Už zase vyhazujeme trenéra?

Situace se opakuje pořád dokola. Několik bodových ztrát a fanoušci vyhazují trenéra. Václav Jílek je ale už devátým trenérem za poslední čtyři roky. Devátým! Je pravda, že Zdeněk Ščasný v seznamu figuruje dvakrát a také máme v seznamu Tomáš Požára. Zrovna zápas v Teplicích by ale neměl být pomyslnou muškou na váze odvolání a neodvolání. Pokud bychom byli produktivní a důslední v šancích, do kabin se mohlo jít za stejného stavu jako v loňské sezóně Fortuna ligy (0:4).

Trenér je pro mě nositelem hlavní zodpovědnosti za výkony týmu, ale minimálně stejnou měrou je za výsledky týmu zodpovědný také sportovní manažer, který si ho vybral a připravil skladbu týmu. Což navazuje na práci skautů a člověka zodpovědného za papírování a tak dále.

Když to vezmu hodně obloukem, v manažerských pozicích dostanete v drtivé většině šesti měsíční zkušební dobu. Právě šest měsíců je podle mě správný časový úsek na to, aby se zhodnotilo jestli je manažer úspěšný nebo ne. V businessu pokud nemáte výsledky oněch šest měsíců, prostě vás vyhodí, respektive dojde k domluvě o ukončení spolupráce v rámci zkušební doby. Jenže jak poznat, že je manažer neúspěšný respektive úspěšný? Je třeba nastavit přesné cíle, které jsou měřitelné a jednoduše vyhodnotitelné.

Jaké tedy cíle mohl mít Václav Jílek?

  • Postup do Evropské Ligy
  • Umístění do 3.místa (možná i konkrétní počet bodů)
  • Ustálená jedenáctka

Tohle jsou ty lehce měřitelné. Potom můžou být cíle hůře měřitelné:

  • Vtisknutí tváře týmu
  • Fungující systém

I na ně však existuje metrika, byť bude část určitě i čistě subjektivní. Především bych se zastavil nad statistikou xG (tedy expected goals). Ta zpracovává všechny šance, které si tým nebo hráč vytvořil a měly potenciál skončit brankou. Není to samozřejmě jediná metrika, ale za mě velmi důležitá. Detailně si tuto statistiku i vývoj v letošní sezóně probereme zítra.

Statistika xG

Na začátku loňské sezóny po převzetí týmu Zdeňkem Ščasným tým neprohrál 8 ligových zápasů v řadě. Zápas v Jablonci, kde jsme šťastně vyhráli 2:1, nebo v Teplicích (0:4) jsou ideální demonstrací toho, co se snažím ukázat. V těchto zápasech jsme měli horší statistiku xG než počet vstřelených branek, tedy čistě statisticky jsme vyhráli nezaslouženě, nebo nezaslouženě vysoko. Toto se v dlouhodobějším horizontu ukáže, protože pokud si tým nevytváří šance, logicky nemůže střílet branky. Pár zápasů možná vyjde se štěstím, ale dlouhodobě zkrátka nemůže být úspěšný. Jak minulá sezóna dopadla víme. Když to porovnáme s xG v zápase s Teplicemi minulou neděli, je to přesný opak. Tedy xG silně na naší straně a měli jsme utkání vyhrát 3:1. Kdybychom proměnili obrovské šance z prvního poločasu, takové skóre by podle mě opravdu na konci utkání svítilo a to i bez sporných okamžiků. Především Kanga a Tetteh měli se svými šancemi naložit lépe. Zde nás tak opravdu drtí velká neproduktivita a není to letos poprvé.

Co se tím snažím říct je, že předváděná hra je mnohem důležitější než samotné výsledky. Když se bude totiž hra zlepšovat, výsledky přijdou. Opačně tato rovnice nefunguje, až na extrémní anomálie. Já své soudy vynesu až po prvních kolech na jaře. Trenér Jílek bude mít za sebou dvě přestupová období, marodi se vrátí (snad) a tým bude mít konečně šanci ukázat svůj potenciál. Pokud však ani tehdy nebude předváděná hra dobrá, výsledky bodové, pak moje hájení trenéra skončí.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Most Voted
Nejnovější Nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
4 let před

moje doba hajeni nebude koncit drive jak po teto sezone, a spise az po sezone dalsi…a to hned z nekolika duvodu..jednak Jilek neprebral jen tak takovy tym, ale tym, kde bylo vse spatne a to tak moc, jak jsem louho nikde nevidel…druha vec – marodi nebudu ready vsichni na jare ale az na dalsi rok.

Josef Duch
Josef Duch
4 let před

To je presne to, co pisu vsude. Trener potrebuje cas a prostor. Navic zmenu pod Jilkem ve hre vidim. Sance mame. Pod Italem ci Scasnym se mozna vice bodovalo ale vse bylo jen o nahode a individualitach. Hodnotit Jilka budu az po prvnich 3-4 jarnich kolach.Tam uz musi byt nejen videt hra ale vysledky

Stechowitz
4 let před

Svata pravda. Hrat na nahodu je z dlouhodobeho pohledu vrazda. Fakt at radsi realne obetujou tu jednu sezonu, ale at se naucej jasnej system, kterej nestoji a nepada na tom, jestli hraje Kanga.