Ve hře začíná být vidět systém – Taktické okénko

Představujeme novou rubriku pojmenovanou Taktické okénko, ktera se bude zabývat rozebíráním zápasů z taktického pohledu. Taková naše „magická tužka“ a zobrazení částí ze hry, které třeba divákovi na první pohled uniknou. Tuto rubriku bude mít na starosti specialista na taktiku známý na Twitteru pod přezdívkou Bielsista.

Sparta ukázala něco, co se jí velmi dobře dařilo poslední měsíce skrývat – systém. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak.

3-4-3 při rozehrávce

Hlavně v prvním poločase se při rozehrávce Sparty stáhl jeden ze tří středních záložníků mezi stopery, nejčastěji tuto funkci plnil Martin Frýdek. Křídla, v prvním poločase Adam Hložek a Alex Chipciu, se poté většinou stáhla do středu, odtáhla s sebou krajní obránce a vytvořila prostor pro krajní obránce, kteří tak byli nebráněni a mohli podporovat útok. Benjamin Tetteh na sebe vázal oba stopery. Sparta měla tak převahu na krajích hřiště a snažila se míč co nejrychleji dostat na volné hráče.

Na této situaci můžeme vidět, že Ondřej Zahustel drží šířku hřiště a je neobsazen, protože krajní hráč brání Hložka, který si jde pro přihrávku. Václav Drchal si nabíhá za obranu a na druhé straně hřiště se drží kraje hřiště Chipciu i Matěj Hanousek.

5 obránců a bránění v bloku

Sparta hrála ze zajištěné obrany a snažila se zahustit střed hřiště.

Pokud byl míč na pravé straně Sparty, zatáhl se levý křídelní hráč Sparty na pozici levého obránce. Sparta díky tomu vytvořila řadu 5 obránců a pro soupeře bylo téměř nemožné ji překonat.

Když se naopak nacházel míč na straně levé, zatáhlo se pravé křídlo na kraj obrany.

V poločase druhém Sparta přepínala při hře bez míče mezi 4-4-2 a 3-5-2. Záleželo na poloze krajních hráčů. Srdjan Plavšić se často nacházel v lajně s obrannou čtveřicí.

Výše je vidět, že se nachází hluboko, ale všímá si přihrávky, která míří na soupeře, míč získává a akce končí šancí Drchala. Sparta měla na hřišti vždy jenom jednoho klasického útočníka, ale při napadání se vždy vysunul jeden ze záložníků, nejčastěji jím byl Stanciu.

Příklad bránění ve 4-4-2

Pokud se krajní bek vysunul a napadal, nahradilo ho křídlo nebo střední záložník. Platilo to jak o Wiesnerovi na straně pravé, tak o Ćivićovi na straně levé.

Dokonce nastala i situace, kdy byla Sparta v jedné řadě čítající 6 hráčů, soupeř se přes ni nemohl dostat, zvolil přihrávku dozadu, Matěj Pulkrab ale skvěle napadal, míč získal pro Nica Stancia a ten se od půlky pokusil překvapit brankáře a vystřelil, chybělo málo a mohli jsme se dočkat skvělé trefy.

Náběhy Ondřeje Zahustela

Ondřej Zahustel se snažil dostat míč na křídlo a poté si naběhnout do volného prostoru, který se vytvořil. Že se k míči moc nedostal a ve druhém poločase ho zastínil Tomáš Wiesner, je věc druhá.

Napadání

Po celý zápas praktikovala Sparta vysoké napadání a soupeře dobře dostupovala, ten tak kazil a míč odevzdával. Pokud se maďarský celek přesto přes presink dostal, Sparta se zatáhla do bloku, který je popsaný výše.

Sparta napadala ve velkém počtu rozehrávku soupeře, ale snažila se míč získat i po jeho ztrátě tím, že ve více hráčích vyvíjela tlak na hráče s míčem a často se díky tomu dostala k míči ihned zpět.

A co hlavně, snažila se napadat vysoko po celý zápas, zde příklad z 90. minuty, kdy tři hráče vybojovali míč ve vápně.

Pohyb a výměna pozic

Hráči se snažili být aktivní a měnili si pozice, což činilo bránění pro soupeře složitější. Křídelní hráči se stáhli do středu hřiště a krajní obránci se vysunuli na křídlo. Mimo záběr je Eldar Ćivić na levém křídle.

Díky dobrému pohybu spoluhráčů měl hráč s míčem více variant k přihrávce, zde má Plavšić čtyři možnosti, na zadní tyči nabíhal ještě Pulkrab.

Další ukázka výborného pohybu. Michal Sáček svým pohybem vytvoří prostor pro přihrávku a Vadym Chervak hezky najde aktivního Plavšiće, který si pro ni seběhl a nikým nehlídán si ji zpracoval.

Na závěr ještě krátký rozbor první a třetí branky.

Adam Hložek skvěle odtáhl levého obránce hostů a Martin Hašek adresoval přihrávku Tettehovi právě do tohoto místo a ghanský útočník poté našel ve vápně Chipcia.

Hlavní roli hraje opět Plavšić, který se po přihrávce nezastavil a pokračoval v náběhu. Okolo něj byli 4 protihráči, ovšem v poklusu. Důležitou roli sehrál i Pulkrab, který s sebou stáhl hráče a Stanciu potom našel Plavšiće a ten uklidil míč k pravé tyči.

Souhrn

Sparta neukázala dokonalý výkon, ale naznačila, že se její výkony zvedají. Předvedla vysoký presink, týmový výkon, kvalitní obranu, nebezpečné protiútoky, hráči byli aktivní a v pohybu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Herrer
Herrer
5 let před

Pěkný a nešlo to nevidět a vsadil bych levou kouli, že to jde za asistenty. Jen tak dál. Tím myslím jak podobný rozbory, tak hlavně hru Sparty. Těším se, až se klukům dostanou pod kůži i automatismy při ofenzivě, bo tam byly situace, který si o cílený řešení vyloženě říkaly.

ivan
ivan
5 let před

Klobouk dolů!!!

Ondra
Ondra
5 let před

Super rozbor, akce na třetí gól byla opravdu parádně sehraná. Snad nám to půjde takhle dál!

Siki
Siki
5 let před

Je to super rozbor ale neusnadňuje to soupeřům zjistit co hrajem 😀

Jouda
Jouda
5 let před

Tak tohle je super. Jsem nadšen. Jen tak dál… 🙂