebevědomí, kterým se nejen při této akci prezentoval stále teprve sedmnáctiletý Hložek.

I v dalších minutách pokračovala sparťanská dominance, v obrovských šancích ale neuspěli netradiční zakončovatelé Ladislav Krejčí a Dávid Hancko. Druhý jmenovaný těžil z práce Václava Drchala krátce po jeho příchodu na trávníku. Pro dvacetiletého útočníka to byly první ligové minuty po více než roce, naposledy se představil loni v květnu, kdy si vážně poranil koleno.

Karviné ke změně herního rytmu nepomohla ani série střídání. Sparťanský trenér Kotal v nastaveném čase stáhl ze hry Kangu s Hložkem, kromě Vindheima poslal do hry i šestnáctiletého Adama Karabce, jemuž stačily necelé dvě minuty pobytu na trávníku k premiérové ligové trefě. Shodou okolností mu gólový pas adresoval právě Vindheim, Karabec si pak potáhl míč do pokutového území a ránou pod břevno se stal třetím nejmladším střelcem v historii samostatné české ligy. Této historické statistice vévodí Adam Hložek…

Byť to po prvním poločase vypadalo na průšvih, tak Sparta nakonec veze z Karviné přesvědčivé vítězství 4:1. Svoji dominanci na trávníku potvrdila i statisticky, když na střely zvítězila 19:2, na stely na bránu 9:1.

Vítězstvím v Karviné se Sparta posunula na šesté místo v tabulce s pětibodovou ztrátou na třetí Jablonec. V nabitém programu sparťané ve středu hostí zraněními soužené Teplice, už v sobotu se pak představí v Ďolíčku proti Bohemians.

MFK Karviná – AC Sparta Praha 1:4 (1:0)

Branky: 32. Lingr – 49. Karlsson, 56. Hložek, 64. Dočkal, 90+3. Karabec

ŽK: Ndefe, Lingr, Rundić – Krejčí, Štetina

MFK Karviná: Bolek – Ndefe (61. Ba Loua), Santos, Šindelář, Rundić – Janečka (65. Marek Hanousek), Smrž (79. Guba), Qose – Moravec, Lingr (79. Želizko), Taiwo (79. Vukadinović)

AC Sparta Praha: Heča – Sáček, Štetina (76. Drchal), Hancko, M. Frýdek – Krejčí – Karlsson (82. Matěj Hanousek), Kanga (90+1. Karabec), Dočkal (82. Trávník), Hložek (90+1. Vindheim) – Tetteh