Válka na hřišti

291. derby krásnou podívanou nenabídlo. Viděli jsme mnoho faulů, často se přerušovalo, nervy na uzdě nedokázal udržet téměř nikdo z hráčů. Některé zákroky byly až za hranou, i kvůli nastolenému metru, který zvolil hlavní rozhodčí. Přesto jsem se na zápas podíval znovu a pokusil jsem se popsat pár bodů, které mě v tomto utkání zaujaly.

1) Napadání Slavie

Slavia zvolila, podle očekávání, aktivní hru a snažila se vysoko napadat rozehrávku, se kterou má Sparta dlouhodobě problémy.

Stopeři Costa s Lukášem Štetinou se roztáhli více do krajů a mezi ně si seběhl Martin Frýdek, který měl za úkol rozehrávat. Domácí všechny 3 hráči pečlivě pokrývali, Sparta se rozhodla většinou neriskovat a Nita rozehrál na půlku.

Nastaly ale i situace, kdy Sparta zvolila rozehrávku na krátko i přesto, že byli hráči těsně bráněni a vznikaly z toho pak nebezpečné situace. Na obrázku výše je vidět obrovská šance Škody, kterou mu nabídl špatnou rozehrávkou Frýdek. Škoda nevyužil šanci zvýšit skóre na 2:0, když ho výborně vychytal Nita.

Když už se Spartě podařilo dostat z vápna, byli její hráči dobře dostupování a obsazováni, takže bylo těžké se dostat do kombinace.

Východiskem z takové situace byl pak nákop na půlku, jako v tomto případě činí Costa.

Slavia ale využívala výškové převahy, většinu soubojů vyhrávala a získávala tak snadno míč.

Často díky tomu dokázala chodit do protiútoků a přečíslit Spartu, jako se v této situaci podařilo na levé sparťanské straně.

Další situace, kdy se dostala Slavia snadno k míči a do protiútoku. Costa vyváží míč, je však o něj obrán a Slavia se ocitá v přečíslení tři na jednoho.

 

2) Konstruktivní stopeři Slavie

Slavia má oproti Spartě výhodu v tom, že její stopeři, hlavně Simon Deli, jsou dobře technicky vybavení a dokáží vyvést míč, přenést hru apod. Tohle poskytuje týmu velkou výhodu při zakládání útoků.

Srdjan Plavšić se ocitl na pravé straně, čehož využil Deli a přenesl hru na stranou levou.

Díky absenci Plavšiće má  před sebou Frydrych volný prostor, do kterého může proniknout.

Další moment, kdy se Deli snaží přenést hru a najít pasem za obranu Zmrhala.

Přihrávku však vystihl Štetina a zažehnal nebezpečí. Pokud by se mu to nepodařilo, překonal by jedinou přihrávkou Deli všechny hráče a vyslal Zmrhala do šance.

V této příležitosti se již Delimu podařilo přenést hru a našel svou přihrávkou Frydrycha, který si dobře naběhl.

Zvládl nacentrovat, avšak nepřesně a Slavia z této příležitosti nevytěžila více. Tyto situace ukazují, jak důležité je míti konstruktivní stopery. Sparta se musí spoléhat na jiné hráče a stopeři jsou pro složitější rozehrávku nepoužitelní.

3) Šance Sparty

Sparta se moc do šancí nedostávala, a když už se dostala, nedokázala ji využít.

Největší šance zápasu, když hlavičkoval osamocený Michal Sáček, kterého neuhlídal Alex Král.

Když se Sparta dostala do náznaku šance, skončilo to špatným řešením.

Ondřej Zahustel centruje, ve vápně se nabízí Adam Hložek, který by mohl ohrozit branku.

Přihrávka je však nepřesná a zakládá protiútok domácích.

Další šancí byl náběh Adama Hložka

 

Ten si zaběhl výborně za obranu, Frýdek mu z poloviny přihrával.

Jeho přihrávka však byla opět nepřesná a míč skončil u Ondřeje Koláře.

4) Špatné sparťanské bránění

Další věcí, která mě zaujala, bylo to, jak špatně Sparta bránila své protihráče. Často od nich byla příliš daleko, nebo si jich vůbec nevšímala.

Když si jich všímala, tak často hráči využívali velmi zvláštní techniku bránění.

Ve druhém poločase využívala Slavia dlouhých přihrávek za obranu a často byla úspěšná, když sparťanští stopeři propadali v soubojích s útočnými hráči Slavie.

Štetina prohrává souboj s Milanem Škodou, za kterého si zabíhá Josef Hušbauer

Ten se dostává do skvělé šance, míč ale zasekává a Sparta není potrestána.

Další situace, kdy Slavia na nic nečeká, Michael Ngadeu míč nakopává za obranu.

Zahustel nedokázal uhlídat Zmrhala, který mu uniká a opět se dostává jednoduše do velké šance.

Na závěr tohoto bloku ještě jedna situace, kdy zůstal Štetina daleko od svých spoluhráčů, kteří drželi ofsajdovou lajnu, a tím umožnil několika slávistům, aby zůstali úplně neobsazeni. Nepamatuji si, kdy naposled jsem viděl takto obří poziční chybu.

5) Rozbor branek

Slavia vstřelila první branku z rohu, který vznikl poté, co byl Kanga u míče, ale neměl však komu přihrát.

Slávisté získali díky napadání míč, následoval protiútok a z něj roh.

Roh je opět další ukázkou špatného bránění. Costa brání zónově, ostatní osobně. Vidíme 4 dvojice, Tetteha, který je od svého protihráče dále, a pak osamoceného Frýdka a Zahustela, který má na sebe ale 2 hráče. Zahustel měl pravděpodobně hlídat Součka, který skóroval. Co mě ale zaráží je, že je při rohu nebráněn Král, kterého měl asi na starosti Frýdek.

Sparta vstřelila branku díky velice povedené střele Plavšiće, ke které se ale dostal proto, že Hušbauer nedokázal míč odkopnout a ztratil jej v nebezpečném prostoru. Balón se pak dostal k Plavšićovi, který vyslal výbornou střelu z dálky a zajistil tak Spartě remízu 1:1, kterou musí v kontextu utkání brát, protože Slavia byla lepší a vypracovala si více šancí, které ale nedokázala využít.

Zápas opět ukázal, kde Spartu tlačí bota a v dalších zápasech bez Kangy a Dočkala to bude vidět ještě lépe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Kapri
Kapri
4 let před

Super, díky o